Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Корупцията – опасният танц, от който всички губят

Йордан Карабинов: Корупцията у нас е нагла и агресивна, тя седи на първия чин в НС

| Интервю
Снимка: Ирина Недева

"Ние сме завладяна държава, тъжна история. Ние сме много корумпирана държава, корупцията е нагла и агресивна, тя седи на първия чин в Народното събрание". Това е мнението на Йордан Карабинов – сертифициран вътрешен одитор и един от основателите на антикорупционния фонд. Той е автор на новата книга "Система за превенция на корупция и измами".

"В България всички говорим, че има много корупция, че това е невъзможно, че е народопсихология, че е от турско робство, че винаги ще е така – абсолютно не е така, това са абсолютни лъжи. По света съществуват системи за превенция на корупция и измами – било в държавни институции, било в частни организации, и основният и най-важен принцип е, което може да стане и според мен е супер елементарно, е ръководството – то да не е корумпирано и да не иска да краде. Ръководството – изпълнителен директор, министър, кмет - той не трябва да иска да краде, той да не е крадец. Тъжното е, че за много министри, кметове, министър-председатели има съмнения, че са абсолютни крадци. Обвиненията, които се отправят към министри и към министър-председатели за рекет в шокиращи размери, това е абсолютен индикатор", коментира той в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

По думите му корупцията се движи от двете страни – и от който иска, и от който дава. Златните стандарти са, че най-виновен е този, който взима парите, добави той.  

Подкуп се взимат от хората, защото могат и защото, ако ги хванат, цената на корупцията, която плащат, е нищожна, подчерта Йордан Карабинов. Според него цената на корупцията трябва да бъде забранително скъпа, т.е. тя да е толкова жестока, че ако вземеш пари, да ти наложат такава санкция, че да не искаш да го правиш повече.

Доносът е един от инструментите, с който корумпираните и крадливите искат да дискредитират подателите на сигнали, подчерта още одиторът. И добави:

"Ние сме завладяна държава. Тук има много огромен страх, който е абсолютно реален. Срещу хората, които подават сигнали, има абсолютно реални, жестоки репресии – те им разбиват живота, разбиват ги социално, икономически и емоционално. Те се страхуват от реалните репресии".

По думите му 3 неща въздействат на психиката на крадците и измамниците – страх от разкриване, санкции и социално порицание. Според него в България няма нито едно от трите неща.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Учебната година в Гърция започна с учителски протести

Родителите подкрепят стачката заради скъпите училищни материали Начало на учебната година днес в Гърция. Учителите започнаха с почасови протести. Синдикатът на учителите в Гърция обяви от днес до 27 септември почасова стачка всеки ден. Няма да преподават по три часа на ден. Протестите са срещу изискването за атестиране на учителите и..

публикувано на 11.09.25 в 09:24

Заради украинска атака в Белгородска област на Русия учениците остават у дома

В руската Белгородска област е разпоредено децата да останат у дома си, а търговските центрове да бъдат затворени заради "масирана" украинска атака с дронове. Това съобщи днес губернаторът Вячеслав Гладков, цитиран от Ройтерс. "Днес не можем да разрешим работата на големите търговски центрове. Както и вчера, училищата работят в дистанционен..

публикувано на 11.09.25 в 09:09
Борислав Сандов

Борислав Сандов: За 3 г. кражбите са над 100 млн. лв. поради липсата на контрол на водите

Следващият един месец не мисля, че ще бъде решен проблемът с безводието в Плевен. Оптимист съм, но зависи от срока. Подобни мерки са много закъснели, коментира Борислав Сандов, министър на МОСВ в кабинета на Кирил Петков, в интервю пред БНР. "Надявам се новият областен да намали срока - до месец да има запушване на течове и осигуряване на..

публикувано на 11.09.25 в 08:38
Британският крал Чарлз III

Британският крал Чарлз III е пил чай насаме със сина си принц Хари

Принц Хари се срещна с баща си крал Чарлз Трети в Кларънс Хаус в Лондон - първата им среща лице в лице от февруари 2024 г.  Принц Хари е във Великобритания, може би ще се срещне с баща си Бъкингамският дворец потвърди, че кралят е пил чай насаме със сина си, херцога на Съсекс, по време на посещение в кралската резиденция, което е продължило..

публикувано на 11.09.25 в 08:32

Искане за по-лека мярка за неотклонение на мъжа, задвижил трамвая, който се блъсна в подлез в София

Съдът ще разгледа искането за промяна в по-лека на мярката за неотклонение на 22-годишния Даниел Терзиев от София, който в ранните часове на 2 септември неправомерно задвижи трамвай и предизвика излизането му от релсите. При инцидента бяха нанесени сериозни щети върху превозното средство, подлез и паркирани в района коли, а Терзиев остана в ареста с..

публикувано на 11.09.25 в 08:24

Доклад отчита сериозен спад в свободата на пресата

Свободата на пресата в световен мащаб е намаляла значително през последните пет години, достигайки най-ниското си ниво за последните 50 години, показва доклад на мозъчен тръст в Стокхолм, предаде АФП. В Афганистан, Буркина Фасо и Мианмар, които са сред най-слабо представящите се страни по отношение на свободата на печата, се отбелязват..

публикувано на 11.09.25 в 08:16
Испанският министър-председател Педро Санчес в парламента в Мадрид, Испания, 10 септември 2025 г.

Испанският парламент отхвърли предложението за намаляване на работната седмица

Испанският парламент отхвърли намаляването на работната седмица. Проектът на правителството предвиждаше тя да бъде 37,5 часа вместо досегашните 40. След часове на ожесточени дебати Конгресът на депутатите отхвърли законопроекта на кабинета "Санчес". Срещу текстовете очаквано гласуваха представителите на партията на Карлес Пучдемон "Заедно". По..

публикувано на 11.09.25 в 08:09