Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Това е единствената специалност без клинични пътеки"

Д-р Цветеслава Гълъбова: Психиатрията винаги е била задния двор на здравеопазването

| Интервю
д-р Цветеслава Гълъбова
Снимка: Борислава Борисова

Д-р Цветеслава Гълъбова, директор на психиатрична болница „Свети Иван Рилски“, обясни пред БНР необходимите стъпки за подобряване на качеството на психиатричната грижа в България. 

"Психиатрията винаги е била задния двор на здравеопазването. Това е единствената специалност без клинични пътеки. Едва сега се започна разговор за това. Сегашният министър е активен относно създаването на клинични пътеки, които ще позволяват да се контролира и качеството". 

Преди година беше създаден Национален съвет по психично здраве, за да подпомогне реформирането на психиатричната грижа у нас. Приета беше и стратегия. 

"Ние сме още в началото на изпълнението на стратегията. Резултат все още не се вижда и основната причина е стигмата, наложена върху психичната болест. Това е цивилизационен проблем и ще ни отнеме няколко поколения, за да го преодолеем. За тази цел обаче държавата трябва да наложи някакви правила, включително и невъзможност за отказ да се откриват социални услуги от местната власт". 

Д-р Гълъбова посочи основните проблеми в сектора. 

"Социалните работници не са обучени да работят с психично болни. Отделят се малко пари. Битовите условия са лоши. Психиатричните заведения са едни бараки, разположени по периферията на населено място или в гората. Няма достатъчно персонал. Средната възраст на сестрите при нас е 59 години. Санитарите в психиатрия никой не ги обучава". 

Тя обясни, че ще настоява да се промени начинът на финансиране.

"Това ще позволи да се наеме повече персонал, който да работи по-качествено. Срам ме да кажа на младите хора каква заплата ще получават". 


Лоши материални условия, зле финансирана медицинска грижа, както и неяснота относно спазването на човешките права на хората с увреждания в държавните психиатрии и специализирани социални институции – тези проблеми обсъдиха участниците в дискусия за качеството на психиатричната грижа у нас. Тя беше организирана от депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" Стела Николова. В дебата се включиха представители на правителството, съда, прокуратурата, както и на неправителствени организации. 

Дали българското право осигурява на хората с психични заболявания възможността да получат справедлив наказателен процес, когато се твърди, че са извършили престъпление. Проблемът постави съдия Владислава Цариградска, която има дългогодишна практика в Районния съд в Луковит. 

"Когато се разкрие едно престъпление и в семейството има болен, по незнайно какви логически принципи, но се приема, че болният е извършител на това престъпление. Не се осигурявят гаранциите, които предвижда нашият Процесуален кодекс". 

Друг въпрос, будещ тревога, според съдия Цариградска, е спазването на правата на хората, настанени в психиатриите. Тя даде пример с болницата в Карлуково, която е в района на съда в Луковит. 

"Един от дългогодишните пациенти се яви на едно от  заседанията с гипсирана ръка. На въпроса ми от какво е пострадал, той каза, че се ударил. Но дойде едно дежурство, на което получих споразумение между един санитар от психиатрията и прокурор, с което се уговаря пробация за санитаря. От това споразумение научих при какви обстоятелства въпросният човек е пострадал. Изгледах записа от камерите. Санитарят с прът или тръба нанасяше свиреп побой". 

У нас хората, поставени под пълно запрещение, се настаняват в социални институции след съдебна процедура, която би трябвало да установи и каква е волята на съответния човек. Не се изследва какво е желанието му – дали да бъде в институция, дали да се върне в общността, обясни съдия Галя Вълкова от Софийския градски съд. 

"Практически изборът се свежда между това дали да е в съответната институция, или на улицата. Липсата на адекватни услуги в общността, които да подкрепят хората в пълнота да реализирит правата си, води до това през три години ние да повтаряме една  и съща процедура, която по същество е път без изход. 

Когато много избори са отнети, ние обричаме хората на следващата им институционализация". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Младши лекари държат плакати, докато стачкуват пред болницата на Университетския колеж в Лондон, 11 април 2023 г.

Предупредиха младшите лекари във Великобритания да не стачкуват

Във Великобритания ръководителите на здравните служби предупредиха младшите лекари, че може "никога да не си възвърнат" доверието на пациентите, ако стачкуват отново, тъй като проучвания показват, че обществеността вече се е обърнала срещу тях, съобщи вестник "Таймс".  Двама от водещите лекари в страната призоваха Британската медицинска..

публикувано на 12.07.25 в 03:29
На плаж в лондонски парк, 17 юни 2022 г.

Оранжев код за горещини в части от Англия

Оранжев код за горещини е в сила в Южна Англия, Мидландс и Източна Англия, след като трета гореща вълна за лятото обхвана Обединеното кралство.  Предупрежденията влязоха в сила в петък и ще останат валидни до понеделник сутринта, съобщи Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство. По-лек предупредителен жълт код остава в сила за..

публикувано на 12.07.25 в 03:21
Кметът на Варна Благомир Коцев

Съдът остави в ареста Благомир Коцев и другите трима задържани

Софийски градски съд остави в ареста кмета на Варна Благомир Коцев и другите трима задържани за корупционни престъпления. Заседанието продължи повече от 6 часа и след дълго мислене на съдебният състав постанови, че на този етап от развитието на досъдебното производство са налице достатъчно данни за участието на Благомир Коцев, кмет на Варна...

публикувано на 12.07.25 в 00:45

Благомир Коцев: Вярвам в съда и съм абсолютно убеден в правотата си

"Вярвам в правосъдието, абсолютно убеден съм в правотата си и смятам, че това ще се докаже в хода на делото", каза пред съдебния състав на Софийски градски съд кметът на Варна Благомир Коцев, предаде БТА. Съдебният състав се оттегли на съвещание, за да прецени какви ще са мерките за неотклонение на Коцев, общинските съветници Йордан Кателиев и..

публикувано на 11.07.25 в 22:36

Населението на ЕС се увеличава за четвърта поредна година, но в България намалява с над 8000 души

Населението на Европейския съюз се увеличава четвърта поредна година основно заради миграцията му, отчита Евростат. Жителите на България обаче намаляват с над 8000 души през последната година. Населението на ЕС към 1-ви януари тази година е 450,4 млн. души или с над 1 млн. повече, отколкото през в началото на миналата година. Евростат..

публикувано на 11.07.25 в 22:05

Одобрена е изпълнената постоянна организация на движение на ул."Опълченска" в столицата

Административната процедура по съгласуване на изпълнената постоянна организация на движение на ул. "Опълченска" в участъка между бул. "Тодор Александров" и бул."Сливница" приключи с положително становище на Приемателната комисия, съобщиха от пресцентъра на Столична община. Регламентирани са две бус ленти в посока за движение на градския..

публикувано на 11.07.25 в 21:50
Асен Василев

А. Василев: Давам си имунитета, за да се разследват обвиненията към мен на Пламенка Димитрова

Председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев заяви, че е готов да си даден депутатския имунитет, за да могат да бъдат разследвани обвиненията на Пламенка Димитрова, че той е трябвало да бъде получател на част от поискания ѝ подкуп от 15 процента, за да спечели обществена поръчка на Община Варна за 1 500 000 лева. Името на..

публикувано на 11.07.25 в 21:27