Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сезонът в Слънчев бряг – по-кратък от очакванията и по-лош от прогнозите

Туристите стават все по-бедни, разказват продавачи и ресторантьори

Слънчев бряг
Снимка: Даниела Костадинова

По-кратък от очакванията и по-лош от прогнозите - така накратко описват представителите на туристическия бранш летния туристически сезон тази година. Преди дни хотелиери в Слънчев бряг обявиха, че намаляват цените на туристическите пакети. Това се случва в разгара на лятото и е симптом за трудностите, с които трябва да се справи браншът.

Най-големият курортен комплекс по българското Черноморие – Слънчев бряг, в момента е с полупразни паркинги. Проблем с паркирането на колите този сезон няма, причината е може би във възобновените интензивни чартърни програми. Много търговски обекти вече са затворени, все едно сезонът е приключил. Ресторантите са празни. Единствено на плажната ивица има стълпотворение, което показва че туристи не липсват, но в горещия ден те са избрали прохладата край морето. Търговци и ресторантьори определят сезона като кратък и пълен с предизвикателства.

"Май и юни имаше дъждове, нямаше хора. Слаб сезон. Измъкнахме се, но не е това, което очаквахме. Подочух, че от Германия трябваше да дойдат 1 200 000, заради тази провокация с "мръсната вода" не дойдоха. Сигурно това е от полза на конкурентите – Гърция и Турция, може те да са го предизвикали като слух. Водата е чиста, ама има отлив. Руски туристи като няма… Най-много поляци има, румънци."

"Търговците няма как да са доволни. Наистина имаше много хора, но туристите бяха много бедни. Създаде се тарапана, с много хора, но бедни. Сезонът стана 45 дена, да има работа, но това лято нямаше и такава."

"Сезонът го няма, 20 дена. Кое му е добре? Ела, стой и ги чакай, да видиш дали има."

"Инклузивът разби бизнеса."

"Много е зле положението – минимум 30% надолу от предишни години. Не сме само ние, заведенията, виновни за цените. С този разлив – за Украйна, това много повлия ситуацията тук. Отлив има, и то доста стабилен. Не само от българи, но и от чужденци."

На фона на трудностите хотелиери отчитат близо 20% ръст на туристите в сравнение с миналата година. Информациите, че морето е замърсено, са довели до отлив на българските туристи през последната седмица. Това е и причина за форсмажорното решение цените на туристическите пакети да бъдат намалени преди началото на септември.

"Сезонът стартира много плахо, много трудно за всички, предвид всички фактори, които повлияват. След 15 юли нещата се нормализираха. Постигнахме 80% заетост на легловия капацитет. Имаше отменени резервации от немски пазар, от скандинавските страни. Там хората много се повлияват от такива антиреклами. Най-много посетители имахме от Полша, от Англия се завърнаха туристите, Израел", коментира пред БНР Елена Андонова, регионален председател на Българската асоциация за туризъм.

"Но към края на август отново към сектора се изляха доста неверни информации и имахме анулации."

Според Андонова около 20% е прирастът на туристопотокът за този сезон.

Намаляването на цените обикновено става от 1 септември или след 25 август. Тази година заради отлива на туристи е било предприето по-рано, пояснява още Елена Андонова. По думите ѝ в някои от хотелите намалението може да достигне до 50% от пакетната цена от началото на септември.

"Лятото беше трудно. Трябваше да се оцелява, специални оферти имаше пуснати немалко през сезона", описва трудностите през настоящия сезон хотелиерът Елена Иванова, която е представител на Съюза на частните собственици в Слънчев бряг.

"Не бяха толкова активни резервациите. Канселирани не много, но нямаше много нови резервации. До ден днешен не мога да си отговоря на какво бяха базирани тези бомбастични очаквания за невероятен сезон."

40 на 100 ръст на полетите се очаква през септември и октомври.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12