Няма грижа за родителите на деца с увреждания, твърди Нели Расийска, майка на 6-годишния Божидар, който е с аутизъм. Тя е от онези родители, които за миг не са помисляли да изоставят детето си въпреки проблемите в развитието му. Проблеми, които се проявяват на 2-годишна възраст.
"С поставена диагноза тръгнахме по специалисти, които да му помогнат да се справя с живота. Подкрепата от държавата се изразява в тази финансова помощ, която не е актуализирана от 7 години."
Помощта е различна - от 350 лева месечно за децата с най-леките увреждания, до 930 лева за децата с най-висок процент на увреждане в ТЕЛК решението. Оттам нататък семейството започва да се учи как да се грижи за своето специално дете.
"Проба-грешка. Човек сам се учи в движение", потвърждава Нели Расийска, която също посещава психолог, за да се справи с проблема на семейството.
Според Нели държавата има сериозни пропуски в политиката си за превенция на изоставянето и за задържането на децата в биологичните им семейства.
"В този момент, в който стане ясно, че детето има дефицити, че има увреждания, още от болницата, още от родилното отделение най-важният човек до това семейство трябва да бъде психологът."
Когато една родилка е разколебана дали ще може да се грижи за своето бебе, с увреждания или без, първият човек, който идва на помощ в столичната АГ болница "Майчин дом", е Маргарита Илиева. Тя е социален работник в лечебното заведение от повече от 3 години. Заедно с психолога на болницата разговарят с майката, за да разберат причината за нейното желание да остави детето. Най-често това са липсата на битови условия, на финансови средства и на семейна подкрепа.
В подкрепа на родилката и като превантивни мерки срещу изоставянето на бебе в болницата идват социални работници от фондация "За нашите деца", които дават на майката съвети и информация с какво биха могли да ѝ помагат занапред, разказва Илиева.
Ако все пак майката вземе решение да остави детето си, социалните служби търсят варианти за отглеждане от роднини или го настаняват в приемна грижа. За годините, в които Маргарита Илиева е социален работник в Майчин дом, е предотвратено изоставянето на 4 новородени.
По данни на Агенцията за социално подпомагане, през първите 9 месеца на тази година социалните са работили по 232 нови случая на бебета в риск от изоставяне в родилните отделения. Без успешен край са били 27 случая.
В някои болници все още съветват родителите да оставят дете с увреждания, разказва Нели Расийска, като дава за пример историята на своя близка, родила в частна болница.
"По време на раждане се установява, че детето има увреждане и по време на изписването на нея са ѝ казали, че много трудно ще се грижи за това дете и по-скоро трябва да намери институция, в която да остави детето."
Държавата трябва да осигури повече специалисти, които да работят с бременни и майки на деца с увреждания, категорична е Марина Бенчева от сдружение "Шанс за умения". Според нея още по време на бременността, когато се знае, че ще има дете с увреждания, следва да започне работа с родителите, която да продължи и след раждането, а от най-ранна възраст проблемът на детето да е във фокуса на специалисти.
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..