Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК окончателно прекрати мониторинга на България и Румъния

Снимка: ec.europa.eu

Европейската комисия обяви, че окончателно приключва механизма за сътрудничество и проверка за България и Румъния. 

Официално новината бе съобщена на обедния брифинг на Комисията от нейния говорител Кристиан Виганд:

"Днешното решение отразява заключенията на Комисията, че България и Румъния са изпълнили задълженията си по механизма за сътрудничество и проверка. Комисията ще продължи да работи с двете страни членки чрез годишните доклади за върховенството на закона като с всички останали.

Виганд цитира председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен, която поздравява двете страни за значителния напредък, постигнат от присъединяването им към ЕС досега и отбелязва, че те имат резултати по важни реформи през последните години.

"Бих искала да поздравя България и Румъния за значителния напредък, постигнат от присъединяването им към ЕС досега. Върховенството на закона е една от нашите основни общи ценности като съюз и двете държави членки постигнаха резултати по важни реформи през последните години. Днес ние отчитаме тези усилия, като прекратяваме механизма. Работата вече може да продължи в рамките на годишния цикъл за оценка на върховенството на закона, както за всички останали страни- членки", заяви председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен.

На въпрос дали това ще отвори пътя на двете страни към Шенген, Виганд припомни оценката на Комисията, която тя повтаря 12 години, че те отдавна са готови за присъединяване към пространството за свободно движение, но подчерта:

"Комисията никога не е правила връзка между приемането в Шенген и механизма за сътрудничество и проверка. Двете са отделни работни писти, като за всяка от тях има собствени изисквания".

През юни Комисията даде ясно да се разбере, че смята да приключи окончателно този механизъм през септември. През юли същото потвърди и еврокомисарят по ценностите и прозрачността Вера Йоурова при огласяването на докладите за върховенството на закона, като заяви, че Съветът на ЕС трябва да се произнесе по въпроса до 25 август. Механизмът бе наложен, тъй като в момента на присъединяването си към ЕС през 2007 т. България и Румъния все още не бяха постигнали достатъчно напредък в областта на съдебните реформи и корупцията. Отделно България имаше проблеми с организираната престъпност.

Мониторингът е една от спънките по пътя на България към Шенген, макар технически двете неща да не са свързани помежду си. За влизането ни в пространството за свободно движение са 25 от общо 27 страни-членки на ЕС. Против са единствено Нидерландия и Австрия.

Нидерландия, която е против България, но не и против Румъния, поиска специален доклад по механизма за страната ни. От Комисията отказаха с мотива, че докладите за България са прекратени още през 2019 година.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03