Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елица Гигова с изложба "Исландско-родопски послания" в галерия "7 лъча"

| Интервю
4
Снимка: Личен архив, Елица Гигова

Елица Гигова открива изложбата "Исландско-родопски послания" в галерия "7 лъча". Художничката е преподавател в Пловдивски университет и внучка на писателя Николай Хайтов. Тя има над 30 самостоятелни изложби в сферата на живописта и текстила в България и чужбина, участвала е в национални и международни пленери. Експозицията може да бъде видяна до 6-и ноември.

Първата част от изложбата се състои от 7 живописни картини, създадени след едно пътешествие в Атлантическия океан до най-големия остров в света, възникнал изцяло в резултат на вулканична дейност – Исландия. В картините са комбинирани акрилна и колажна техника, както и техника "Ебру" – рисуване върху вода. 

Втората част от картините ни връща към Южна България и по-конкретно към родната за художничката Родопа планина. Тук техниката е смесена, а сюжетите са свързани с планината. В картините са преплетени прежди и тъкани като основа и вътък, които напомнят родопска престилка. 


Третата част е свързана с традиции и обичаи на двата народа (българския и исландския) и символиката на цветовете на вълнените конци в съчетание с клоните на плодно дърво. Предците и на двата народа са завещали символи и знаци за здраве, обич и късмет в съчетание с вяра и надежда. 

Четвъртата част представя корените на дървото на авторката, изпълнено със завети и мисли на нейните предци – майка, баща, дядо, пра, пра родители, народни будители.  


Елица Николова Гигова е родена в гр. Смолян през 1971 г. През 1990 г. завършва ССХУ за ПИ в гр. Смолян – „Художествена тъкан”. През 1995 г. – ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – „Живопис”. Специализира „Композиция в живописта“ при проф. Н. Русчуклиев. 

През 2020 г. защитава докторска степен след задълбочени проучвания в сферата на пленерното рисуване. Работи с изявени ученици и студенти. От 2012 г. създава извънучилищни форми по изобразително изкуство, като изнася изцяло обучението извън кабинетите – сред природата, в галерии и музеи. 

Преподава на ученици от СУ "Св. П. Евтимий", гр. Пловдив и студенти от специалност "Педагогика на обучението по изобразително изкуство“ към ПУ „Паисий Хилендарски“. Организира пленери и изложби съвместно със своите възпитаници в Пловдив, Смолян, Созопол, Париж, Рим, Берлин, Венеция, Будапеща, Лондон и др. През 2015 г. представя съвместна изложба в Българското посолство в Париж на свои живописни и текстилни творби, както и рисунки и декори към спектакъла "Орфей и Евридика" по сценарий на поета и орфеист Никола Гигов. 

Има над 30 самостоятелни изложби в сферата на живописта и текстила в България и чужбина, участия в национални и международни пленери. 

Удостоена е с награда на Фондация "Отворено общество" за живопис, 1994 г.; награда за живопис на община Велико Търново на Националната изложба на учителите художници, 2012 г.; награда на библиотека "Паисий Хилендарски", гр. Асеновград за активна творческа дейност в областта на живописта, карикатурата и пленерното рисуване и партньорство в популяризиране на културното наследство на Николай Хайтов и Борис Димовски, 2013 г.; първа национална награда за изобразително изкуство в конкурса "Мадан-кътче от Рая" – 2016 г; национална награда за есе: "Най-важният урок", връчена от президента Румен Радев – 2019 г. 

Включена е в личностна енциклопедия, том 2 "Изявени пловдивчани", Пловдив, 2019 г. за творческите й търсения и изяви под мотото „Да съхраним и претворим духовното богатство на България“. 

През 2019 г. печели проект по национална програма "Осигуряване на съвременна образователна среда" в модул "Културните институции като образователна среда", а през 2020 г. е номинирана от община Пловдив за национален етап в конкурса "Иноватори в образованието", за учителите, които вдъхновяват. 

Член е на Съюза на българските художници, на Асоциация "Паралел 43" в Рим, Съюза на учените в България и Националната занаятчийска камара. 

Интервю на Светослава Кузманова с Елица Гигова в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл

Снимки: Личен архив на Елица Гигова

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26