Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възстановяват часовникова кула на 100 години в Ямбол

Ямбол
Снимка: Даниела Костова

Стара часовникова кула, съществувала преди повече от 100 години в Ямбол, може да бъде отново издигната в центъра на града. 

Идеята е да бъдат възстановени обекти с историческо и културно значение, по съвместен проект между общините Одрин и Ямбол.

Дейностите ще бъдат финансирани по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Турция. 

През последните десетилетия периодично се поставя въпроса за възстановяването на часовниковата кула в центъра на града. 

За нея се споменава в един от пътеписите на граф Джордж Кепъл, посетил Ямбол през 1829 г. Изградена е през XVIII в. по решение на занаятчийски еснафи и платена с техни средства. 

Тя се е намирала в градинката срещу сегашната библиотека. 

"Изградена е през XVIII в. по решение на всички занаятчийски еснафи и платена с техни средства, разказа в "Рано в неделя" историкът Христина Женкова.

"Часовниковата кула функционира и след Освобождението, но е разрушена по- късно за нуждите за развиващия се нов град", допълни още Женкова.

По думите ѝ основната цел на кулата в миналото е била да посочва началото и края на работния ден - в 9 часа се отварят кепенците на дюкяните с биенето на часовниковия звън и около 16- 17 часа се приключва работа. Часовниковият механизъм идва от чужбина, кулата функционира и след Освобождението, но след това е разрушена за нуждите на разрастването на съвременния град, разказа още Женкова за "Хоризонт".

А как е изглеждала часовниковата кула се добива представа единствено от картина на Иван Славов на завесата за ямболското читалище.

Писателят Христо Карастоянов не оспорва значението на градските часовникови кули, но има особено мнение за ямболската. 

"Градовете са станали градове, когато е построена в тях часовникова кула на площада. Часовникът е започвал да отмерва времето на този град и тогава вече времето е текло еднакво за всички, тогава се е образувала общността, града, каза Карастоянов пред БНР.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38