"Първият кмет на София от времето от Освобождението насам се казва Манолаки Ташев, определен за председател на Софийския градски съвет от тогавашния губернатор на града – Пьотр Алабин.
Встъпва в длъжност на 10 февруари 1878 година. Произхожда от заможно семейство – баща му е търговец, а самият той е учил стопански науки във Виена и най-вероятно това е била причината да бъде издигнат сред софийските жители за кмет на града, разказа за "Нощен Хоризонт" Жоржета Нончева, главен експерт в Държавен архив – София.
А кога са положени емблематичните жълти павета, внесени от Автро-Унгария? – когато кмет е Марин Тодоров. Тогава е откриването на Народния театър, на Майчин дом, започва строителството на сгради като Централната минерална баня, Халите, Градското казино, от Бояна се пуска нов водопровод…
А от едни следващи времена още две имена изплуват в съзнанието – едното е на Крум Попов, виден деец на БЗНС, кмет през 1922 – 1923. По негово време София се разделя на 6 районни кметства, министър-председател е Александър Стамболийски, приет е нов закон за Столичната община. Крум Попов загива трагично след Деветоюнския преврат – жестоко изтезаван, убит, близо до Горубляне.
И годината вече е 1925-та. Кметския стол заема Георги Маджаров, човек начетен, с много добро образование, син на публициста, дипломат и политик Михаил Маджаров, брат на писателката Анна Каменова, нека упоменем и родствената връзка с Георги Бенковски…
Георги Маджаров е инициаторът на строежа на Рилския водопровод – именно по негово настояване Народното събрание приема законопроекта за водопровода Рила-София. Също по негово време в Княз Борисовата градина се открива първият скаутски събор в България. Но е трагична съдбата и на този столичен кмет – Георги Маджаров е убит близо до Народния театър от общински служител, когото самият той е уволнил заради присвояване на средства - докато е бил управител на Минералните бани в София: става дума за о.з. полковник Тома Томов. След смъртта на Георги Маджаров баща му и близките му основават фонд за набиране на средства, които се дават на най-добрия ученик по математика, последен клас в Софийската мъжка гимназия.
А водопроводът Рила-София започва да бъде изграждан във времето на управлението на града от генерал Владимир Вазов.
След 44-та година интересен факт е, че за кратко председател на Изпълнителния комитет на Софийския градски народен съвет е бил Тодор Живков. По това време се приема първият петгодишен план за развитие на София – това, което немалка част от нас, помним като така наречената Петилетка.
Нека споменем и името на Георги Стоилов, известен наш архитект, който е бил и председател на Световната федерация на архитектите. Докато той е кмет на столицата – 1967-1971-ва, се въвежда безкондукторното таксуване в транспорта – преди това е имало кондуктори, които минават и продупчват билетчето.
И стигаме до метрото – техническият проект за изграждането му датира от 70-те години – по времето на Иван Панев.
Строителството обаче започва по-късно – от 1986-та, когато кмет е Стефан Нинов. Александър Каракачанов пък е първият кмет след промените през 1989-та. Нека припомним, че по време на краткия му мандат, вследствие променената политическа обстановка, се създава комисия за промяна наименованията на улици, булеварди, площади.
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...