Мнението е на Мария Брестничка, директор "Развитие" в Националната мрежа за децата във връзка с механизма, по който родителите на неприети в ясла деца могат да кандидатстват за финансова компенсация.
Такава компенсация се изплаща от септември миналата година, а за тази година са предвидени 10 милиона лева, които би трябвало да стигнат до семействата на близо 3500 деца от 0 до 3 години.
Какво предвиждат пренесените в наредба правила за компенсации и пред какви проблеми са изправени родителите?
Пет са условията, на които трябва да отговаря семейството на дете в яслена възраст, за да има право да поиска от държавата компенсация за това, че не му е осигурила място в общинско или държавно детско заведение. Освен че майката не трябва да е в отпуск по майчинство и да не получава финансова подкрепа или да има осигурена по програма детегледачка, се изисква детето да не е прието в яслата, в която е кандидатствало по настоящ адрес. Също така общината да не е успяла да предложи друго място в прилежащия район, поради липсата на свободни места.
Прилежащите райони в София например съвпадат с административното делене на 24-те районни общини. Така, ако родителите живеят в Люлин 1 и на детето бъде предложено място в Люлин 10, това попада в прилежащия район. Ако семейството откаже да запише детето там, няма право на компенсация, тъй като не е изпълнило едно от условията, обяснява Мария Беломорова, директор на дирекция "Бюджет и финанси" в здравното министерство.
"Тази помощ е насочена най-вече към родители, които работят, които ползват услугите на частни детски ясли или физически лица за отглеждането на децата им, извършили са ги тези разходи и това е вид помощ, да се компенсират част от тези разходи."
По пътя на неприетите в общинска ясла деца минава Десислава от София, майка на две деца с две години разлика. Всяко от тях започва да посещава частно заведение от първа група на детската градина. Жената е получавала компенсации и за двете по линия на правилата за детските градини – през тази година месечната компенсация е 413 лева.
"Последната градина, в която бяха и двамата, струва 1100 лева на месец за едно дете, без пътните разходи. Около една трета покрива за едно дете. Когато човек е бил "авантюрист" да има две деца, сумата е доста голяма за частна градина."
Според публикуваната за обществено обсъждане наредба за изплащане на компенсации за неприети в ясла деца, месечната сума покрива действително извършени от родителите разходи и има таван. Той е равен на стойността за издръжка на дете в предучилищното образование. До края на юли максималната сума е 413 лева, а от 1 август – 457 лева. Семейството трябва да докаже направените разходи, уточнява Мария Беломорова.
Родителите на повече от едно дете в яслена възраст имат право да получат компенсация за всяко от децата.
Ако детегледачката получава 600 лева, за да се грижи за две деца, за всяко от тях родителите имат право на компенсация от 300 лева. Ако заплащането на детегледачката надхвърля 1000 лева, сумата за всяко от децата ще бъде таванът от 457 лева.
И докато родителите търсят варианти да осигурят отглеждане на децата си при липсата на достатъчно места в ясли и градините в градове като София и Варна, от Националната мрежа за децата напомнят, че управляващите нямат план как да се справят с проблема
"Какво виждаме в момента? Тези 10 милиона лева, които изглеждат като голяма сума, отделена за компенсации, които реално ще стигнат за тези 3500 деца. Виждаме планове за строежи на нови детски градини и ясли, но не виждаме ясен план какво правим от ден днешен, до точката, в която за всяко от тези деца, които искат да бъдат записани в ясли и детски градини, има места", коментира Мария Брестничка. Тя е категорична, че трябва да има справедлив механизъм за финансиране на всяко семейство, например чрез ваучерна или друга система за плащания.
По данните на здравното министерство към май тази година семействата на 2000 деца от София и на 70 деца от Варна получават компенсации заради липсата на свободни места в яслите. Има обаче и родители, на които е отказана такава помощ, твърди Брестничка.
"Има откази по различни причини. Това още повече задълбочава чувството за несправедливост у родителите."
В София, където проблемът с местата в общинските детски заведения е най-сериозен, след първото класиране през май тази година неприети в ясла и детска градина останаха близо 10 хиляди деца, преобладаващата част в яслена възраст.
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Велико Търново е заплашен от водна криза. Причината не е в липсата на вода в питейния язовир "Йовковци", а в амортизираната мрежа и безкрайните аварии..