Заглавна снимка: "Финалът на Никола Цанев" през 1965 година
Историята на Купата - това е следващото задължително четиво за непоправимите футболни романцити, към които се числим и в „Изотопия“.
Автор е историкът, журналист и футболен пътешественик Теодор Борисов. Той вече е познат с книги, статии и куизове за истинските ценители на най-популярния спорт. Сега е събрал някои от най-важните моменти в над 80-годишната история на турнира за българската национална купа – от началото му като Царска купа, през идеологизирането му като Купа на Съветската армия през социализма, до Прехода и наши дни.
Вътре е цялата възможна клубна романтика, като спечелването на турнира от славния отбор на Марек през 1978 или първата купа на Берое от 2010, спечелена с един гол на финала срещу съперник от „Б“ група. Има ги и дербитата, като „юбилейния“ финал през 1998, „скандалния“ през 1985, „пловдивския“ през 2019 и Славия - Локо през 1975, когато големият герой е Андрей Желязков със своя хеттрик.
Теодор Борисов, Царската купа и "Историята на Купата"
ИДЕОЛОГИЯТА И ПОДВИЗИТЕ НА „ДЖУДЖЕТАТА“
„Промяната идва през 1938. Преди това Царската купа се връчва на шампиона. През тази година започва да се организира отделен турнир, като тогава се създава и националната футболна дивизия. Финалите за купата се играят на 3 октомври. На тази дата монарха, който Димитър Пенев нарича Борис Три, се е възкачил на престола“, разказа д-р Теодор Борисов за „Изотопия“. В тон със смяната на идеологията, във времената на Купата на Съветската армия, финалите ще се играят на 7 ноември – датата на Великата октомврийска революция.
През социализма за Купата вече могат да се борят и отбори от по-ниските дивизии. В десетилетията напред тези участници ще оставят значима следа в турнира, който им дава възможност да срещнат „големите“. „Купата на България си има своите убийци на гиганти – Чепинец (Велинград), Чирпан, Септември (Симитли). Миньор (Бухово), например, са елиминирали Левски. Сливен и Марек са побеждавали ЦСКА във финали“, споменава някои интересни моменти Борисов. „Ако сега отидете на ст. „Бончук“, най-отгоре на входа стои Купата на Съветската армия. Това е ценност не само за клуба Марек, а за целия град Дупница. Никой там няма да забрави финала, в който ЦСКА е победен, още повече в София.“
За да напише книгата, Теодор Борисов преминава през вестникарските и други документални свидетелства от цялата история на турнира. Освен авторските му текстове, „Историята на Купата“ е и справочник с пълната статистика на турнира. След целия този труд, кой е любимият период на автора?
„На новите времена съм и пряк свидетел. Любими са ми случаите през последните години, в които (националния стадион) „Васил Левски“ е пълен за финалите. ЦСКА – Монтана, финалът Левски – ЦСКА миналата година, пловдивското дерби от 2019, което също влезе в историята. В момента във ВИП-ложата на стадиона на „Локомотив“ има гипсова отливка от петата на Ален Ожболт.“
Славният Марек, спечелил Купата на Съветската армия през 1978
СКАНДАЛИТЕ И ГЕРОИТЕ
Противоречия и откровени несправедливости съпътстват турнира за Купата през абсолютно цялата му история. От тази графа може би най-споменаван е финалът от 1985 година, след който Левски и ЦСКА са разформировани под тези си имена, а мелетата за малко не костват славната кариера на 19-годишния Христо Стоичков. Много хора си спомнят и финала Славия – Левски през 1996, когато тогавашният президент на „сините“ Томас Лафчис извади отбора си заради съдийството, на практика прекрати мача и даде трофея на „белите“. „Но още през 1940 година, когато финалът е между ФК 13 и Левски (Русе), русенци тогава са много сериозен отбор и пристигайки в София поставят на тогавашния ръководен орган БНСФ много сериозни финансови условия минути преди мача. Стадион „Юнак“ е пълен, има официален представител на двореца, който да връчи трофея. Левски (Русе) отказват да излязат, ако не им се плати съответната сума. В крайна сметка се решава мач да няма и се пренасрочва финал със загубилите полуфинала от Спортклуб (Пловдив)“, разказва още Теодор Борисов.
Противоречията обаче само допълват магията на Купата. А част от нея са и митичните герои – в последните години в такива се превърнаха Ален Ожболт и Илиян Стефанов. По-нагоре споменахме забравения хеттрик на Андрей Желязков – Жужо във финала през 1975. Борисов припомня и още един герой за „белите“ – Михаил Мишев, вкарал два на Ботев (Пловдив) през 1963 година. Друг пример - „на 30-тата годишнина на ЦСКА, 30-годишният Любен Севдин (от Марек) им вкарва победния гол в 30-тата минута, както казват – от 30 метра.“ Това е само един от тъжните нумерологични юбилеи за „червените“ в Купата, като навръх 50-тата си годишнина, те загубиха от вечния съперник Левски с 5:0. На „Армията“ обаче имат и своите големи победи в турнира, както финалът от 1965, когато Никола Цанев преминава на два пъти през цялата защита на „сините“, тогава държавен шампион, за едното си попадение. Разбира се, на ЦСКА е и подвига от 2016 – единственият случай, в който Купата се печели от отбор извън елита.
Според Борисов, в историята на българската купа има толкова интересни и романтични моменти, колкото в английската FA Cup или пък Купата на Германия. „Това е първата книга за този турнир в над 80-годишната му история, което показва, че е подценяван от футболната историография“, казва авторът на „Историята на Купата“. Благодарение и на неговата книга, това вероятно ще се промени.
Още в звука отгоре – предателството на Шилето от Черноломец / Стамо Костов (Попово) през 1946, тройните финали между Левски и ЦСКА през същото десетилетие и несправедливото им изпращане директно на полуфинали през 1974, за протокола от скандалния финал през 1985 и „неверните“ източници на информация.
Бронзовата медалистка от турнира по художествена гимнастика от олимпийските игри в Париж 2024 ще проведе Майсторски клас в зала "София" на 29 ноември. Световната шампионка от първенството на планетата в София през 2022 година и нейната треньорка Клаудия Манчинели идват в България по покана на клуб ЦСКА с председател Евгения Стоева. "Новата..
Министърът на младежта и спорта Георги Глушков награди медалистите от националния ни отбор по олимпийско таекуондо, постигнали исторически успехи през 2024 година. „Поздравявам Ви за постигнатите успехи. Те са плод на положените от Вас усилия и отдадеността Ви към спорта. В толкова млада възраст Вие вече знаете, че с труд се постигат големи постижения...
Ливърпул се наложи с 2:0 над Реал Мадрид в Шампионската лига по футбол и остана непобеден в новото издание на най-престижния клубен турнир. "Червените" са с актив от 15 точки и заемат първото място с две пред отбора на Интер, докато Реал Мадрид се намира на последната плейофна позиция под номер 24. В 52-та минута мърсисайдци организираха..
Микаела Стоянова отбеляза 29 точки, но волейболният отбор на Левски за жени отстъпи на италианския Рома с 1:3 (19:25, 25:23, 23:25, 20:25) в първи мач от осминафиналите на международния турнир Купа на претендентите. Двубоят бе изигран в зала "Левски София". Рома стартира силно мача и спечелиха първите четири разигравания, което им осигури комфортен..
Спартак Плевен отново не намери пътя към победата в Европейската северна лига и допусна четвърти пореден грешен ход, информира BG Basket. Селекцията на Любомир Минчев отстъпи пред Тарту Рок със 75:85 в среща от група А, изиграна в зала "Балканстрой". "Синьо-белите" се озоваха в ролята на догонващи още през първото полувреме и до финалната сирена не..
Полузащитникът на Барселона и испанския национален отбор Ламин Ямал спечели наградата Golden Boy 2024. Трофеят се присъжда всяка година на най-добрия млад играч в Европа под 21 години в анкетата на италианския вестник Тутоспорт. Ямал бе втори в допитването за миналата година, когато отличието спечели Джуд Белингам от Реал Мадрид. През лятото..
Отборът на Манчестър Сити направи изненадващо равенство 3:3, след като водеше с 3:0 на свой терен срещу Фейенорд в мач от 5-ия кръг на Шампионската лига по футбол. Английският шампион, който имаше пет последователни поражения във всички турнири преди този мач, изглеждаше си беше осигурил надежден аванс след почивката, но отново допусна..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..