Д-р Цветеслава Гълъбова, директор на психиатрична болница „Свети Иван Рилски“, обясни пред БНР необходимите стъпки за подобряване на качеството на психиатричната грижа в България.
"Психиатрията винаги е била задния двор на здравеопазването. Това е единствената специалност без клинични пътеки. Едва сега се започна разговор за това. Сегашният министър е активен относно създаването на клинични пътеки, които ще позволяват да се контролира и качеството".
Преди година беше създаден Национален съвет по психично здраве, за да подпомогне реформирането на психиатричната грижа у нас. Приета беше и стратегия.
"Ние сме още в началото на изпълнението на стратегията. Резултат все още не се вижда и основната причина е стигмата, наложена върху психичната болест. Това е цивилизационен проблем и ще ни отнеме няколко поколения, за да го преодолеем. За тази цел обаче държавата трябва да наложи някакви правила, включително и невъзможност за отказ да се откриват социални услуги от местната власт".
Д-р Гълъбова посочи основните проблеми в сектора.
"Социалните работници не са обучени да работят с психично болни. Отделят се малко пари. Битовите условия са лоши. Психиатричните заведения са едни бараки, разположени по периферията на населено място или в гората. Няма достатъчно персонал. Средната възраст на сестрите при нас е 59 години. Санитарите в психиатрия никой не ги обучава".
Тя обясни, че ще настоява да се промени начинът на финансиране.
"Това ще позволи да се наеме повече персонал, който да работи по-качествено. Срам ме да кажа на младите хора каква заплата ще получават".
Лоши материални условия, зле финансирана медицинска грижа, както и неяснота относно спазването на човешките права на хората с увреждания в държавните психиатрии и специализирани социални институции – тези проблеми обсъдиха участниците в дискусия за качеството на психиатричната грижа у нас. Тя беше организирана от депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" Стела Николова. В дебата се включиха представители на правителството, съда, прокуратурата, както и на неправителствени организации.
Дали българското право осигурява на хората с психични заболявания възможността да получат справедлив наказателен процес, когато се твърди, че са извършили престъпление. Проблемът постави съдия Владислава Цариградска, която има дългогодишна практика в Районния съд в Луковит.
"Когато се разкрие едно престъпление и в семейството има болен, по незнайно какви логически принципи, но се приема, че болният е извършител на това престъпление. Не се осигурявят гаранциите, които предвижда нашият Процесуален кодекс".
Друг въпрос, будещ тревога, според съдия Цариградска, е спазването на правата на хората, настанени в психиатриите. Тя даде пример с болницата в Карлуково, която е в района на съда в Луковит.
"Един от дългогодишните пациенти се яви на едно от заседанията с гипсирана ръка. На въпроса ми от какво е пострадал, той каза, че се ударил. Но дойде едно дежурство, на което получих споразумение между един санитар от психиатрията и прокурор, с което се уговаря пробация за санитаря. От това споразумение научих при какви обстоятелства въпросният човек е пострадал. Изгледах записа от камерите. Санитарят с прът или тръба нанасяше свиреп побой".
У нас хората, поставени под пълно запрещение, се настаняват в социални институции след съдебна процедура, която би трябвало да установи и каква е волята на съответния човек. Не се изследва какво е желанието му – дали да бъде в институция, дали да се върне в общността, обясни съдия Галя Вълкова от Софийския градски съд.
"Практически изборът се свежда между това дали да е в съответната институция, или на улицата. Липсата на адекватни услуги в общността, които да подкрепят хората в пълнота да реализирит правата си, води до това през три години ние да повтаряме една и съща процедура, която по същество е път без изход.
Когато много избори са отнети, ние обричаме хората на следващата им институционализация".
През изминалото денонощие огнеборците – Ямбол са реагирали на 24 сигнала за пожари. Няма пострадали хора и засегнати обитаеми имоти. В град Стралджа е изведен възрастен мъж, обитаващ имот, намиращ се в непосредствена близост до възникнал пожар. С преки материални щети са два от пожарите. Само за времето от 18:00 до 22:00 часа са..
Народното събрание ще избира председателя и членовете на Антикорупционната комисия с обикновено мнозинство, а Номинационната комисия, която ще оценява кандидатите, ще може да заседава в намален състав. Това предвиждат промените в Закона за противодействие на корупцията, които бяха окончателно приети с гласовете на ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало,..
Европейският парламент потвърди подкрепата си за председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен и останалите еврокомисари. Вотът на недоверие срещу нея и съставът на Комисията бе отхвърлен с 360 гласа, подкрепиха го едва 175 евродепутати, а 18 се въздържаха. Гласувалите за свалянето на фон дер Лайен бяха далеч под необходимото за това..
Рекорден брой пожари са регистрирани у нас през изминалото денонощие . Това съобщи пред БНР директорът на Националната пожарна главен комисар Александър Джартов. Той допълни, че месеците юли и август са особено рискови за възникване на подобни инциденти. "Обстановката се нормализира . Но изминалото денонощие беше изключетлно тежко...
Службата за сигурност на Украйна съобщи, че в Киев е убит неин служител, предаде Би Би Си. Информацията е за застрелян мъж в Голосеевския район на града. Тялото на убития е открито от полицията пред жилищен блок след подаден сигнал. От Службата за сигурност на Украйна не съобщават името на убития, но по неофициална информация,..
На 8 юли бе публикуван доклада за върховенството на правото в България и не звучи добре. Само съдебна реформа с реформаторски дневен ред може да ни бъде следващата цел, да обединява и хората да почувстват справедливост в техния живот, коментира в интервю пред БНР Мария Симеонова, директор на българския офис на Европейския съвет по външна..
Започна четвъртата Конференция на високо равнище за възстановяване на Украйна, която се провежда в Рим. Премиерът Росен Желязков беше посрещнат от премиера на Италия Джорджа Мелони, която е домакин на събитието. Основната цел на форума е мобилизиране на международна подкрепа за икономическо подпомагане на Киев, като на тази конференция основен..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..