"Моето правило е да не давам илюзии. Това е една кариера, която става все по-трудна и трудна. Винаги е имало много кандидати за моите майсторски класове. ... Обичам младите хора и искам да им дам тази много ценна наследственост, която нося на гърба си. ... Аз никога не обещавам нищо, защото само с моята воля не може да се постигне. Това е един дълъг път, който иска воля и талант, за да се пребориш. ... Днес театърът не е това, което беше преди 50 години, не е това, което беше преди 100 години. Театърът е нещо много специално, което ти дава емоция, което ти дава илюзия, дава ти сила да живееш. Има много млади хора, които искат да живеят с тази илюзия. И операта е илюзия на силни вълнения, които и днес вълнуват човечеството".
Това каза пред БНР маестра Райна Кабаиванска, която след дни ще пристигне в София за своя XXIII Международен майсторски клас в Нов български университет, когато тя ще избере състав за централните роли в операта "Аида".
По думите на оперната прима трите седмици на майсторския клас не са достатъчни, за да се направи един певец:
"Един певец е готов след поне 2 години добра школа. А добра школа вече много не се намира. Като че ли аз останах единствена жива от старата италианска певческа школа. Тези деца, които аз избирам, са деца, които имат талант и ще имат бъдеще. Но не е само талантът. Преди всичко е необходима много работа и интелигентност. Днес само един голям глас не е достатъчен. Днес трябва да си и голям изпълнител, да правиш на сцената това, което зрителите очакват от теб - да влезеш в образа на този, който изпълняваш. От певеца се изискват много, много качества. ... Трябва да си музикант певец, а не само певец".
Тя призна, че най-голямото ѝ щастие е да види реализиран неин ученик:
"Почти навсякъде съм пръснала мои хора. Не са всички в големи роли, но няма никакво значение, важното е, че ти си на сцената и се изявяваш, изявяваш това, което си, твоята интимна същност. Това е най-голямото щастие".
Маестра Райна Кабаиванска коментира още, че модернизацията не помага на операта, а истинската историческа епоха трябва да бъде представена в оперното действие.
Документален филм разказва за оперната прима Райна Кабаиванска и нейната школа в София
Майсторският клас на Райна Кабаиванска в НБУ е първият майсторски клас в България. Създаден е през 2001 г. от д-р Георги Текев, изпълнителен директор и член на Настоятелството на НБУ и се осъществява в партньорство на НБУ със Столичната община, Софийската филхармония и Софийската опера и балет. Тази година се провежда 23-ото издание на културното събитие.
Класът предоставя възможност на млади оперни певци да се срещнат с изкуството и опита на Райна Кабаиванска и да усъвършенстват с нея своята вокална техника и интерпретаторски възможности. На конкурсен принцип за участие Райна Кабаиванска избира 10 млади оперни певци, с които работи в продължение на три седмици.
По време на майсторския клас Райна Кабаиванска ще избере състав за централните роли в операта „Аида“. Поканата е от Софийската опера и балет, спектаклите ще са през месец февруари 2024 г. и са в рамките на проекта на Нов български университет „Школата Кабаиванска на голямата оперна сцена“. Режисьор на спектакъла е световноизвестният Уго де Ана.
На 8 октомври талантливите млади артисти от майсторския клас ще се представят на галаконцерт в Софийската опера и балет с оркестъра на първия ни оперен театър под палката на маестро Найден Тодоров. На лауреатите, показали особено високи постижения по време на майсторския клас и галаконцерта, ще бъдат присъдени стипендии от фонд „Райна Кабаиванска“ в НБУ за обучение в Италия и България и за подпомагане старта на тяхната международна кариера.
Досега в майсторските класове на Райна Кабаиванска са се обучавали повече от 240 изпълнители от Европа, САЩ, Южна Америка, Австралия, Азия и Африка. Световноизвестни имена от съвременната оперна сцена – Андреа Каре, Вероника Симеони, Витория Йео, Киара Изотон, Мария Агреста, Мария Радоева, Прити Йенде, Селене Дзанети, Симон Лим, София Соловий, а също и младите надежди на българската оперна традиция Александрина Михайлова и Божидар Божкилов - са стипендианти на дарителския фонд на маестра Кабаиванска в Нов български университет.
Срок за подаване на апликационната форма: 15.09.2023 г.
Прослушване: 18.09.2023 г.
Майсторски клас: 19.09. - 07.10.2023 г.
Галаконцерт: 08.10.2023 г.
Интервюто на Даниела Големинова с Райна Кабаиванска в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..
Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
Симона Симеонова е възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. След това продължава и завършва завършва музикалното си образование при доц. Етиен Леви в Нов български университет. Наскоро представи дебютната си авторска песен "momentum" в публичното пространство. Какво вълнува един млад творец, какво й дава..
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..