Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Движи се и победи": Стартира 41-вия сезон на инициативата

Снимка: туристическото дружество "Трапезица – 1902"

С туристически поход от Велико Търново до местността Ксилифор за 41-и сезон в старопрестолния град започват инициативите от обществената кампания за спорт и здраве "Движи се и победи".

"Движи се и победи" е най-старата и устойчива обществена инициатива в страната, която 21-а години обединява местната власт, здравните власти и гражданите във Велико Търново за спорт и здраве. Днес е първият от есенни походи до туристическата местност Ксилифор.

"Стартираме  с риболова в 8,30 часа, щафетните игри за децата. Следват всички предизвикателства – плажният волейбол, въжената градина, тролей над езерото, туристическите каяци, шахматният турнир, бадминтон", поясни за "Хоризонт" секретарят на туристическото дружество "Трапезица – 1902"  Георги Димитров.

В досегашните 40 издания на кампанията са участвали близо 16 700 деца и възрастни.

"Целта е да създадем здравословен начин на живот у младите и при по-възрастните, да ги научим да излизат сред природата, да се движат", заяви директорът на Регионалната здравна инспекция във Велико Търново д-р Евгения Недева.

Движението е здраве и носи удоволствие. В това са обединени великотърновци и обществените институции в старата столица, които са ангажирани в кампанията „Движи се и поведи“. Тя започна преди 21 години по общинската програма „Здрави деца в здрави семейства“, разказа Йорданка Илиева от Регионалната здравна инспекция във Велико Търново: 

„До сега са проведени 40 кампании с общ брой участници 19 662, сред които и 453 семейства. Есенният дял на „Движи се и победи – 2023“включва три туристически маршрута – тази събота от Велико Търново до Ксилифор, на 7 октомври от Велико Търново до Арбанаси и на 21 октомври от село Присово до хижа „Ксилифор“.  

Сред активните участници в последните издания на кампанията „Движи се и победи“ е семейството и децата на Весела Байчева: 

„Лично на мен и на моето семейство това ни носи удовлетворение и смятам, че времето сред природата е, може би, най-пълноценното време, което можем да прекараме със семействата си. Децата обичат да са там и това е времето, в което те не се сещат за телефони, таблети и електронните устройства остават на заден план, отиват с желание, забавляват се“. 


Първият поход е до туристическата местност „Ксилифор“, а за участниците, които за първи път ще изминат един от най-живописните и кратки маршрути около Велико Търново туристическото дружество „Трапезица“ осигурява водачи, посочи секретарят на дружеството Георги Димитров и разказа как ще премине спортния празник: 

„Започваме сутрин рано с риболова в 8,30 часа. След това е откриване и започваме с щафетните игри за децата. Следват всички останали предизвикателства – плажният волейбол, въжената градина, тролей над езерото, туристическите каяци, шахматният турнир, бадминтон, теглене на въже, лъвски скок“.  

Местността „Ксилифор“, включена в походите на кампанията „Движи се и победи“, през годините е станала приказен парк с много дървени и метални скулптурни фигури, направени от студентите и преподавателите от Факултета по изобразителни изкуства на Великотърновския университет. За участниците в различните походи ще и разяснителна кампания за здравословния начин на живот, поясниха експертът от РЗИ Йорданка Илиева и директорът на здравната инспекция д-р Евгения Недева: 

„В рамките и на трите похода на крайните пунктове за всички желаещи туристи ще бъдат организирани образователни занимания с тематика за превенция на тютюнопушенето, употребата на алкохол, здравословното хранене, безопасността на движение по пътищата“, заяви Илиева. 

„Целта е да създадем здравословен начин на живот у младите и при по-възрастните, да ги научим да излизат сред природата, да се движат. Колегите, които ще са там, ще им помогнат и с други интересни неща, освен традиционното измерване на кръвното налягане за по-възрастните, голям интерес предизвиква съставът на телесната маса, алко очила, спирометрия“, поясни д-р Недева.  

Много интересни местности и забележителности са включени в туристическите маршрути, допълни още Георги Димитров от туристическо дружество „Трапезица“ и разказва за някои от тях по пътя от гара Трапезица“ до хижа „Ксилифор“: 

„Това е пещерата Ледницата, която се е използвала за съхранение на лед много отдавна. Тя е направена през 1882 година и неин конструктор е архитектът на Стамболовия мост Джовани Мосато. Там е била и кариерата, от където е въден белият арбанашки камък, с която са направени паметниците във Велико Търново“.  

Не само великотърновци, но и туристите от страната и чужбина, отседнали в хотелите в Арбанаси, се възползват от маршрутите и забележителностите, споделя хотелиерът Антония Панова: 

„По този начин сега като е направена пътеката и маршрутът, имаме много доволни преминали туристи от невероятните гледки към Велико Търново и невероятното преживяване, което им остава“.  

В походите през пролетта и есента над 30 на сто са редовните участници, а кампанията „Движи се и победи“ постоянно набира популярност и привлича нови съмишленици. 

За участниците са предвидени и награди, като победителите се определят чрез жребий. Голямата награда е ваучер за 90 лева, има отличия и за най-малкия, за най-възрастния участник, за семейство и най-активно училище.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49