Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврейската Нова година - с ябълка, мед и нар

| Репортаж
Снимка: архив

На 15 септември ще започне 5784 година от сътворението на света. Еврейската Нова година по традиция се посреща с парче ябълка, потопена в мед, с пожелание да е сладка и щастлива годината от началото да края ѝ. Празникът обаче е и повод за размисъл защо пчелите в световен мащаб намаляват. 

Ювал Регев е собственик на иновативна фирма, а Боаз Канот е собственик на малка фабрика за центрофугиране и опаковане на мед в Израел. Двамата представят своята гледна точка към проблема в предаването "Хоризонт до обед". 

Забелязва се рязък спад на броя на пчелите в цял свят. Дори при най-добрите пчелари се е случвало да открият,че един или няколко кошера са се изпразнили неочаквано, отбелязва Ювал Регев.

Предположението е, че пчелите измират заради пръскане на инсектициди в близост по пчелините, заболявания, липса на храна и вода, замърсяване на почвата.

"През 2017 година Итай, мой приятел от малко селище в Южен Израел, ме помоли да му помогна да разбере какво става в кошерите му и ако е възможно да бъде предупреждаван за всяко произшествие в рояка. Поставихме сензори във всички кошери. Достатъчен е един, който да показва състоянието на цялата колония. Освен температурата и влажността в затвореното пространство, те отчитат и други показатели, които е лесно да бъдат регистрирани. Направи ни впечатление различната честота на жужене на пчелите. Те сякаш споделяха помежду си ситуацията в кошера. Събрахме много данни за жуженето и съставихме някакъв възможен код за интерпретиране на информацията, предавана със звук. Нещо като възможен "език" на пчелите. Това е резултатът от нашите Big Data. Още преди да се е случило нещо лошо, този сензор улавя измененията на жуженето и ги предава на специален усилвател. Неговите показания могат да се видят по всяко време на екрана на мобилния телефон на пчеларя. Научавайки за"оплакванията", собственикът на пчелина обикновено спешно реагира, за да помогне на насекомите", разказва Регев.

"Вече 40 години съм пчелар. Не знам дали си давате сметка, че една лъжица мед е цялото количество, което една пчела събира през живота си. Тя живее около два месеца и през цялото време работи. Царицата майка непрекъснато снася яйца и подготвя новата смяна работнички. Намаляването на пчелите най-често е заради паразит, който, образно казано, тежи на врата им. Той е миниатюрен, но и пчелите не са големи. Можем да го сравним с 10-килограмово гюле, което човек да трябва да влачи навсякъде. Не всички издържат на това натоварване и много от пчелите загиват. Откакто имаме сензорите, ни се налага по-рядко да отваряме кошера, за да видим какво става там. Имаме информацията, но все още тя е само на мобилния ни телефон, а не е включена към изкуствен интелект. За всеки проблем трябва лично да вземаме решение, независимо по кое време на денонощието се случва. Но качеството на меда е по-добро. А, както знаете, медът е само една малка част от ползата, които пчелите допринасят. Всеки трети плод или зеленчук може да се развие, само ако пчелите го опрашат. Така че, на пчеларството не може да се гледа като на изолиран селскостопански отрасъл. Когато ме питат защо съществува обичай да се яде мед, ябълки и нарове за Нова година, отговарям, че това е селскостопански празник. Това е времето, когато събирам ябълките и наровете и подготвям кошерите за следващата година", изтъква Боаз Канот.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55