Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искрен Иванов: Руската православна църква се опитва да прокарва геополитическо влияние

"Често Русия се представя за "големия брат". А всъщност истината е, че ние сме дали езика и православието на Русия", подчерта експертът

| Интервю
Снимка: Ирина Недева

Казусът с Руската църква придоби сериозни политически измерения след експулсирането на трима души, служили в църквата. Според Искрен Иванов - доктор по политически науки и експерт по международна сигурност, Руската православна църква се опитва да прокарва геополитическо влияние

"След разпадането на Съветския съюз Русия загуби възможността си да упражнява твърда сила първо поради факта, че технологично тя беше доста изостанала, и всъщност си остана "интелигентна сила" - възможността с ценности, с култура да се влияе върху политическия процес на страни, които представляват интерс за Руската федерация. Истината е, че страните, които представляват най-голям интерес за Русия, са страните от бившия социалистически блок. Това е причината, поради която тази "мека сила" се състои именно в промотирането на ценности като обща религия, обща духовност, общ език и т.н. - неща, които често можем да чуем като част от руската пропаганда".
По думите му отношенията между Руската православна църква и Българската православна църква се представят съвършено погрешно:

"Често Русия се представя за "големия брат". А всъщност истината е, че ние сме дали езика и православието на Русия. Отношенията по скоро тръгват от България към Русия, а не от Русия като "големия брат" към България". 
Православието е наднационално и в него няма деление на етноси и националности, категоричен бе Иванов. 

"Ако има някаква опасност за националната сигурност на страната, аз съм сигурен, че българските служби ще получат информация за това от нашите партньорски служби. Най-важното е да се действа своевременно, по-бързо и по-решително, защото когато се бавят решенията, можем да стигнем до ситуации, в които виждаме, че тези лица, които бяха изгонени от България, доста дълго време са си позволявали да развиват една дейност, която е била против националните интереси на страната", коментира още експертът. 
Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Боршош

До 1% от оборота на туроператорите - първоначалната вноска в Гаранционния фонд в туризма

До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита.  Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..

публикувано на 22.05.25 в 22:11

Седмица на турската кухня акцентира върху приятелските връзки между България и Турция

Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Земеделците ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване с бюджетни средства

Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Порой затрудни движението край силистренските села Богорово, Главан и Поп Кралево

Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..

публикувано на 22.05.25 в 21:58

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.  Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..

публикувано на 22.05.25 в 21:56
Паметникът на св. равноапостоли Кирил и Методий, който се намира в двора на българското посолство в Рим.

Прием по случай 24 май в посолството на България в Рим

Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..

публикувано на 22.05.25 в 21:50

Благородните елени у нас са близо 44 хил., сърните - над 147 хиляди

Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението  на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони.  Увеличение има и..

публикувано на 22.05.25 в 21:06