Производители, търговци и потребители на текстил ще плащат продуктова такса за потреблението и рециклирането на текстил. Европейска директива задължава до 2025 година страните от ЕС да създадат ефективна, работеща система за разделно събиране на отпадъци от текстил.
Колко далече е България от европейската практика и ще успее ли за две години да организира механизъм за оползотворяването на текстила?
През последните 10 години продажбите на облекло у нас са нараснали с 40%, текстилният отпадък е повече от 54% и достига 7 кг на жител, а изхвърленият битов текстил е повече от 100 000 тона. Някои дрехи се изхвърлят само след няколко обличания, защо вече не са модерни. А могат да се пренасочат за повторна употреба или рециклиране.
За да се ограничи огромното производство, потребление и изхвърляне на облекло, все още годно за употреба, у нас предстои да бъде въведена продуктова такса, тъй като текстилът е сред най-големите индустриални замърсители. Освен че изисква огромно количество вода и суровина, отделя и химикали, микропластмаса и въглеродни емисии.
По думите на Севдалин Спасов, председател на Асоциация "Кръгов текстил", промените в закона вече са направени, следва Министерството на околната среда и води да издаде наредба:
"Европа препоръчва да се приложи така наречената разширена отговорност на производителя, тоест производителите и търговците на нови дрехи и обувки да заплащат продуктови такси, които да подпомагат процеса по рециклиране и оползотворяване на текстила. Това е разширена отговорност на производителите, респективно ще преценят, но обикновено крайният потребител поема тежестта, няма какво да си кривим душата".
В момента в България има не повече от 300 специализирани контейнера за текстилен отпадък в повече от 40 населени места. В София са 100, останалите са разпределени в по-големите градове. Във Варна има завод за рециклиране на текстил. Това е твърде малко за създаване на организиран механизъм, но налична основа за разработването на цялостна система за разделно събиране, оползотворяване и рециклиране на текстилния отпадък, смята Севдалин Спасов.
"България трябва да извърви по-голямата част от пътя през следващите две години, за да изпълни изискванията по Директивата за отпадъците, в частта за текстила, където основните насоки са разделно събиране с цел повторна употреба и рециклиране", каза Розалина Петрова от кабинета на европейския комисар по околната среда.
Репортаж на Наталия Ганчовска в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Обсъжда се възстановяването на водохващането при Хайдушкия извор над река Струма. Миналата седмица кв. Герена беше без вода близо 100 часа, както и други части на Кюстендил и няколко села. Към Общината е създаден ВиК съвет от трима специалисти, за да се реши проблема с нарушеното водоподаване за града и 70-те села в района, каза кметът инж.Огнян..
Напрежение възникна на остров Родос заради протести срещу израелски туристи. Круизен кораб с израелски туристи се очаква да пристигне днес на пристанището на остров Родос. Местните жители се събират на протест. И заявиха, че не желаят израелски граждани да посещават Родос, докато не прекратят войната в Газа, където деца умират от глад...
Заради пожарите туристите, избрали планините и планинските ни курорти, трябва да са особено внимателни в поведението си. Това съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба на БЧК. Планинските спасители апелират да се следят препоръките на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във връзка с бушуващите пожари...
За тероризъм ще съдят подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен. Това обясни гл. комисар Мирослав Рашков, и.ф. главен секретар на МВР. Задържани са двама мъже на 33 и 41 години, криминално проявени, които умишлено са запалили пожарите съответно във Велико Търново и Сливен. "В постоянна връзка съм с главния прокурор и в тази..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за пример като състояние на горите в Европа и в бъдеще те ще изпълняват все повече публични функции, свързани с тежките климатични катаклизми, заяви доц. Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия..
От Института за пътна безопасност настояват президентът да наложи вето върху новите промени в Закона за движение по пътищата. Според специалистите от института промените са "привидна борба за безопасност", "узаконен произвол и бизнес с глоби" и "опасен законодателен експеримент". Един от мотивите за искането за вето е прехвърлянето на..
Постепенно се натрупва гняв, защото разговорите не вървят в посоката, в която се очаква . Това заяви пред БНР д-р Борис Таблов - анестезиолог в Университетската болница в Бургас, преди днешния нов национален протест на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България". Те призовават за подкрепа от всички съсловия в здравната система. Демонстрацията..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..