Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Между заниманията и сирените - как да обясним войната на децата в Израел?

Учителка от детската градина на селището Бейт Шемеш - къщата на слънцето с лична история

Снимка: Феня и Искра Декало

Как войната може да се обясни на децата? Може ли детската психика да приеме сирените, известяващи въздушна тревога и тътена на ракетите след нея? 

Тук не говорим за нещастните няколко стотин деца, които са били в кибуците край границата с Газа в онази зловеща утрин на 7.10.2023 г. Те са били свидетели на мъченията и смъртта на родителите им, преди от Хамас да убият и самите тях ( или обратно- родителите им са били заставени да гледат как се гаврят с децата им , преди да убият и едните и другите.) 30 от отвлечените са дец а- от 9 месеца до 17 години. Не се знае при какви условия ги държат и какво правят с тях.

"Бях детска учителка в малкото квартал Мишмар Давид 23 години. Няколко години бях пенсионерка и имах свой подвижен куклен, с който гостувах в детските градини от района. Той е моно –театър: и сценария, и куклите , и декорацията , и постановката са си мои. Имах голям успех, но преди две години се върнах към учителството ( нищо че съм над 70 годишна). На образованието не достигат кадри, а на мен - децата. Когато прекъснаха обучението в цялата страна, заради войната, заснех някои мои постановки и ги изпратих на колежки из цялата страна. Знам, че много малчугани са ги гледали между сирените.

Това разказа за "Закуска на тревата" дългогодишната педагожка Малка Рацави, която отново, след 10 дневно прекъсване заради обстрелването, е на работа в детската градина на селището Бейт Шемеш ( къщата на слънцето) близо до Йерусалим.

"От сряда работата в детските градини в централните райони се възстанови. Много съм благодарна на родителите, че не са позволявали на децата да гледат и слушат за зверствата на Хамас. Опасявах се, че ще са наплашени, като започнем наново занимания. Нищо подобно, те са си същите деца. Чух, че в Тел Авив не всички деца редовно ходят в детската градина. При нас всичките 27 деца от групата, присъстват. Няма как да загърбим и указанията на гражданската отбрана за бързо скриване в скривалището. Обявих конкурс с награди за експедитивно влизане там. За щастие, не сме имали истинска тревога и дано нещата не се променят, сподели още за "Хоризонт" Рацави.

"Мъчно ми е за децата от южните райони, които са станали свидетели на гледки, които на тяхната възраст не би трябвало да виждат, които са убити, отвлечени в Газа, останали сирачета или без братчета, сестричета, братовчеди, приятелчета или съседчета

Добре, че тръгнах на работа, защото само мисълта за това , което се случи преди три седмици ме състари с няколко години", каза още учителката и добави:

"След половин час отиваме на погребението на това, което е останало от сина на моя колежка. Той е бил на музикалния фестивал около ивицата в този ужасен ден. Изпратил и е съобщение - " Мамо, по нас стрелят. Ела да ме прибереш с колата".

Тя три седмици се терзаеше къде да го търси, защото до вчера се водеше изчезнал. Чрез изследване ( по ДНК, взето от четката му за зъби) откриват, че овъглен труп е негов. Колкото и абсурдно да звучи, тя си отдъхна от чувството за вина, че не е могла да помогне и най-важното, че не е отвлечен. Поне ще има гроб, защото има семейства, знаещи, че труповете на близките им са в ръцете на Хамас.

Надявам се тази война да приключи с колкото си може по-малко жертви!

Погребвала съм син, знам колко е тежко. Утехата ми е във внучките, а преди три месеца станах и прабаба. Дано да им оставим свят, без безсмислени кръвопролития. Амин!, сподели още аз "Закуска на тревата" учителката Малка Рацави.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21