Д-р Цветеслава Гълъбова, директор на психиатрична болница „Свети Иван Рилски“, обясни пред БНР необходимите стъпки за подобряване на качеството на психиатричната грижа в България.
"Психиатрията винаги е била задния двор на здравеопазването. Това е единствената специалност без клинични пътеки. Едва сега се започна разговор за това. Сегашният министър е активен относно създаването на клинични пътеки, които ще позволяват да се контролира и качеството".
Преди година беше създаден Национален съвет по психично здраве, за да подпомогне реформирането на психиатричната грижа у нас. Приета беше и стратегия.
"Ние сме още в началото на изпълнението на стратегията. Резултат все още не се вижда и основната причина е стигмата, наложена върху психичната болест. Това е цивилизационен проблем и ще ни отнеме няколко поколения, за да го преодолеем. За тази цел обаче държавата трябва да наложи някакви правила, включително и невъзможност за отказ да се откриват социални услуги от местната власт".
Д-р Гълъбова посочи основните проблеми в сектора.
"Социалните работници не са обучени да работят с психично болни. Отделят се малко пари. Битовите условия са лоши. Психиатричните заведения са едни бараки, разположени по периферията на населено място или в гората. Няма достатъчно персонал. Средната възраст на сестрите при нас е 59 години. Санитарите в психиатрия никой не ги обучава".
Тя обясни, че ще настоява да се промени начинът на финансиране.
"Това ще позволи да се наеме повече персонал, който да работи по-качествено. Срам ме да кажа на младите хора каква заплата ще получават".
Лоши материални условия, зле финансирана медицинска грижа, както и неяснота относно спазването на човешките права на хората с увреждания в държавните психиатрии и специализирани социални институции – тези проблеми обсъдиха участниците в дискусия за качеството на психиатричната грижа у нас. Тя беше организирана от депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" Стела Николова. В дебата се включиха представители на правителството, съда, прокуратурата, както и на неправителствени организации.
Дали българското право осигурява на хората с психични заболявания възможността да получат справедлив наказателен процес, когато се твърди, че са извършили престъпление. Проблемът постави съдия Владислава Цариградска, която има дългогодишна практика в Районния съд в Луковит.
"Когато се разкрие едно престъпление и в семейството има болен, по незнайно какви логически принципи, но се приема, че болният е извършител на това престъпление. Не се осигурявят гаранциите, които предвижда нашият Процесуален кодекс".
Друг въпрос, будещ тревога, според съдия Цариградска, е спазването на правата на хората, настанени в психиатриите. Тя даде пример с болницата в Карлуково, която е в района на съда в Луковит.
"Един от дългогодишните пациенти се яви на едно от заседанията с гипсирана ръка. На въпроса ми от какво е пострадал, той каза, че се ударил. Но дойде едно дежурство, на което получих споразумение между един санитар от психиатрията и прокурор, с което се уговаря пробация за санитаря. От това споразумение научих при какви обстоятелства въпросният човек е пострадал. Изгледах записа от камерите. Санитарят с прът или тръба нанасяше свиреп побой".
У нас хората, поставени под пълно запрещение, се настаняват в социални институции след съдебна процедура, която би трябвало да установи и каква е волята на съответния човек. Не се изследва какво е желанието му – дали да бъде в институция, дали да се върне в общността, обясни съдия Галя Вълкова от Софийския градски съд.
"Практически изборът се свежда между това дали да е в съответната институция, или на улицата. Липсата на адекватни услуги в общността, които да подкрепят хората в пълнота да реализирит правата си, води до това през три години ние да повтаряме една и съща процедура, която по същество е път без изход.
Когато много избори са отнети, ние обричаме хората на следващата им институционализация".
Броят на жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар надхвърли 3300 души, 220 са обявени за изчезнали. Координаторът на ООН по спешната помощ Том Флечър прекара предишната нощ в град Мандалей, близо до епицентъра на труса. Той заяви, че хуманитарни и граждански групи са оглавили реакцията на земетресението, като подчерта тяхната смелост..
Спасителни археологически проучвания започнаха в района на античния град Хераклея Синтика. Те се провеждат заради разширяването на газопровода България - Гърция и се финансират от инвеститора на наша територия "Булгартрансгаз". Три екипа от Института по археология с музей към БАН са на място за теренните проучвания, съобщи..
Експерименталната методика за отчитане на отпадъци в Кюстендил вече работи, заявиха от общината. Над 3 хиляди индивидуални кофи за смет в Кюстендил и селата вече са с монтирани чипове Системата се отваря с чип, като се регистрира количеството смет, която се изхвърля. Системата не може да приеме повече от 35-литрова торба, така ще се..
Няма еднозначен отговор на въпроса дали присъдата срещу Марин льо Пен я отстранява окончателно от надпреварата за президент на следващите избори във Франция. Това поясни пред БНР Тони Николов, журналист, публицист, преводач, главен редактор на Портал Култура. Отговор ще има лятото на 2026 г. Тогава апелативният съд ще се произнесе,..
Национални дни на кариерата се провеждат днес в София, за да срещнат млади хора и студенти с бъдещи работодатели. Изложението се провежда за 24-ти път и до края на месеца ще посети още пет големи градове на страната. Национални дни на кариерата 2025 е едно от най-значимите събития в страната, посветено на професионалната реализация на младите..
Украйна съобщи за 18 жертви на руската атака с балистична ракета в Кривой Рог. Десетки са ранените. Русия твърди, че в Кривой рог е атакуван обект, в който е имало среща на украински военни с чуждестранни инструктори. От министерството на отбраната в Москва съобщиха също, че през нощта са свалени 49 украински дрона. Най-малко 14 убити и..
Студентският съвет към Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира Ден на отворените врати. Събитието ще започне в 10:00 ч. в 65-а аудитория на СУ на третия етаж на ректората. Кандидатстудентите ще имат възможност да получат подробна и точна информация от самите студенти и от Факултетния студентски съвет за..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...