Темата за отнемането на автомобилите на водачи, заловени да шофират след употреба на алкохол или наркотици, отвори въпроси, които може би са били пренебрегнати от законодателите.
Депутати от "Продължаваме промяната" се срещнаха във вторник (22-ри август) с вътрешния министър Калин Стоянов, след което заявиха, че до седмица се очаква неяснотите около отнемането на автомобили да отпаднат. Въпреки това обаче е необходима и законова промяна.
За да няма ощетени от тестове с фалшиви положителни резултати, ще се направи всичко възможно в кратки срокове да заработят повече лаборатории за изследване на кръвни проби, увери премиерът Николай Денков.
В предаването "12+3" проф. Добрин Свинаров - началник на Централната клинична лаборатория към Александровска болница и Владимир Тодоров, председател на Асоциацията на пострадалите при катастрофи, коментираха, че големият проблем е липсата на лаборатории и бавното обработване на тестовете на шофьорите.
Според Тодоров е трябвало да бъде даден гратисен период от около 5-6 месеца, преди да влезе в сила новата разпоредба в закона, предвиждаща конфискация на превозното средство, за да се изградят през това време необходимите лаборатории:
Около 12-23 хиляди души се залавят в България годишно, шофиращи след употреба на алкохол, от които 5-6 хиляди са с концентрация на алкохол в кръвта над 1,2%, те са много опасни. Шофьори с положителен тест за наркотици са около 8-9 хиляди годишно, обясни той и обобщи:
"Около 18-20 хиляди души се залавят годишно с алкохол и наркотици".
Проф. Добрин Свинаров подчерта, че трябва да бъде отделен анализът на алкохол в кръвта от анализа на субстанции и лекарства, с които се злоупотребява:
"Определянето на алкохол може да се извърши във всяка клинична лаборатория, разполагаща със съвременен клинично химичен анализатор. Такива лаборатории в България има над 600. ... Създаването на лаборатории за изследване на наркотици и лекарства, с които се злоупотребява, защото такива няма в България, изисква съществени усилия. Не е първото доставката на високоспециализирана и добре подбрана апаратура. Още по-важно е, че тези лаборатории трябва да отговарят на целостта на медицинския стандарт за клинична лаборатория и да са възможно близо до международния стандарт, който определя изискванията за качество и управление на качеството в медицинските лаборатории на международно равнище. Става дума за сградна структура, специфична апаратура и подготовка на кадровия състав. Тези лаборатории изискват висококвалифициран и специално обучен персонал. Трябва добре да се разбере, че въпросът с кадровия състав е еднакво важен, дори по-важен от закупуването на апаратура. Не бива да се подценява. Не можем да си представим, че закупуването на апаратура, инсталацията ѝ на 5 до 7 места в страната, ще реши въпроса. Напротив - ще доведе до катастрофа, ако не подготвим кадрите".
Той беше категоричен, че лабораториите са медицински, извършват медицинска дейност, и трябва "да бъдат изведени от силовите структури, каквито и да са те, а трябва да са под управлението на Министерството на здравеопазването".
Интервю на Георги Налбантов с проф. Добрин Свинаров и Владимир Тодоров в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..