Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експеримент: 24-часов театрален маратон в Габрово

"Театър-24" ще предложи и нестандартни формати

| Интервю

24-часов театрален маратон в Габрово ще се реализира благодарение на партньорството между Драматичен театър "Рачо Стоянов" и "Малка театрална компания". Събитието е озаглавено "Театър-24", а неговите организатори го наричат "маратонски празник".

"В годините на пандемията независимите организации като нашата започнаха да стават видими. Дотогава бяхме в периферията, докато не се затвориха всички културни институти и в министерството разбраха, че има и доста независими артисти. Тогава започна едно раздвижване", коментира в предаването "Изотопия" Емил Йорданов, съосновател на "Малка театрална компания", която отбелязва 10 години от създаването си. По думите му хубаво е, че голяма част от независимите трупи и артисти в страната вече са готови да отстояват правата си.

"Това, което "Малка театрална компания" успяха да направят не само в Габрово, но в целия регион и за целия театрален сектор, е доста голяма крачка. Държавният сектор трябва все повече да търси форми на колаборация с независимия сектор", смята Петко Койчев, директор на Драматичен театър "Рачо Стоянов" в Габрово. Той е категоричен, че времената са се променили и двата сектора не бива да бъдат противопоставяни. Според него следва да се преосмисли и преразгледа санкцията за копродукция между държавен театър и независими артисти и частни трупи, която се изразява в орязване на субсидията.

Театралният маратон в Габрово ще протече в 24-часов формат.

"Решихме да вдигнем малко летвата и да видим доколко публиката е готова да се гмурне в едно такова предизвикателство – 24 часа да е в света на театъра. Експеримент е. Няма прецедент, за който да се хванем", поясни Емил Йорданов. Той не крие надеждите на организаторите особено в нощния часови пояс да привлекат младежката аудитория.

Драматичният театър в Габрово

В програмата са заложени интерактивни спектакли, стендъп комедия, театромати, творчески срещи, ателиета и работилници. Театроматът е куклен жанр - театрална кутия, която в рамките на 5 минути представя спектакъл само за един зрител.

"Там са един срещу друг един актьор със своя театромат и един зрител насреща. Предвидили сме през нощта да направим т.нар. променаден театър, в който публиката се движи от една локация към друга и действието се развива на различни места. Също така сме предвидили през нощта театрално-музикален джем сешън", разказа още Емил Йорданов.

Театър на сандъче пък е традиционна антична форма на театър, която е възстановена от "Малка театрална компания", като зрителите на фестивала ще видят и подобен формат.

"Театър 24" ще протече от 18.00 ч. в петък (29 септември) до 18.00 ч. в събота (30 септември). Достъпът до представленията и активностите в програмата е с вход свободен. Осигурени са безплатни нощни театробуси.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33