Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектира ли се идентичността на града в елементите на градската среда?

| Репортаж
Снимка: ФБ/Духът на Плевен

Значимостта на градската идентичност - каква е способността на един град да изгради, а след това и да проектира своята идентичност на местно, а после и на международно ниво. София безспорно е град, който има своята идентичност предвид множеството културно-исторически пластове, но дали идентичността на града се проектира в елементите на градската среда? 

Човек, който пътува из различни краища на България, може лесно да установи приликата между надписите с името на града, поставени в центъра на Пазарджик, Перник, Хисаря, Бяла Слатина, Видин, Костинброд, Стара Загора и Асеновград и много други. Най-често буквите с името на града са поставени в центъра или на входа му. Обикновено представляват големи бели или шарени сан-серифни букви, изработени от пластмаса.

"Гледната ми точка за надписите в градска среда са, че би следвало те да бъдат част от малко по-задълбочен, целенасочен прочит към проекта като цяло, като част от бранда на един град", казва Пламен Мотев, който е творчески и оперативен директор на компания за изработка на шрифтове, работи и като консултант в различни брандинг проекти. Но по професия е графичен дизайнер.

"Така, както имаме за референция "Ай Амстердам" или част от другите скулптури и надписи в градска среда в някои от градовете, които са се превърнали или съвсем целенасочено са били направени като част от облика на този град, част от визията за този град, част от духа на града – жителите да могат да се припознаят с него, с културното наследство".

Един от най-старите изследователски и аналитични центрове в Съединените щати – институтът Брукингс, сравнява идентичността на един град с неговата ДНК: уникална и наследен генетичен материал с история, специфични черти и култура.

"Мисля, че трябва със сигурност да почитаме, да ценим корените си, защото това е изключително силно заложено в нашата история. Ние може да се похвалим с това, че кирилицата е възникнала на нашите географски ширини и това е нещо, с което трябва да се гордеем със сигурност, но всичко трябва да се прави с вкус", продължи Пламен Мотев, който преди година е поканен да участва в създаването на шрифта "Друмник".

С шрифтовия дизайнер Пламен Мотев се свързва режисьорът Емилиян Николов. Неговият късометражен филм СЛОВОПЛЕТ е създаден по повод честването на 24 май миналата година. А в допълнение създават още една стилизация на шрифта, която вдъхновява дизайнера Георги Ермаков да измисли надпис с името на София:

"Идеята да създам графичен проект, който съдържа името на някой град съществува от много време, но най-накрая ми хрумна, че може евентуално да се реализира в София. Мисълта ми беше да се направи инсталация, нещо като туристическа забележителност, която се променя, когато я погледнеш от различен ъгъл. Така че от една страна да се чете думата "София", а когато отидеш от другата страна прочиташ думата "Любов", споделя Георги Ермаков, който пристига и се установява да живее в София малко преди началото на кризата от Covid-19.

"Това, което направих, беше да потърся шрифтове, които имат някакъв вид модерна интерпретация на българското традиционно писмо. Така попаднах на шрифта, който се казва "Друмник" и който е базиран на почерка на един от първите български книжовници, доколкото съм запознат. Шрифтът съчетава традиционната с модерната визия и доколкото разбрах "Друмник" означава "пътник" - човек, идващ от много далеч, което също се съчетава много добре с идеята, защото ако надписът ще е предназначен за туристите – те са и пътуващи, така че си падна точно на мястото".

Шрифтът "Друмник" действително съчетава миналото с настоящето, тъй като е базиран на почерка съвременния български книгвовезец Калин Даскалов-Стопан, който сам по себе си представлява една модерна препратка на старобългарски стилове.

"Различни от еквивалентите на запад в латинската писменост, защото и двете писмености имат общ корен и това е гръцкият", пояснява създателят на дигиталния шрифт Пламен Мотев.

"Но те са изключително характерни и само за кирилицата. Били са наложени като стилове още преди широкото разпространение на печата".

Георги Ермаков, който измисля надписът "София-любов" казва, че сам по себе си той има символичен смисъл, а идеята му е да свърже традиционната българска култура и история с един нов, модерен подход с поглед към бъдещето.

"Процесът на работа върху реализацията е много приятен, особено когато трябва да измислиш как да преминеш от една дума към друга. Така реших, че би било интересно да подходим по нов начин към туристическите надписи. Възможно е вече да съществува такъв градски надпис и на друго място, но аз никога не съм виждал подобно изпълнение. Смятам, че този проект би могъл да бъде интересна идея за София особено като се вземе предвид богатата българска култура, която до известна степен е и мистична".

В София също има такъв надпис, който беше поставен пред Националния дворец на културата през 2018 г. по повод европейското председателство на България. А идеята му беше да подпомогне "изграждането на позитивното лице на София и да подобри по-цялостното комуникиране на града като административен и културен център на България".

Инсталацията пред НДК с името на София е с общ размер 120/500 см. Тя съдържа два надписа – на латински и на български. Буквите с името на града на български са поставени върху конструкция, облечена в зелен цвят, която представлява и основа, и заден фон. А буквите на латински са цветни и са поставени върху тази част на конструкцията, която служи за фон.

Структурирането и конструирането на града са функция на социума, на хората, които живеят в него. За френския семиотик и изследовател на културата Ролан Бард "Градът е дискурс и този дискурс е езикът. Градът говори на своите жители. Градът не само функционира, той комуникира".

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Никозия отбеляза рекорд за най-студена южноевропейска столица

Интензивната вълна "Корал", обхванала Кипър, вече постави рекорди. Никозия стана най-студената столица в Южна Европа, доближавайки северноевропейски столици. С необичайна за страната честота Метеорологичната служба обяви за втора поредна нощ оранжев код за изключително ниски температури. До минус 10 градуса се очаква да падне живакът тази..

публикувано на 24.02.25 в 04:36

Кипър въвежда данък за депониране на отпадъците

Кипър ще въведе "данък депониране" за битови отпадъци с цел тяхното намаляване. При определяне на неговия размер и срокове за прилагане ще бъдат взети предвид резултатите от проведеното обществено обсъждане, което приключва днес, съобщиха от екоминистерството.   Новата такса ще се плаща от местните власти за количествата битови отпадъци от..

публикувано на 24.02.25 в 03:40
Фридрих Мерц

ХДС/ХСС печели изборите в Германия, но с по-слаб резултат от прогнозирания

Смяна на властта предстои в Германия – консервативният блок ХДС/ХСС очаквано спечели предсрочните парламентарни избори, но с по-слаб резултат в сравнение с предварителните проучвания. Все още не е ясно колко партии влизат в Бундестага, а от това зависят възможностите за съставяне на управляваща коалиция.  Според прогнозните резултати..

публикувано на 24.02.25 в 00:38
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп: Подобно на САЩ, народът на Германия се умори от липсата на здрав разум

След като се очертаха резултатите от вота за Бундестаг, п резидентът на САЩ Доналд Тръмп нарече победата на най-големия германски консервативен алианс "велик ден за Германия и за Съединените щати".  "Много подобно на Съединените щати, и хората в Германия се умориха от дневния ред без здрав разум, особено по въпросите на енергетиката и..

публикувано на 23.02.25 в 22:13
Снимката е илюстративна.

Георги Търлев от ПП-ДБ е новият кмет на пазарджишкото село Драгор

Георги Търлев от коалиция ПП-ДБ е новият кмет на пазарджишкото село Драгор, показва паралелното преброяване. Той печели със 100 гласа пред опонента си Асен Чавдаров от Земеделски народен съюз.  Изборният ден приключи без сигнали за нарушения, при избирателна активност от над 72 процента.  До извънредния вот се стигна след внезапната кончина на..

публикувано на 23.02.25 в 22:00
Външен изглед на болница

Състоянието на папа Франциск продължава да е критично

Пресслужбата на Ватикана обнови информацията за здравословното състояние на папа Франциск, което остава критично. Той е в болницата "Джемели" в Рим от 14 февруари, където му поставиха диагноза двустранна пневмония.  Папа Франциск е в болница заради полимикробна инфекция на дихателните пътища Състоянието на папа Франциск остава критично..

публикувано на 23.02.25 в 21:53
В спортната зала на Сандански пристигат първите секционни комисии с попълнените протоколи и изборните книжа.

Над 10 са жалбите и сигналите за нередности на вота за общински съветници в Сандански

Приключи изборният ден в Сандански, където хората гласуваха отново за общински съветници, след като изборите от редовния вот бяха касирани.  В Сандански днес се провеждат нови избори за общински съветници Финалната избирателна активност, отчетена от Общинската избирателна комисия е малко повече от 58 процента.  Над 10 са жалбите и..

публикувано на 23.02.25 в 21:22