Всеки гражданин на България знае, че изборите за местна власт са от изключително значение за нашето общество. Те определят нашите кметове на общини, кметове на кметства и общински съветници, които ще водят и управляват различните райони и населени места в страната.
Към 15:00 часа, данните показват, че избирателната активност в София е 22,4%. Интересно е, че в град Благоевград, избирателната активност е със значително по-висока стойност - над 40% (точно 40,2%).
В интервю за БНР проф. Румяна Коларова сподели своето наблюдения и анализ относно текущите избори. Тя отбеляза, че до този момент не са регистрирани изненади в изборния процес и че е възможно да видим увеличена мобилизация на групи избиратели в края на изборния ден.
Проф. Коларова също така забеляза, че има населени места, където избирателната активност е изключително висока, особено в малките. Тя подчерта, че в такива случаи механизмите, използвани за мобилизиране на избирателите, са често лични и се основават на локални фактори.
В предаването тя критикува идеята за въвеждане на образователен ценз при гласуването. Проф. Коларова изрази мнение, че тази идея е "безобразна". Тя подчерта важността на образованието и свободата на избор.
"За мен първо и най-важно е не имущественият ценз, а образованието. Ако си неграмотен, нямаш свобода на избор", посочва тя.
"Има избиратели, които са зависими и не упражняват свободно вота си. В момента у нас има най-вече икономическа зависимост. Това са всички онези, които купуват на вересия. Въвеждането на какъвто и да било ценз противоречи на най-елементарните правила", посочи тя.
В края на разговора проф. Коларова сподели своето мнение относно използването на машини за гласуване. Тя подкрепи идеята, че този метод може да предложи възможности за манипулация и спекулации. Тя заяви, че решението не се намира във вида на бюлетината или машините, а в прозрачността и надеждността на преброителните центрове, което е и европейската практика.
"Решението не е нито в хартиената бюлетина, нито в машините. То е в преброителни центрове, това е и европейското решение", посочва тя.
Като активен гражданин, проф. Коларова изрази подкрепа за активното участие и отговорността на гражданите в избирателния процес, подчертавайки важността на движението пеша като начин за поемане на отговорност и активно участие в обществото.
"От известно време се движа пеша, без кола. Това също има значение, когато човек се движи пеша, той поема отговорност. Бих искала колкото се може повече хора да бъдат отговорни и активни", каза тя.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция. Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..
Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори. Тенденцията беше..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..