Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книгата "Рудолф Хес: Тайният план на Чърчил" - истини и загадки

фото: издателство Сиела
Една от неразкритите и до днес загадки на Втората световна война е полетът на заместника на Адолф Хитлер Рудолф Хес до Англия в навечерието на германската инвазия срещу СССР. Напълно логично звучи версията, че целта на полета е сключването на сепаративен мир между Германия и Обединеното кралство.

Великобритания засекретява материалите по случая за рекордния срок от 100 г. – до 10 май 2041 г. Хес официално е обявен за луд в Третия райх, а загадъчната му смърт в затвора „Шпандау“ в Берлин на 17 август 1987 г. настъпва малко преди договореното му освобождаване и след изявлението му, че ще разкрие подробности относно своята мисия.

По професия Волф Рюдигер Хес е архитект, но посвещава голяма част от времето и усилията си в публикуването на материали относно многогодишния престой на баща му в затвора „Шпандау“, както и в разследване и разгласяване на обстоятелствата около смъртта му.

Документално-приключенският детективски роман „Рудолф Хес: тайният план на Чърчил“ е написан на базата на реални факти. Александър Сосновски ги събира в продължение на много години, като се среща не само със сина на Хес; познава и общува отблизо и с други прототипи на главните герои на книгата като личния санитар на Рудолф Хес Абдула и бившия сътрудник на ЦРУ, директора на затвора, където Хес излежава своята присъда.

Разговорът на Петър Волгин с Райко Попов можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39