Ако човек е достатъчно дисциплиниран, може да спре пушенето, да ходи всеки ден по 30 минути равномерно, да изолира сладките неща от режима си на хранене или поне да не ги яде всеки ден, да изолира мазното и тестените храни. Това гарантира един сравнително добър начин на живот в следващите години. Реалността показва обаче, че това не се случва, казва професор Добрин Василев, който е специалист по кардиология и инвазивна кардиология.
"Превенцията е изключително трудна, тъй като е свързана с промяна в начина на живот. Това е екстремно трудно, тъй като възпитанието в начина на живот, начина на поведение, начина на хранене, започва още от училище, от семейството. Един човек на 40, 50 години, на който за първи път се открива някакво сърдечно заболяване, тепърва да промени начина си на живот, да може, но това се случва при 10, 15 процента при хората. Това означава, един от 10 до 1 от 8 души реално правят нещо за себе си, при останалите - нищо не се променя."
Професор Добрин Василев е бил началник на Клиниката по кардиология в Александровска болница. В момента е медицински директор на СБАЛК „МЕДИКА КОР“.
Кратка биография:
Завършва медицина в МУ – Плевен – 1998 г.
Придобита специалност:
Кардиология - 2012 г. - МУ - Ядос,
Ангиология - 2020 г.
Лиценз по интервенционална кардиология – Април 2008 год., Варшава, Полша
Лиценз за работа с източници на йонизиращи лъчения – 2006,
Свидетелство за правоспособност по Инвазивна кардиология – 2013
2006: Член на Европейското дружество по кардиология
2007: Член на European Association of Percutaneous Cardiovascular Interventions
2007: Член на European Bifurcation Club
2008: Член на Българско дружество по интервенционална кардиология
2009: Член на Asian Bifurcation Club
2010: Член на The Society of Cardiovascular Angiography and Interventions
2012: Член на работната група за изследване на тромбозата към Европейското дружество по кардиология
Интервю с професор Василев чуйте в звуковия файл.
На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря". Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..
Изречението на месеца е "Спестената истина олихвява лъжата" на Емилия Търновска от гр. Габрово.
"Силата на нощта е в светлината на звездите" - така се казва новата книга на една от най-известните двойки в алпинизма, Мария и Андрей Щремфел. През 1990 г. те стават първото семейство, изкачило Еверест. После Андрей Щремфел получава два пъти най-престижната награда в тази сфера, а двамата със съпругата му стават международно сертифицирани алпийски..
Албумът на Академичен народен хор с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев вече е факт. В предаването „Имат ли песните спиране“ на 5 април ви представихме тази магична селекция от ефирни, но доста сложни песни за изпълнение и заедно с проф. д-р Бураджиев навлязохме в спецификата на хоровото изкуство и това как се прави бутикова музика. Разговорът..
Чуйте рубриката от 15 юни 2025 г. в звуковия файл. Водещ - Даниела Якова.
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..