"Общественото мнение се обработва ловко, понеже няма аргументи, с които да се защити това безпринципно решение. Единственото нещо, което се повтаря е, че то ще доведе до сваляне на цените. Когато се внасяше украинско зърно, цената на олиото беше най-висока. Самите управляващи казват, че не могат да се намесят на пазара".
Повече от 20 асоциации в земеделието у нас започват безсрочен национален протест от 18 септември. Решението за него беше взето от Инициативен комитет, който се събра във великотърновското село Арбанаси. Земеделците заявиха, че решението на парламента и на правителството България да възобнови украинския внос на земеделска продукция е пагубен и ще унищожи българското селско стопанство.
"Протестът не е на зърнопроизводителите, а на българските земеделски производители".
Зърнопроизводството е единственият отрасъл, който все още има някаква сила, защото произвежда борсови стоки, които са търсени на международните пазари, обясни още Върбанов.
Искаме коренна промяна в политиката и в отношението към земеделските производители, заяви той.
"Това просто е последната капка, която преля чашата".
Нито сме против Украйна, нито сме против правителството, заяви той и запита:
"Кому беше нужно да избързваме с това решение и да го обявавяме два дни преди решението на Брюксел?!".
Ходили сме на всички срещи, на които сме канени, но без никакъв резултат, обясни още бившият земеделски министър.
В момента фермерите са готови да продават, отбеляза Венцислав Върбанов.
"В България в момента има над 5 милиона и половина тона пшеница, която е извън баланс. Тя трябва да напусне страната и да се намери пазар за нея. Между милион и половина и два милиона тона е слънчогледът, който също трябва да бъде преработен и изкупен".
Цялото интервю на Даниела Големинова с Венцислав Върбанов може да чуете в звуковия файл.
Продължава гасенето на балите със слама, които пламнаха преди три дни на площадката на ТЕЦ "Бобов дол". Прави се запръстяване на площадката, където се подпалиха вагоните, каза за БНР началникът на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Кюстендил комисар Светлин Георгиев. Пожар е възникнал отново на площадката на ТЕЦ..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп потвърди във вторник, че новият му краен срок за Русия да постигне споразумение с Украйна е десет дни, считано от днес, съобщават Ройтерс и Блумбърг. "Десет дни от днес... и тогава, знаете ли, ще въведем тарифи и други подобни неща, и не знам дали това ще засегне Русия, защото президентът Владимир..
Парламентарната комисия по образованието обсъди на първо четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование, с които се забраняват мобилните телефони в училище и се въвежда избираем час по възпитание и ценности. Промени в Закона за училищното образование обсъжда ресорната комисия в НС МОН предлага редица законови промени,..
Върховният съд на Испания потвърди започването на съдебен процес срещу главния прокурор на страната. Алваро Гарсия Ортис е обвинен за изтичане на конфиденциална информация по дело за данъчна измама. Според тримата магистрати от Апелативната камара на Върховния съд има достатъчно доказателства за повдигане на обвинение срещу ръководителя на..
Седемчленно семейство и възрастна жена останаха без дом, след като пожар изпепели къщите им в момчилградското село Седефче този следобед. Пострадалото семейство е настанено в жилище в Крумовград, а жената е при свои близки, съобщи кметът на Седефче Мехмед Хаджиселим. Изгорели са още две необитаеми сгради и няколко помощни постройки. Не се е..
Пожарът край село Кривня, община Провадия, е напълно изгасен. Загасиха пожара в Провадийско Движението от град Провадия към селото и към магистрала "Хемус" е възстановено. В гасенето да се включили с техника и служители и много от фирмите в района, съобщи кметът на Провадия Димо Димов. Пожарът между Мелница и Срем още бушува Овладян е..
Британският премиер Киър Стармър обяви в понеделник, че Великобритания ще се присъедини към Франция и ще стане втората страна от Г-7, както и втората западна държа в Съвета за сигурност на ООН, която ще признае Палестина за държава на срещата на Организацията на обединените нации през септември, освен ако Израел не изпълни няколко искания,..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..