Изследването стъпва на тезата, че след военната агресия от страна на Русия срещу Украйна през февруари миналата година, Европа е приела най-големия брой хора, бягащи от война, след Втората световна война. Съгласно данните от ситуационния портал на Върховния комисар на ООН за бежанците към април тази година разселените лица, напуснали Украйна, са близо 8,2 милиона, като от тях 5 милиона са на територията на европейския континент. Повече от два милиона и половина са в държавите, част от Плана за отговор на бежанската криза на Комисариата, сред които е и България. По данни на Държавната агенция за бежанците общият брой на регистрациите за временна закрила в Република България към месец май тази година е почти 165 хиляди, а към август 168 хиляди души реално са получили закрила.
Иво Желев от агенция ЕСТАТ е автор на социологическото проучване на профила на украинците у нас. Това не е количествено изследване. То се базира на 25 дълбочинни интервюта. 11 от тях са с представители на институции като МВР, министерствата на туризма и образованието, агенциите по заетостта и за социално подпомагане, БЧК и две общини. Останалите интервюта са с украинци. От получените данни става ясно, че 70% от пребиваващите украинци у нас са жени. Пак толкова са висшисти. 28 на сто от тях са под 14 години. Между 48 и 55 хиляди са придружените деца, а непридружените – около 500. Социологът Иво Желев допълни:
"В някои области делът на пребиваващите хора, ползващи се от временна закрила, е десетки пъти по-голям от този в други области. Броят на бежанците във Варна, Бургас, Пловдив, София, Благоевград, Стара Загора, Русе е доста висок и е от порядъка на 1000 и хиляди хора. В Северозападна България изобщо не е така. Данните за Видин, Враца и Монтана - там броят на украинските бежанци, уседнали там и ползващи се от временна закрила, е между 30 и 70 души за всяка една от трите области".
Иво Желев констатира огромен дефицит на данни в институциите за пребиваващите украинци у нас:
"Нещата биха изглеждали много по-добре, ако социалната анкета се правеше от самото начало и в пълнота. Ние на практика не знаем страшно важни неща за тези хора. Освен техния пол и възраст, друго не знаем. Не знаейки тези неща, ние не можем да им окажем адекватни социални услуги. Ние предприемаме някакви мерки, които смятаме, че ще работят, но се оказва, че към тях няма интерес и по-късно ги прекратяваме".
И с цел колкото е възможно този дефицит да се поправи, Европейският институт у нас стартира обучения. Любов Панайотова – директор на института, посочи:
"Имаме за задача да обучим над 200 представители на институциите за повишаване на капацитета, който би трябвало да имат, занимавайки се с тази проблематика като част от голямата картина на управление на миграционната политика и потоци. Това са предимно хора от МВР, също така Агенциите за социално подпомагане, Агенцията за бежанците, както и Агенциите по заетостта".
Като цяло проектът цели да подобри капацитета на националните институции, публичните органи и НПО, работещи в областта на убежището и миграцията и предоставящи различни услуги на граждани на трети държави, търсещи международна или получили временна закрила.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да управлява Русия. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. "Това, което безспорно направи Путин, е да централизира държавата и да предотврати онези процеси, които бяха започнали при..
Директорът на Българското неделно училище "Св.св. Кирил и Методий" в Барселона Стоянка Колева е редовен слушател на програма "Хоризонт" на Българското национално радио. Дори и на хиляди километри от България, тя продължава да се информира за събитията в България и по света от новините и предаванията на радиото. С нея разговаря кореспондентът ни..
2025 година може да се окаже сред важните за една нова сфера от бизнеса - търсенето на редки метали в астероидите. Нямаше да обърнем внимание на тази тема, ако и в България за първи път тя не беше поставена на студенти от Физическия факултет на Софийския университет. В резултат на това там вече има и написана дипломна работа по космическо..
Хората в Ловешко очакват през новата година да нямат проблеми с тока. За тях в момента това е най-важното, след като някои посрещнаха Новата 2025 г. без ток и на студено. Падналият сняг прекъсна електрозахранването на много места в областта. Освен местните жители, потърпевши бяха и много туристи, изпълнили хотелите, къщите за гости и ресторантите в..
Бавният туризъм е алтернативата на масовото тичане по туристически обекти и забързания живот . Това е цялостна концепция за пълноценна почивка, лишена от динамиката и стреса на масовия туризъм чрез забавяне на темпото и наслаждаване на малките удоволствия, избягвайки големите курорти. Тази идея у нас прави своите първи стъпки , посочи пред БНР..
Цената на земеделската земя в България се понижава. Това заяви пред Евгений Орашъков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Той уточни, че това са данни от техните наблюдения на пазара, а официалната статистика за 2024 г. предстои да излезе. "Колко точно е понижението - трудно може да се обобщи. На места..
1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани". 31 са пострадалите живи птици, открити от доброволци, като над 50% от тях са с трайни увреждания и няма да могат да бъдат върнати в природата , уточни тя. Според аутопсията, става дума за..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни..
Най-правилното правителство би било мандатоносителят ГЕРБ да си поеме изцяло отговорността за поразиите, които са направили до момента , и да си..
1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани"...