"Тази тема започва да става малко нелепа. Има нездрава фиксация върху увеличаването на тези разходи."
Това коментира пред БНР Доброслав Димитров, председател на организациите БАСКОМ и БРАИТ.
Хората на такива заплати са в икономиката с висока добавена стойност, работят изцяло на светло и това е малката средна класа на България, която ще бъде ударена, заяви той.
"Не сме съгласни с желанието на финансовото министерство да има автоматизъм в повишаването на този разход. Не сме против, когато има финансови аргументи, този праг да бъде повишаван по обективни причини", посочи Димитров.
"Това е изключително вредно - да се включват автоматични формули за увеличаване на разход. Няма как в този момент да отчетат дали икономиката се справя добре или зле. Параметрите на тази формула не са ясни. Формулата е далеч от предвидима. Това, което ще бъде предвидимо, е непредвидимостта на увеличаването на разходите. Няма как да дойде инвеститор в България, на който да му се каже, че не може да си планира 5 години напред разходите за труд."
Ако искаме предвидимост, трябва всяка година май-юни, да се провежда разговор за обективните причини, поради които трябва да се повиши този праг от началото на следващата година. Сега бюджетите на компаниите вече са изготвени, допълни председателят на УС на БАСКОМ и БРАИТ.
Според него този подход е погрешен и вреди на цялата екосистема, а България отправя послание, че е непредвидима територия, през няколко месеца идват нови правителства, които имат нови виждания за данъчната политика.
Пенсионната система е в сериозен колапс и 165 000 души с максимален осигурителен доход не могат да решат уравнението, подчерта той.
"Тази задача няма решение в натоварване на малкото хора, които си плащат всичко върху заплатите. В България имаме колосална група от хора, които не се осигуряват на пълния си доход. Близо милион са на минимална заплата. Никой не може да ме убеди, че една трета от работещите в България са на минимална работна заплата. Което означава, че в системата тези, които работят на светло и си плащат всичко, ще бъдат донатоварени, а тези, които не участват да помагат на системата, тях не ги касае това увеличение. Вместо държавата да се бори срещу сивата икономика, ние сме се съсредоточили върху малкото, които са дръзнали да работят на светло. Това е твърде лошо послание къде е фокусът на държавата."
В предаването "Преди всички" Димитров определи предложението като "доста солова акция от страна на финансовото министерство" и изрази мнение, че "в парламента няма подкрепа за такова действие".
Ако икономиката на България тази година е с положителен ръст, това ще бъде заслуга почти изцяло на високотехнологичните сектори. Тази година софтуерният сектор ще порасне с около 10%, което обаче на фона на ръста от предходните години означава забавяне, отбеляза той и прогнозира:
"А ако нашият сектор изпитва затруднения, нищо хубаво не ги чака останалите сектори."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...
Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..
Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..
Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..
Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е 29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт . Авиокомпаниите редовно..
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..