Църквата е изградена в далечната 1879 година. Стенописите са запазени, макар в последните години разрухата на храма да е била тотална.
Това лято по инициатива на Михаил Захариев започнала дарителска акция и инициатива за ремонт на черквата. Всеки от 60-те жители е дал по някой лев за ремонта, разказва Николай Първанов. Той е сред местните жители, които са правили опити за частичен ремонт.
"Много хубаво е направена черквата. Тук съм се родила, тук съм се женила", казва Тодорка Михайлова.
"И аз съм правила ремонт, когато бях. Бая отдавна беше. Всичко бяхме направили, но не се поддържаше. Сега да ти е кеф да дойдеш и да влезеш", споделя бившата кметица на селото Графа Маринова.
"Това, което се направи, не сме го очаквали. Дарения – има внуци, дъщери и синове на хора, които са по София, по странство, дариха доста хубави суми. Черквата я бяхме забравили като такава, без ток, покривът протекъл, прокапали тавани, камбанария паднала, беше в трагично състояние. Сега всичко направиха със собствен труд момчетата от селото", разказва Илия Борисов.
"Започнаха от нищото, по 5 и 10 лева дарения. Накрая се стигна до дарения от непознати хора – с по 1000, с по 2000. Сега, обединени около нещо, което би било център на селото, това е много важно – всяка неделя черквата да е отворена", казва Орлин Енчев, който се пренася в балканското селце преди 30 години.
Тук се е снимала сцена от филма "Септемврийци", припомня си 85-годишният Езекия Христов – Зеки, който досега е отговарял за черквата.
"Ключът беше у мен. Майстори, откъдето дойдат, досега им го давах, до вчера. Измазаха наново, преправиха, пребоядисаха."
Инициаторът на ремонта Михаил Захариев живее на метри от черквата. Със сълзи на очи изразява радостта си от направеното от местните жители. Първоначално идеята била да се ремонтира покривът, но заради събраните дарения решили да продължат ремонта и вътре, пояснява той.
"Събрахме парички, отзоваха се всички хора, с помощи, дарения, приятели, познати."
Камбаната на черквата "Свети апостол и евангелист Лука" огласи Бокиловци. Хората са убедени, че това е ново начало за малкото берковско селце.
"Трябва да продължим. Ще има живот."
Снимки: Любо Андреев
Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности. Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Една от най-вълнуващите книги, които прочетох в последно време е "Вода"- творба на може би най-популярният съвременен ирландски писател Джон Бойн. Може..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..