Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гергана Тодорова: Докато не се променим като хора, няма как да се промени и държавата

5
Гергана Тодорова
Снимка: Елена Цанева

16-и епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Гергана Тодорова, агент по продажба на недвижими имоти в Чикаго, която  миналата година беше отлична от голямата компанията, в която работи, като първенец по брой на продажби. 

Пазарът на жилища в САЩ представлява 33,6 трилиона долара и надвишава БВП на двете най-големи световни икономики - САЩ и Китай. През миналата година в САЩ са продадени близо 6 милиона жилища. Специално проучване показва, че 42% от купувачите смятат, че недвижимите имоти са по-добра инвестиция от акциите на фондовия пазар, но 1 от всеки 10 американци продава дома си поради  съмнения за паранормална активност. 44% от хората в САЩ твърдят, че са живели в къща, обитавана преди това от духове, а 76% вярват в съществуването на свръхестествени сили. 

Най-скъпи са къщите на Хаваите, където цените са около 1 млн. долара. Средната цена на къща в Америка обаче е 428 700 долара. Повече от половината американци (51%) казват, че не могат да си позволят да си купят дом. Цените на недвижимите имоти непрекъснато се покачват, а доходите варират в различните щати, но средната месечна вноска по ипотека е 1230 долара на месец за 30-годишен заем с фиксиран лихвен процент. С най-ниски лихви е жилищният пазар в Калифорния, където работят и най-много агенти за продажба на недвижими имоти. Хората, които посредничат в покупко-продажбите на жилища в САЩ обичайно са дами на възраст около 56-60 години. Наброяват над 1,5 млн., а 1 от всеки 5 агента или брокери живее в Калифорния. 

Преди 23 години Гергана Тодорова се дипломира, тръгва към  Америка, но преди да сбъдне американската си мечта, се случва нещо много по-съществено и важно: 

"В Северна Каролина аз и съпругът ми, тогава още не бяхме женени, работехме като специалисти в селското стопанство. Двамата с него имаме бакалавърска степен "агробизнес". Това ни даде възможност да дойдем тук и да работим за една от най-големите компании в Америка. Дойдохме в Америка и наистина животът ни тръгна така, че ние трябваше да се оженим. Ние бяхме 6 години двойка, но никога не сме говорили за женитба. Аз си спомням, когато си намерих годежния пръстен в неговото яке, и му се скарах, защо ми е купил годежен пръстен. И той остана изненадан. Ние се оженихме буквално за 3 дни. Но пак си го направихме романтично, защото решихме да отидем в Лас Вегас и там да се оженим. Наистина стана много бързо, много импулсивно и може би това на мен ми допадна много. Може би защото  съм го очаквала, още повече че ще отида и в Лас Вегас, и даже си купих за 2 часа булчинска рокля. И всичко стана много бързо. Сватбата ни беше във "Фламинго хотел" и бяхме аз, моят съпруг и едни наши приятели. Вече в България, като се прибрахме, там бяхме в много семеен кръг. 

За първи път ние закупихме жилище 2005 година. След като закупих жилище, аз тогава бях много млада. След като закупих това жилище, никога не съм си мислила, че някога мога да работя тази работа. Но животът ми се стече така, че след време започнах да купувам жилища за инвестиция, които мога да отдавам под наем. Моето семейство се разрасна и аз в един момент реших, че трябва да отделям повече време на семейството си. 

И както повечето хора си мислят, че агентите само отварят врати и поприбират чекове от деня на сделката, същото си го мислех и аз, докато не започнах да работя тази работа и разбрах, че работата на агента на недвижими имоти е безбройни часове. 

Моят ден започва в 7:30 сутринта пред компютъра. Докъм 12:00 оправям документи. След обяда показвам жилища и след като се върна, сядам пред компютъра до среднощ... Почти нямам време за семейството си. Значи, точно това, което исках да направя, не направих, но затова пък моето семейство много ме подкрепя и моите деца също. Те са свикнали повече време да са сами, да се оправят сами и може би това е добър урок за тях, защото те по-бързо съзряват по-този начин", разказа за рубриката “Америка - илюзии и реалности” Гергана Тодорова.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30