Д-р Цветеслава Гълъбова, директор на психиатрична болница „Свети Иван Рилски“, обясни пред БНР необходимите стъпки за подобряване на качеството на психиатричната грижа в България.
"Психиатрията винаги е била задния двор на здравеопазването. Това е единствената специалност без клинични пътеки. Едва сега се започна разговор за това. Сегашният министър е активен относно създаването на клинични пътеки, които ще позволяват да се контролира и качеството".
Преди година беше създаден Национален съвет по психично здраве, за да подпомогне реформирането на психиатричната грижа у нас. Приета беше и стратегия.
"Ние сме още в началото на изпълнението на стратегията. Резултат все още не се вижда и основната причина е стигмата, наложена върху психичната болест. Това е цивилизационен проблем и ще ни отнеме няколко поколения, за да го преодолеем. За тази цел обаче държавата трябва да наложи някакви правила, включително и невъзможност за отказ да се откриват социални услуги от местната власт".
Д-р Гълъбова посочи основните проблеми в сектора.
"Социалните работници не са обучени да работят с психично болни. Отделят се малко пари. Битовите условия са лоши. Психиатричните заведения са едни бараки, разположени по периферията на населено място или в гората. Няма достатъчно персонал. Средната възраст на сестрите при нас е 59 години. Санитарите в психиатрия никой не ги обучава".
Тя обясни, че ще настоява да се промени начинът на финансиране.
"Това ще позволи да се наеме повече персонал, който да работи по-качествено. Срам ме да кажа на младите хора каква заплата ще получават".
Лоши материални условия, зле финансирана медицинска грижа, както и неяснота относно спазването на човешките права на хората с увреждания в държавните психиатрии и специализирани социални институции – тези проблеми обсъдиха участниците в дискусия за качеството на психиатричната грижа у нас. Тя беше организирана от депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" Стела Николова. В дебата се включиха представители на правителството, съда, прокуратурата, както и на неправителствени организации.
Дали българското право осигурява на хората с психични заболявания възможността да получат справедлив наказателен процес, когато се твърди, че са извършили престъпление. Проблемът постави съдия Владислава Цариградска, която има дългогодишна практика в Районния съд в Луковит.
"Когато се разкрие едно престъпление и в семейството има болен, по незнайно какви логически принципи, но се приема, че болният е извършител на това престъпление. Не се осигурявят гаранциите, които предвижда нашият Процесуален кодекс".
Друг въпрос, будещ тревога, според съдия Цариградска, е спазването на правата на хората, настанени в психиатриите. Тя даде пример с болницата в Карлуково, която е в района на съда в Луковит.
"Един от дългогодишните пациенти се яви на едно от заседанията с гипсирана ръка. На въпроса ми от какво е пострадал, той каза, че се ударил. Но дойде едно дежурство, на което получих споразумение между един санитар от психиатрията и прокурор, с което се уговаря пробация за санитаря. От това споразумение научих при какви обстоятелства въпросният човек е пострадал. Изгледах записа от камерите. Санитарят с прът или тръба нанасяше свиреп побой".
У нас хората, поставени под пълно запрещение, се настаняват в социални институции след съдебна процедура, която би трябвало да установи и каква е волята на съответния човек. Не се изследва какво е желанието му – дали да бъде в институция, дали да се върне в общността, обясни съдия Галя Вълкова от Софийския градски съд.
"Практически изборът се свежда между това дали да е в съответната институция, или на улицата. Липсата на адекватни услуги в общността, които да подкрепят хората в пълнота да реализирит правата си, води до това през три години ние да повтаряме една и съща процедура, която по същество е път без изход.
Когато много избори са отнети, ние обричаме хората на следващата им институционализация".
Фондация "За нашите деца" стартира нова дарителска кампания, която се казва "Абонамент за чудеса". Няма как да разчитаме само на държавата , посочи пред БНР Ана - Михаела Търнева, експерт към фондацията. "Стремим се да наберем средства, за да може работниците в социалната сфера – рехабилитатори, логопеди и други специалисти, да..
Парламентарна подкрепа за еврозоната има, а прът в колелата по пътя към еврозоната може да сложи единствено самосаботажа на правителството. Ние предлагаме пакет от десни мерки за повече прозрачност на цените , а управляващите предлагат леви мерки, каза в интервю пред БНР Божидар Божанов, лидер на "Да, България", част от коалицията ПП-ДБ...
Ако се съди по осреднените цени на хранителните стоки на едро, стойността на потребителската кошница трябва да е намаляла с 1 лев през последната седмица. Това следва от данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. "Пазарът на храни в момента ни е най-добрият пазар с най-мощна конкурентна среда, с много на брой играчи. Имаме..
Българската продукция се подменя с вносна. Това обясни пред БНР Цветан Цеков, председател на Националната браншова камара "Плодове и зеленчуци", съпредседател на Българската аграрна камара. По тази причина от браншовата камара настоява за затягане на режима за издаване "зелени картончета" . Целта е да се ограничат нелоялните търговски практики..
Полицията в Сливен издирва мъж, малтретирал и убил улична котка. Органите на реда са се самосезирали по видеокадри публикувани в местна група в социалните мрежи. Мястото на престъплението е в сливенския квартал "Сини камъни", в района на блок 55, до квартален супермаркет. Кадрите са от охранителна камера и са с лошо качество, но въпреки..
57-годишен мъж е убит в пернишкото село Богданов дол. Тялото му е било открито заровено до стопанска постройка в двора на фермата. Извършителят е задържан. На 5 юли, на тел. 112, е подаден сигнал за извършено убийство. В хода на разследването е установено, че на 25 юни във ферма в село Богданов дол възникнал скандал по повод продажба на крава,..
Наематели на общински жилища в София се обявиха против новата наредба за жилищната политика в града. Предстои гласуването ѝ в четвъртък. Ако бъде приета, текстовете ѝ предвиждат срочни договори за наем, без да има възможност за закупуване на общинското жилище от наемателите. Голяма част от тях са теглили кредити за ремонт, тъй като общинските..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..