Ювал Регев е собственик на иновативна фирма, а Боаз Канот е собственик на малка фабрика за центрофугиране и опаковане на мед в Израел. Двамата представят своята гледна точка към проблема в предаването "Хоризонт до обед".
Забелязва се рязък спад на броя на пчелите в цял свят. Дори при най-добрите пчелари се е случвало да открият,че един или няколко кошера са се изпразнили неочаквано, отбелязва Ювал Регев.
Предположението е, че пчелите измират заради пръскане на инсектициди в близост по пчелините, заболявания, липса на храна и вода, замърсяване на почвата.
"През 2017 година Итай, мой приятел от малко селище в Южен Израел, ме помоли да му помогна да разбере какво става в кошерите му и ако е възможно да бъде предупреждаван за всяко произшествие в рояка. Поставихме сензори във всички кошери. Достатъчен е един, който да показва състоянието на цялата колония. Освен температурата и влажността в затвореното пространство, те отчитат и други показатели, които е лесно да бъдат регистрирани. Направи ни впечатление различната честота на жужене на пчелите. Те сякаш споделяха помежду си ситуацията в кошера. Събрахме много данни за жуженето и съставихме някакъв възможен код за интерпретиране на информацията, предавана със звук. Нещо като възможен "език" на пчелите. Това е резултатът от нашите Big Data. Още преди да се е случило нещо лошо, този сензор улавя измененията на жуженето и ги предава на специален усилвател. Неговите показания могат да се видят по всяко време на екрана на мобилния телефон на пчеларя. Научавайки за"оплакванията", собственикът на пчелина обикновено спешно реагира, за да помогне на насекомите", разказва Регев.
"Вече 40 години съм пчелар. Не знам дали си давате сметка, че една лъжица мед е цялото количество, което една пчела събира през живота си. Тя живее около два месеца и през цялото време работи. Царицата майка непрекъснато снася яйца и подготвя новата смяна работнички. Намаляването на пчелите най-често е заради паразит, който, образно казано, тежи на врата им. Той е миниатюрен, но и пчелите не са големи. Можем да го сравним с 10-килограмово гюле, което човек да трябва да влачи навсякъде. Не всички издържат на това натоварване и много от пчелите загиват. Откакто имаме сензорите, ни се налага по-рядко да отваряме кошера, за да видим какво става там. Имаме информацията, но все още тя е само на мобилния ни телефон, а не е включена към изкуствен интелект. За всеки проблем трябва лично да вземаме решение, независимо по кое време на денонощието се случва. Но качеството на меда е по-добро. А, както знаете, медът е само една малка част от ползата, които пчелите допринасят. Всеки трети плод или зеленчук може да се развие, само ако пчелите го опрашат. Така че, на пчеларството не може да се гледа като на изолиран селскостопански отрасъл. Когато ме питат защо съществува обичай да се яде мед, ябълки и нарове за Нова година, отговарям, че това е селскостопански празник. Това е времето, когато събирам ябълките и наровете и подготвям кошерите за следващата година", изтъква Боаз Канот.
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
Той е винаги до нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му. Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера. В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да преместят живота си в България. Те са..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..