Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кремъл призна за пръв път, че Пригожин може да е бил убит

Евгений Пригожин
Снимка: Ройтерс

Кремъл не изключва самолетната катастрофа, при която загина основателят на частната военна компания "Вагнер" Евгений Пригожин да е била причинена умишлено, предава Ройтерс. Според агенцията това е първото изрично признание, че Пригожин може да е бил убит.

"Разглеждат се различни версии, включително версията за - да кажем, умишлено зверство. Така че нека просто изчакаме резултатите от разследването, нашето руско разследване, водено от Следствения комитет", каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери.

Частният самолет Embraer, с който Пригожин пътуваше за Санкт Петербург от Москва, се разби северно от Москва. Загинаха всички 10 души на борда, включително две други висши фигури на Вагнер, четиримата бодигардове на Пригожин и трима души екипаж. Причината за катастрофата все още не е ясна. Самолетът се разби точно два месеца, след като Пригожин организира бунт срещу руското военно ръководство.

Шест дни след смъртта си вчера Пригожин беше погребан на скромна церемония в Санкт Петербург. Руският президент Владимир Путин не присъства на погребението.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божидар Божанов и Кирил Петков (вдясно от ПП-ДБ дават изявление за медиите - 18 ноември 2024 г.

Кирил Петков и Божидар Божанов вече са подсъдими

Бившият лидер на ПП Кирил Петков и съпредседателят на "Да, България" Божидар Божанов вече са подсъдими, след като прокуратурата е внесла на 1 октомври в Софийския градски съд обвинителен акт. Кирил Петков е обвинен в опит за принуда на бившия министър на електронното управление от кабинета "Денков" Александър Йоловски. Кирил Петков -..

публикувано на 05.10.25 в 11:33

Димитър Костов: Към настоящия момент има фигура, която изпълнява функциите на главен прокурор

Към настоящия момент има фигура, която изпълнява функциите на главен прокурор . Това заяви пред БНР Димитър Костов, член на УС на Асоциацията на прокурорите в България, след като ВКС прие, че Борислав Сарафов вече не е и.ф. главен прокурор. "Органът, който може да определи дали имаме изпълняващ функциите главен прокурор, това е ВСС. В..

публикувано на 05.10.25 в 11:20
Радостин Василев

Радостин Василев: Сарафов е деветото джудже, трябва да му бъде търсена наказателна отговорност

" Кашата със Сарафов е много голяма. Единственият изход от тази ситуация е той да си подаде оставката, да напусне и да се освободи възможност за избор, както и за нов ВСС ". Това мнение изказа пред БНР лидерът на МЕЧ Радостин Василев относно решението на ВКС за и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов.  ВКС прие, че Борислав Сарафов вече не е..

публикувано на 05.10.25 в 11:14
Пропалестински протест в Лондон, 13 април 2024 г.

Нови ограничения за протести и нови правомощия за полицията на Острова

Британският министър на вътрешните работи Шабана Махмуд предвижда нови ограничения за протестите и ще даде на полицейските служители повече правомощия за справяне с последиците от натрупващото се негативно въздействие на повтарящи се демонстрации на едно и също място. Съгласно плановете, представени от Шабана Махмуд, полицейските сили ще..

публикувано на 05.10.25 в 10:58
Крум Зарков

Крум Зарков: Казусът "Сарафов" вероятно ще има и политически последици

" Ситуацията е пределно ясна. За първи път имаме безпрецедентно отказ от най-висшата фигура, която трябва да следи за спазването на закона - главния прокурор, на изпълнението на самия закон . Големият въпрос е какво следва от това?". Това заяви пред БНР бившият секретар по правните въпроси на президента и бивш правосъден министър Крум Зарков след..

публикувано на 05.10.25 в 10:19
Петър Ганев

Петър Ганев: Има смисъл в данъчни стимули за научна и развойна дейност

Има смисъл в данъчни стимули за научна и развойна дейност. Тази теза защитава икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика в публикация, посветена на състоянието на фиска. По-рано през седмицата вицепремиерът Томислав Дончев анонсира подобна мярка. България успява вече близо 20 г. да поддържа ниската данъчната тежест върху..

публикувано на 05.10.25 в 09:52

Български инспектори на проверки в Гърция за спазване на трудовото законодателство

Български инспектори по труда участваха в проверки на гръцка територия за спазване на европейското законодателство по осигуровки на работниците. Съвместни гръцко- български екипи извършиха проверки на обекти в селското стопанство и строителството, съобщават от министерството по труда. Инициативата е част от програмата на европейския орган по..

публикувано на 05.10.25 в 09:10