Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вода и асфалт - залогът за доверието на избирателите във Великотърновско

| Репортаж
село Ресен
Снимка: Здравка Маслянкова

Безводието и асфалтовата безпътица са залозите на местните избори за двете най-проблемни великотърновски села Ресен и Никюп. Проблемите са от години и на всеки четири са разменната монета за доверието на избирателите за бъдещите кметове и общински съветници в двете населени места. Има ли светлина в тунела и решение на проблемите?

Ресен е най-голямото село в община Велико Търново с над две хиляди жители. Безработица няма, но няма и вода. Местните хора са на драстичен воден режим и в някои части от селото вода в чешмите има по 4-5 часа в денонощието и това е основната тема между избирателите и политиците. 

„Няма вода. Спират и пускат. Какво да правя? Гледам да си пусна хидрофор, ама не искам. Искам вода да има. Безводието ще е залогът на изборите сега“. 

„Стане 5 часа, тъкмо ще се къпеш или друго да правиш и водата спре. Направено е на автомат, не е човек да го пуска. Като се напълни резервоарът, пуска. Когато иска, спира, когато иска, тръгва. Това искаме, водата най-вече. Опитват се да асфалтират дупките, но не е толкова проблемно, отколкото водата. Сега уж говорят, че е уредено всичко, но дали е така, не зная“. 

Проблемът, е че местният водоизточник не стига. От Община Велико Търново заявиха, че са направени три сондажа, два от които са се оказали вододайни и е увеличен дебитът, увеличени са и часовете, в които хората в Ресен имат вода, но е недостатъчно. Имаше протести, правиха се изследвания. Решението е едно – изграждане на близо 12 километра допълващо водоснабдяване за Ресен. Но се оказа, че трасето на новия водопровод минава през охранителната зона на античния град Никополис ад Иструм и се започна отново. Вече е направено предпроектното проучване за допълващото водоснабдяване на село Ресен. След това ще се направи парцеларният план, следва одобрение от новите общински свети на Велико Търново и Горна Оряховица, защото трасето на допълващото водоснабдяване минава през землища и на двете общини. Има още едно одобрение и от областния управител. Следва проектиране и очакваме до февруари догодина проектът за водопровода, който да реши проблемите с водния режим на село Ресен, да е готов, се казва в отговора на Общината. Парите тепърва ще се търсят и са отговорност на държавното ВиК. 

70% е загубата на вода и по старите водопроводи в Ресен. Водоснабдителното дружество обяви обществена поръчка за строителство, в която за най-голямото великотърновско село са включени малко над 1100 метра нови тръби.  

Вода и асфалт са залогът за доверието на избирателите, за което се борят и тримата кандидати за кметове на Ресен. А избирателите не са особено доверчиви: 

„Умерен оптимист съм, бих казал. Не мога да кажа да или не. Трябва да се вярва в нещо, че евентуално може да се получат нещата. Има и други проблеми - пушек, мръсен въздух“. 

Селото няма проблеми, водата е бял кахър, като дойде дъждът, ще дойде и водата“. 

„Не смятам, че ще се реши проблемът с безводието. Трябват много пари. Много са и проблемите, улиците са ужас. За асфалт няма да мечтаем, скоро няма да стане. Виждаме какви отсечки, за какви милиони се правят. Няма как да стане“. 

село Никюп

Асфалт и вода са разменната карта и на изборите за двамата кандидати за кмет на съседното село Никюп. Гордостта на местните близо 400 жители е античният римски град Никополис ад Иструм. Но до там не може да стигнат туристите, защото и двата пътя до архитектурния резерват са лунни пейзажи. И в Никюп хората са на драстичен воден режим: 

„Това безводие, като няма валежи, не можем да очакваме нещо“. 

„Пътят за Боруш е много зле. Повечето работим в градовете и минаваме от там, но, до колкото зная, има проблеми и със съседната община за този път“. 

„Пътищата, улиците, водата. На режим сме, но водата не е годна за пиене, защото има много нитрати. Става за къпане, пране и миене, а за пиене си купуваме вода от магазина“. 

„Много ни е трудно, но трябва да се справяме по някакъв начин. Много голям проблем е, ние сме накрая на селото и плащаме вода и въздух. За миналия месец съм платила над 40 лева за вода, стигала съм и над 60 лв., не поливам с тази вода. Проблеми са и многото бездомни кучета. Не можем да излезем на улицата и да седнем спокойно“.  

Пътят за архитектурния резерват Никополис ад Иструм, пътят от Никюп за Боруш за поредна година чакат държавно финансиране за цялостни ремонти. Има проекти, издадени са строителни разрешения, но няма финансиране, заявиха от строителната дирекция на Община Велико Търново. Решаването на проблема с безводието е в най-началната си фаза с възложено задание за проектиране на ново трасе на водопровода за Никюп. 

Водата и асфалтът за Ресен и Никюп са изпитанието и за осемте кандидати за кмет на община Велико Търново и за 320-е кандидати за общински съветници.

Снимки: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30