След инцидент 17-годишно момче попада в Спешното отделение на многопрофилната болница в Добрич. След прегледи става ясно, че то е със счупен глезен и се нуждае от поставянето на фиксиращи импланти, за да заздравее правилно костта. В противен случай младежът има вероятност да куца през целия си живот и да изпитва болки. Семейството му обаче няма пари, с които да плати имплантите, тъй като те не се поемат от здравната каса.
Стефко, както го наричат близките и приятелите му, пада от колело, чупи крака си, постъпва в болница, а за лечението му се грижи ортопедът д-р Любомир Божков. След като става ясно, че родителите на пациента му нямат възможност да платят нужнитеимпланти, той прави необходимото, за да се опита да намести счупените кости, гипсира крака и след няколко дни момчето е изписано за домашно лечение. За д-р Божков обаче този случай не приключва с напускането на здравното заведение на Стефко и решава да потърси помощ.
Виждайки каква е перспективата пред младежа, ако не бъде подложен на операцията, д-р Божков търси помощ от Фондацията „Милостиво сърце“ в Добрич и нейния председател Александър Иванов.
Майката на момчето Валентина Иванова е изключително благодарна и признателна за помощта и подкрепата, която е получило нейното семейство в един труден момент. Тя споделя, че е безработна, а със съпруга й изплащат и кредит и наистина са нямали никаква възможност бързо да съберат необходимата сума за операцията на детето си.
След операцията и възстановяването от нея Стефко ще има нужда и от рехабилитация. Добрата новина е, че и тук ще се намеси човек с голямо сърце, който е заявил готовността си да проведе последващото лечение на крака напълно безплатно.
Д-р Божков споделя, че не само лекарите, но и всеки човек би трябвало да търси варианти да сътвори своето малко или голямо добро:
„Мисля, че всеки един човек, ако може да направи нещо добро, би следвало да го направи. Опитах се, слава Богу получи се, естествено съм удовлетворен, че крайния резултат е такъв“.
Кои са дарителите на фондацията, благодарение на които хора в затруднено положение получават адекватното лечение, споделя Александър Иванов:
„Голяма част от нашите дарители са хора, които знаят какво означава нямане. Обикновени хора, които работят на една заплата, било то голяма или по-малка, които знаят когато си отвориш хладилника, по някой път, вътре да няма нищо, които са претърпели различни инциденти и им е било много трудно да се справят сами.“
Репортаж на Мая Щърбанова чуйте в звуковия файл.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..