Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иманярите са изпреварили официалните проучвания

Археолози започват спешно работа по скален манастир край тервелско село

Мястото е уникално за Добруджа и може да се социализира

| Репортаж
Снимка: РИМ - Добрич

Археолози започват работа по скален манастир до крепостта Палмате в района на с. Оногур, община Тервел.

Находката първоначално е станала обект на иманярски набези. След подаден сигнал археолозите също попадат на останките от ранно-византийската епоха, които са в изключително запазено състояние. Заради посегателствата основите са подкопани и се налагат спешни действия преди настъпването на зимата. Затова и от Община Тервел отпускат средства от общинския бюджет, а служители на Регионалния исторически музей в Добрич започват работа на терен още тази седмица. 

Местността около село Оногур е известна за местните любители на старините и туристи, но не е масово популярна. В поречието на Суха река се намира скален манастир, който има една от най-дългите пещери, скален тунел с интересни ниши, коридори и площадки. Това място като култов и жилищен комплекс е уникално за Добруджа, разказва Боян Тотев – археолог от РИМ Добрич с участие в над 35 експедиции.

"Близо до това място се разкрива верижно помещение от ранно-византийската епоха. С много високи арки – на 3 метра, стени, което като степен на запазеност няма аналог не само в Добруджа, но и в Северна България. Това място още не е проучвано от археолозите, но е разбивано много активно от иманярите. Разбили са зидовете и са ги подкопали по начин, по който тази постройка няма да успее да презимува. Там падат много големи снегове. Това нещо се крепи по някакво чудо. Преди да започнат студовете, трябва да бъде частично проучено, консервирано и обезопасено."

От Община Тервел са отпуснали 5 000 лв. за тези дейности и работата на терен започва още през тази седмица, посочва заместник-кметът Диана Илиева. 

"През това лято стана ясно, че в подножието на скалния манастир Шанкая има вграден параклис, тип църковно помещение. Иманярите са започнали импровизирани разкопки. Докато времето позволява, трябва да бъде извършено, за да съхраним това, което имаме – да стигнем до това наследство, то да се съхрани и популяризира."

Боян Тотев предупреждава иманярите, че точно на това място няма да намерят нищо, което представлява ценност за тях, но биха могли да нанесат много щети от гледна точка на археологията. 

"Датировката на комплекса е в късната античност и ранно-византийското време. Но на това място, близо да скалния манастир, аз виждам много по-ранна керамика. Може да открием всякакви неща там. Самото помещение, защото ориентацията му е изток-запад, е или част от църква, или е крипта или друго верижно помещение, свързано с манастира. В скални манастири, в църкви няма никакви съкровища, никакви оставени ценни места. Там хората са живели прост живот, те са бягали от цивилизацията, без всякакви предмети на разкоша. И всякакви такива търсения са, меко казано, глупави."

Че мястото е открито първо от иманярите не е за учудване, споделя още Боян Тотев, който работи сам като археолог в Регионалния исторически музей и за да започне проучване, трябва да извърви дълъг административен път. От другата страна стоят стотици иманяри.

Според археолога мястото е важно не само от научна гледна точка, но и от туристическа, защото може да се социализира и да се превърне в много посещаван обект. За целта са необходими много повече средства от тези, които една малка община като Тервел може да осигури. За момента се подготвят проучванията там и се осигуряват условия находките да преживеят зимата, недокоснати от лошите условия. 

Снимки: РИМ - Добрич

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38