Читалище „Извор“ в Самоводене“ е създадено на 27 декември 1873 година от габровският учител Стефан Кънев с прозвището Водски, съратник на отец Матей Преображенски-Миткалото и на Стефан Стамболов.
Основната част от проявите за 150-атат годишнина на читалището са на 1 ноември, когато с водосвет и откриване на паметна плоча ще бъде почетен основателят на културната институция, разказа Владимир Николов от инициативния комитет в Самоводене:
„Завършил е за учител, назначен е в нашето село за учител и създава заедно със свои съмишленици край извора на бившето училище това читалище и му дава името „Извор“, което е символично и една метафора на онова, което искат да направят тогава младите хора в училището, и така от 1873 година до ден-днешен един наистина непрекъсващ извор, както продължава да тече този извор вече край черквата на Самоводене“.
В изложба ще бъдат представени ликовете на всички председатели на читалището, ще бъдат показани всички медали, ордени и купи, спечелени в национални и международни фестивали. В мащабен концерт ще се изявят читалищните състави и гостите от ансамбъл „Искра“ във Велико Търново, и народната певица Калинка Сгурова.
По повод юбилея на читалището е предвидена и изложба пред Факултета по изобразително изкуство във Велико Търново с фотоси, проследяващи историята на културната институция. Преди празника на 1 ноември и след него ще има много конкурси, състезания и празници за децата от Самоводене, съобщиха организаторите. Предвидено е отваряне на капсула на времето с послание към поколенията, зазидана преди 25 години в сградата на читалището, и поставяне на нова капсула. Ще бъдат засадени и 150 дръвчета в Самоводене под надслов „Да оставим следа след себе си“.
Три театрални състава, тригласен женски хор, две младежки групи, дует за стари градски песни, естрадно-сатиричен състав, клуб на заврените зетьове, дамски клуб и клуб по тенис функционират към читалище „Извор“ в Самоводене.
Най-ценна, но и най-комично завоювана е театралната награда „Златната камила“ от фестивала в Тополовград, разказа председателят на читалищното настоятелство Рена Дрангюлева, която от 35 години е читалищен деятел:
„Просто така се случи, че някакъв състав отпадна и в момента, в който ни бяха отхвърлили като селски театър, ние участвахме като трябваше да напишем град. Ние, отивайки там, казахме град Самоводене, Великотърновско. Изиграхме си пиесата и естествено не очаквахме награда, прибрахме се и в един момент получихме съобщение, че сме спечелили награда „Златната камила“. Ние казваме – изпратете ни я. Те казват – не, ще я донесем на лично. Тогава се шегувахме с кмета да сменя табелата на селото да пише град Самоводене. Това за нас е най-ценната награда, защото, бидейки отхвърлени като селски театър, в един момент ние им взехме най-голямата награда“.
Много са паметните моменти от историята на читалище „Извор“ в Самоводене и неговите творчески състави, разказва Владимир Николов:
„Имаше хор на читалището от близо 100 човека, които като излезеха на сцената, бяха нещо уникално. Имахме и вокално-инструментален състав за рок, които изпълняваха онази музика, която на други места беше забранена. „Бръмбарите“ се казваше. Сами си бяха направили китарите. Тези бръмбари се появиха за първи път на сцената 1963 година“.
От читалището в Самоводене тръгва и до ден-днешен съществува националният фестивал за детско и младежко театрално творчество „Малкият принц“. Театралните трупи на Самоводене поставят разнообразни пиеси, като последната е „Свекърва“ от Антон Страшимиров. Идната седмица на международен фестивал в Чехия и вУнгария заминават танцовият състав и женският тригласен хор, разказва Рена Дрангюлева и споделя за най-голямата болка на самоводските самодейци – състоянието на сградата, в която е читалището от 1952 година, и театралният салон с 400 места:
„Наистина съставите ни са много разнообразни с много награди навсякъде. Наистина имаме нужда от подобряване на материалната база, не само за самите самодейци. Ние сме свикнали да репетираме при всякакви условия, защото нас ни води любовта към изкуството. Но, когато се подготвя една хубава програма, а няма пред кого да я представиш, защото на публиката не ѝ се влиза в салона, защото е студено и неприветливо, нашият труд, на самодейците е за сцената, за публиката, за хората“.
Над 100 хиляди лева са инвестирани в културната институция в последните 3 години. Напълно е осъвременена библиотеката и санитарните възли, фоайето е станало малка сцена за изява на самодейците, но читалището е голямата ни грижа за ремонт, разказа кметът на Самоводене Стефан Мъглов:
„Продължаваме да подобряваме материалната база, но имаме нужда от помощ и от още средства. Има нужда покривът да бъде ремонтиран. Има нужда основно салонът да бъде ремонтиран, модернизиран, така че съставите и колективите, които развиват дейността си в читалището, да бъдат спокойни, да може да каним гражданите на Самоводене и гостите. Имаме проблем с отоплението, който се надяваме да го решим по някакъв начин. Но продължаваме“.
С различни дарителски инициативи се правят ремонти в читалище „Извор“ в Самоводене с надеждата културната институция в едно от най-големите великотърновски села да пребъде поне още 150 години.
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..
Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение. За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците. " Нашата професия на..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Велико Търново е заплашен от водна криза. Причината не е в липсата на вода в питейния язовир "Йовковци", а в амортизираната мрежа и безкрайните аварии..