Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Журналистите стават все по-ненужни"

Георги Караманев - между журналистиката и програмирането

"Социалните мрежи вече са източник на информация за огромен брой хора"

| Интервю
Георги Караманев
Снимка: Добрин Каравелов
Програмистът Георги Караманев ще представи своите "Дигитални истории“ на 26 октомври в клуб "Перото". 

"Книгата се роди като естествено продължение на моя сайт, който носи същото име. Развивам го вече две години и половина. Опитвам се да намеря отговор  на въпроса "Докъде ни доведоха технологиите и накъде ни водят?".  

Технологиите създадоха огромна част от проблемите, които ни разделят като общество и цивилизация, отбеляза той. 

"Изкуственият интелект риск ли е, или е шанс? Трябва да търсим повече гледни точки".

Георги Караманев отбеляза промяната в начина, по който се информираме днес.

"Технологиите ни показват това, което ще ни зарадва или ще ни ядоса. Персонализираното съдържание ще създава все повече възможности за манипулацияСоциалните мрежи вече са източник на информация за огромен брой хора. Трябва да работим за създаване на независими платформи". 

Журналистите стават все по-ненужни, отбеляза той в предаването "12+3".

"Когато журналистът се оказа равнопоставен в нюзфийда с всеки друг източник на информация, той беше пометен, защото трябва да мисли за достоверността и професионалните правила, което го няма като изискване към останалите участници. Той трябва да стане отново личност, както е било в началото на журналистиката, в епохата на публицистиката – като гарант на истината, като ловец на истории. Интернет е голяма възможност. Трябва да се съобразяваме с алгоритмите му". 

Георги Караманев се опитва да комбинира журналистиката с програмирането. 

"Изкуственият интелект променя и двете посоки".

След 5 години светът ще изглежда много различно, прогнозира той.

"Ще има много предизвикателства. Много хора ще останат без работа – например заради автономното шофиране. Но технологиите са тук, за да правят живота ни по-лесен. Да отделяме повечето време, което ни освобождават алгоритмите, за четене на литература и да бъдем с близките си, а не да скролваме фийда".

Цялото интервю на Снежана Иванова с Георги Караманев може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сдружение "Добро сърце" е създадено, за да помага на хората

В рубриката „Горещи сърца“ ви предлагаме среща с Борислав Павлов. Той е на 35 години, от Пазарджик, и е председател на сдружение „Добро сърце“, което е създадено, за да помага на хората в нужда.   Идеята за създаването на  благотворителната организация е на трима млади хора, които в годините на Ковид пандемията, решават, че трябва да бъдат..

обновено на 12.05.24 в 06:09
Нургюл Салимова

Нургюл Салимова иска да остане в България, а преди всяка партия се обажда на майка си

"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и  призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава. Важно е шахът да става..

публикувано на 10.05.24 в 19:45
Райна Кабаиванска

Райна Кабаиванска: Стремя се да има предаване на знанията между поколенията!

"Христос Воскресе! Макар че, нямам навика да казвам това, защото съм комунистическо дете, родена съм 1934 г., израснала съм в комунистически режим и нямах понятие от религиозните празници, сподели за БНР оперната прима Райна Кабаиванска, един от най-значимите сопранови гласове през втората половина на XX век, музикална педагожка и общественичка. Тя живее..

публикувано на 07.05.24 в 11:35

С инжекция, утеха и песнопение медицинската сестра и презвитера Калина Митева слави Бога

Калина Митева работи в Спешното отделение на Врачанската болница. Тя е хирургична медицинска сестра. От 25 години е презвитера. Тогава съпругът й Димитър е бил ръкоположен за свещеник. "Или както близките ме наричат - баба попадия". От малка е впечатлена от лекарите и медицинските сестри, които са я лекували, тъй като много е боледувала...

обновено на 05.05.24 в 17:30
Мария Антонова

Мария Антонова: Блага притежаваше най-ценното качество - да имаш дълг към близки, към приятели!

"Бъдете изобретатели, откриватели в любовта! Не бъдете епигони, чиновници и бюрократи в собствените си чувства!" Това е едно от завещанията на Блага Димитрова – една от изключително талантливите български поетеси , чиито творби носят необичайна дълбочина на прозренията и вдъхновяват поколения читатели.  Родена през 1922 г., тя от ранна..

публикувано на 29.04.24 в 15:00

Младен Мисана вълнува с поезията си

Младен Мисана започва да пише в ранна детска възраст. Когато бил на 4 години, на стиховете му се е радвала баба му Райна, която го е отгледала. Тя събудила и интереса му към математиката, и към литературата. Росица Копукова и Младен Мисана са неразделим поетичен дует Публикува творбите си през 2013 -та година, дотогава те..

публикувано на 28.04.24 в 06:15

Силвия Кацарова празнува 70-годишен юбилей

Любовта на публиката е най-големият дар , каза пред БНР любимата на поколения българи певица Силвия Кацарова, която днес празнува 70-годишен юбилей . По този повод тя подготвя нов албум, който скоро ще бъде готов. Нейното желание е хората да не я приемат само като човек на изкуството, а като човек от техните редици. "Всички сме еднакви,..

публикувано на 26.04.24 в 14:54