Доц. Димитров е ръководител на проект на тема - "Изследване на фенолен състав и антиоксидантна активност на грозде и вино от бели и червени сортове лози".
Обобщено, с една дума проектът доказва, че чаша червено българско вино е превенция за здравето!
Изследването е част от научната програма на Институт по лозарство и винарство.
"За биологичния потенциал на виното започва да се говори в началото на 90- те години.
Изследване на двама френски учени установяват, че мъжете във Франция над 55 г. възраст страдат по-малко от сърдечно-съдови заболявания и смъртността е също намалена при умерена консумация на червено вино.
Независимо от голямата консумация и на наситени мазнини, защото знаем, че във Франция се консумират и много сирена от животински продукти.
Установява се също, че Средиземноморската диета, която позволява и умерена консумация на червено вино и в съчетание с приемът на рибата, води до много нисък процент сърдечно-съдови заболявания.
Около 100 - 150 милилитра червено вино на ден е умерена консумация, поясни още експертът по елексира на боговете.
Полезните свойства на виното са - антиоксидантната му активност, антивирусната активност, антиракова акитвност, намалява холестерола, каза още доц. Димитров.
Много е важно също да пием родно производство вина, допълни младият учен.
Още по темата в звуковия файл.
В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт. Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт. Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..
Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..
Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините. "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева. Тя е..
"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” . Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година. Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..
Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..
За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт. Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...
Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...