Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тенденция: Компаниите вдигат заплатите с около 10%, предлагат все повече бонуси и придобивки

| Интервю
2
Снимка: архив

Повече от половината работодатели у нас през тази година са повишили заплатите с до 10%. За миналата година ръстът е бил 14-15 на сто. Очертава се като тенденция работодателите да планират ръст на възнагражденията с около 10 на сто.

Данните са от проучване на консултантска компания, в която са се включили 350 фирми.

Най-голям е ръстът в София, Варна, Пловдив, Стара Загора, Русе и Пазарджик. В градовете Видин, Кюстендил, Благоевград, Хасково и Смолян възнагражденията остават до два пъти по-ниски.

Столицата привлича повече чуждестранни инвестиции и мултинационални компании. Такива компании вече се ориентират и към други големи градове, отбеляза пред БНР Полет Живина – експерт "Проучване на възнагражденията" в компанията, провела проучването.

Българската икономика се опитва да реализира догонване спрямо европейските заплати. Демографският проблем у нас обаче остава съществен, защото води до по-малко предлагане на пазара на труда и покачване на цената на работната ръка, поясни Живина.

88% от компаниите предоставят бонуси на служителите си, става ясно още от проучването. Сред бонусите са такива за препоръка на друг служител, както и за лоялност – дългосрочно оставане на работа в съответната фирма.

Все повече компании полагат грижа и за психичното здраве на служителите си, отчитат провелите проучването. Както за работодателите, така и за служителите това става все по-важно, наред с физическото здраве и балансът личен живот - работа.

Средно 25 дни е максималният платен отпуск.

На българския пазар навлизат т.нар. гъвкави придобивки – още един начин компанията да покаже, че цени индивидуалните нужди на служителите си, подчерта Полет Живина и даде примери - ваучери за храна или карта за спорт, или пък избор между допълнително здравно осигуряване и добавка за транспорт.

Хибридният модел на работа – присъствено и дистанционно, както и гъвкавото работно време, генерират все по-голям интерес от страна на търсещите работа. Все повече хора, които гледат обяви за работа, оценяват предимството на гъвкавото работно време, коментира Живина в предаването "Преди всички".

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38