Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са най-търсените дестинации за следване в чужбина сред българските кандидат-студенти?

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

В началото на новата академична година записаните студенти в университети в чужбина са с 6% повече спрямо предходната

Нидерландия, Великобритания и Италия са държавите с най-много записани студенти от България през новата академична година, като изборът на над половината от тях е Нидерландия. Италия е страната с най-ниски разходи за месечна издръжка на студентите, а интересът към Великобритания бележи ръст с 20 на сто спрямо година по-рано.

Това съобщиха образователни експерти, които на 7 октомври в София организират традиционния есенен форум "Световно образование". Участие в него ще вземат представители на 33 европейски и български университети. Освен в столицата, изложението ще се проведе и в Пловдив, Бургас и Варна - съответно на 8, 9 и 10 октомври. 

Най-предпочитаните дестинации за следване сред българските кандидат-студенти са Нидерландия, Великобритания и Италия, обясни Николай Христанов, мениджър "Програми висше образование в чужбина" в една от водещите у нас агенции за образование зад граница:

"Като топспециалности на първите три места наблюдаваме "Бизнес и мениджмънт", "Компютърни науки", "Арт и дизайн". Част от академичните програми са свързани с изкуствения интелект".

Интересът към Великобритания след Брекзит и пандемията се връща. Ръстът му спрямо септември миналата година е 20 на сто:

"Въпреки по-високите такси качеството на обучение в британските университети печели вниманието на кандидатите. Търсените специалности са в сферата на икономика и финанси, компютърни и инженерни науки, криминология. Английските университети се опитват да запазят политиката към студенти от ЕС, предлагайки някои добри финансови условия".

Университетите в Нидерландия не са променили своята политика, казва още Николай Христанов:

"Проблемът с квартирите вече не е тайна за кандидатите и за техните семейства. Цените в някои градове са скочили с около 100 до 150 евро".

Университетите в Нидерландия предлагат ограничен брой места в общежитията, които се разпределят и чрез лотария, обясни той.

Друга промяна, свързана със следването в Нидерландия:

"От следващата година таксата за обучение ще бъде 2530 евро. Няма да има намаление за първокурсници. Ще бъдат намалени и нужните часове работа за получаване на финансиране от държавата". 

Италия е образователната дестинация, която бележи най-висок ръст на кандидатурите и записаните студенти тази година.

"Има програми и на английски език. Предлагат се специалности в някои от най-търсените сфери. Издръжката също е предпоставка Италия да е сред търсените дестинации". 

Германия и Австрия също са сред предпочитаните образователни дестинации. Извън Европа, предпочитаните дистанции за следване сред българските кандидат-студенти са САЩ и Канада:

"Стремежът за САЩ е към университети от Бръшляновата лига - с възможност за финансиране. В Канада се търсят университети с високи места в класациите". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Утре започва Нобеловата седмица на носителите на най-престижните научни призове

Утре, в деня на годишнината на нахлуването на "Хамас" в Южен Израел, с което започна година на кръвопролития и война в Близкия Изток, започва т.нар. Нобелова седмица, по време на която ще бъдат оповестени носителите на най-престижните научни призове в 6 категории, които да предложат оптимизъм насред световните кризи. Според експерти е трудно да..

публикувано на 06.10.24 в 21:48

При пътен инцидент на автомагистрала "Тракия" загина жена, други двама са в тежко състояние

При пътен инцидент на автомагистрала "Тракия" загина 55-годишна жена, а двама са в тежко състояние, настанени в ямболската болница.   Сигналът за инцидента на 278 км на магистралата в посока София,   е подаден около 16.00 часа, съобщиха от полицията в Ямбол. Лекият автомобил е напуснал пътното платно в дясно по посока на..

публикувано на 06.10.24 в 21:30

Индия заема мястото на Китай при доставките на слънчеви панели за САЩ

Индия заема мястото на Китай при доставките на слънчеви панели за САЩ, пише "Файненшъл Таймс". Индийски производители на части за слънчеви панели са уверени, че могат да запълнят празнината, породена от изключването на част от китайския износ за американската зелена индустрия. Вашингтон обмисля да наложи допълнителни мита на вноса на соларни..

публикувано на 06.10.24 в 20:41

Социалистите в Гърция избират нов лидер на партията

Социалистите в Гърция избират нов лидер на партията. Много е силна активността както в страната, така и в чужбина. Социалистите от ПАСОК направиха оценка на резултатите от евроизборите и решиха, че трябва да се смени лидера и ръководството на партията. По последни социологически проучвания реално социалистите са водеща опозиционна партия в..

публикувано на 06.10.24 в 20:26

В Ямбол продължава засиленият интерес към ваксинирането срещу Covid-19

В Ямбол продължава засиленият интерес към ваксинирането срещу Covid-19, отчитат от здравната инспекция. Голямо е търсенето и на противогрипни ваксини, но те все още липсват в аптечната мрежа. От   средата на септември интересът към ваксинация срещу Covid-19 е голям, особено от хората над 60-65 години, уточни директорът на здравната..

публикувано на 06.10.24 в 20:21
Диаграма на 50 най-големи неврона в конектома на плодовата мушица

Първата в света диаграма на мозъка на мушица ще създаде революция в невронауката

Изследователи създадоха първата в света диаграма на мозъка на плодова мушица. Очаква се постижението да доведе до революция в невронауката и лечението на разстройствата на мозъка. Всичко, което правим мислим или чувстваме, произлиза от модел на дейност в мозъка ни, който е резултат от това как са свързани мозъчните ни клетки, обяснява..

публикувано на 06.10.24 в 20:19

Чуждестранни спасителни екипи пристигнаха в Босна и Херцеговина след опустошителните наводнения

Чуждестранни спасителни екипи пристигнаха в Босна и Херцеговина, за да помогнат след опустошителните наводнения, отнели човешки животи по-рано тази седмица. Спасителни екипи от съседните на Босна и Херцеговина страни и от Европейския съюз се присъединиха към усилията за разчистване на разрушенията и издирване на хора, които все още са в..

публикувано на 06.10.24 в 20:14