"Това пътуване беше планирано да бъде около една седмица, на границата между Австрия и Италия, в онази част на Алпите, която хората познават като Доломитите.
Доломитите са много красива планина и повечето хора ги познават от календарите с природни картини.
Доломит означава един минерал, открит от геолозите и на името на откривателя носи точно това име. Представлява мраморизиран варовик, затова те са бели, розови, жълти, но и ръбести скали, които са много красиви, разказа в "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов.
"Ние бяхме там като туристи, но които ходят по-малко по-трудни терени, не по класическите пътеки. За такива като нас има прекарани специални въжени пътеки, за да се преодолеят тези масиви.
До 3300 варираше височината при нашите турове. Ние бяхме група от четирима души, водач имахме също, мой приятел италианец.
Задължително е нужна подготовка преди такива катерения. Да си минал в България подобни терени. За да може човек да свикне с преминаването на тези пасажи, има стъпала, метални въжета...
Спяхме или в полите на планината, или на палатка в къмпинг, прекарахме много хубаво, защото времето беше чудесно, което е най-важно при такива изкачвания, поясни още Руслан Борисов.
"Момичето с нас имаше най-добрият алпийски опит, човек трябва да няма страх от високото, да има отношение към планината и как се качват подобни участъци, вертикални участници, базови умения за катерене по скала трябва да имаш, но това не е алпинизъм, това е туризъм, разказа още Борисов.
"Когато се качиш на тези върхове, ти си в средата на безкрайни бродерии от скали и в далечината се виждат заснежени върхове. Усещането е въздушно...Там трябва да спазваш всички правила, да си концентриран и да спазваш знанията за оцеляване - скала - въже и чак когато мине опасното катерене, тогава започва да те освобождава адреналинът и да се радваш на всичко...
Там горе се чувстваш като един малък бръмбар, на фона на тези огромни скали и масиви, величествено е усещането. Човек се чувства смирен, въжето сякаш те държиш за Бог!, каза още Руслан Борисов пред БНР.
Още по темата в звуковия файл.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..