Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Симеон Маджаров: Начинът на живот на стопаните е водещ при избор на домашен любимец

4
Д-р Симеон Маджаров
Снимка: Мая Данчева

Един от начините да се справим със стреса в дигиталното ни ежедневие е по-близкото общуване с природата. Едни хора избират да пътуват, други прекарват време в планината, а трети отглеждат домашен любимец. 

Контактът с животните у дома е непосредствен, искрен, разпускаш, оздравителен. Животните имат способност да ни откъснат от грижите и работната среда, да ни накарат да погледнем по-леко на проблемите. 

Лекарите дори препоръчват, хора с определени заболявания да си вземат домашен любимец, а психолозите казват, че е добре децата да растат заедно с домашни животни. 

Да имаш домашен любимец обаче, изисква време и определено средства, както и компетентност по отношение на неговите нужди, неговото здраве и възпитание. Това е необходимо, за да се чувствате добре заедно, да прекарвате времето пълноценно с едно добре социализирано домашно животно.

"Човек като опита колко е хубаво да имаш домашен любимец и продължава да взема все повече в дома си, защото те дават много емоции и веднъж като станеш стопанин на домашен любимец много рядко спираш да с такъв в някакъв етап от живота си, каза за "Нощен Хоризонт" д-р Симеон Маджаров, ветеринарен лекар. 

В помощ на стопаните на кучета и котки, той издава няколко наръчника със съвети за тяхното отглеждане. 

В тях д-р Симеон Маджаров обяснява езика на домашните животни, чрез който те съобщават за състояния на страх, тревога, глад, дискомфорт, различни заболявания. В наръчниците се съдържат и инструкции при спешни състояния, каквито могат да възникнат, независимо от добрите грижи.


"Животните понякога доста често могат да бъдат непредвидими като поведение и реакция, тъй като те не са диви животни, но всеки път не можем да разчетем сигналите им, те се притесняват, могат да се стресират, което може да доведе до различни ситуации, отделно от това те не могат да говорят, което усложнява още повече нашата работа, допълни младият ветеринарен лекар.

Той е избрал професията ветеринарен лекар, не само защото обича животните, а защото смята, че ще работи предимно с животните, а се оказва, че в много случаи работи повече с техните стопани.

"Имал съм пациенти като малки морски свинчета, зайчета, които са няколко грама тежки, а най-големите ми пациенти са били крави, свине, друг вид добитък. Написал съм няколко наръчници за отглеждане на домашни животни и реакция при спешна ситуация.

Огромна е отговорността за вземането на домашен любимец, човек трябва да се информира предварително и внимателно да подбере подходящия за себе си домашен любимец, било то котка или куче, защото си има своите специфики и също да се запознае с необходимите ежедневни и медицински грижи за този домашен любимец, посъветва още д-р Маджаров.

Начинът на живот на стопаните е водещ при избор на домашен любимец, поясни той.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59