Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С прародината в сърцето - България и езикът ѝ не са си тръгвали от Молдова

| Репортаж
Илияна Йотова участва в откриването на ремонтирания паметник на Христо Ботев в Кишинев, 31 октомври 2023 г.
Снимка: БТА

В Молдова живеят над 50 хиляди етнически българи. Общността ни там има над 200-годишна история. 

Днес Българският теоретичен лицей „Васил Левски“ в Кишинев отбелязва 27 години от създаването си. За Деня на народните будители в молдовската столица беше открит обновеният паметник на българския поет и революционер Христо Ботев.

"Езикът ни е великолепен по звучност и ние го обичаме като едно от най-скъпите наследства, завещани нам от дедите ни" -тези думи на Иван Вазов са изрисувани върху една от стените на Българския лицей "Васил Левски" в Кишинев.

Това е най-разпознаваемото място за всеки българин в молдовската столица, защото е единственото училище в Кишинев, в което се изучават български език, история и традиции. Затова и успява да докосне сърцето на всеки българин, който прекрачва прага му. Заради усмивките на децата и думите им:

"Харесвам България."

"България е чудна страна."

"В нашия лицей учат 349 ученици, 17 паралелки имаме. Чувстваме винаги подкрепа от нашата прародина България", разказва директорът Наталия Ярославская.

Близо 40 са преподавателите в лицея. Четирима от учителите са изпратени от България.

Екатерина Белова - бесарабска българка от Тараклия, преподава български език и литература на учениците от първи до 12-и клас, сред които има както деца от български произход, така и такива с молдовски и украинчета.

"Всички деца ходят с удоволствие в нашето училище. Всички с удоволствие изучават български език и литература."

Катя учи в Българския лицей още от първи клас и чака с нетърпение следващата година, за да отиде в България за първи път:

"Знам за България, че е много красива, много добри хора. Много обичам урок по български език."

Ботев има специално място в сърцата на бесарабските българи. За Деня на народните будители в Кишинев беше открит обновеният паметник на българския поет и революционер. Монументът бил построен преди 46 години и оттогава не бил реставриран. 

"Ботев за бесарабските българи значи много. Той е бил три пъти в Кишинев. Тези следи са увековечени", подчертава Иван Думиника, доктор на историческите науки и председател на Научното дружество на българистите в Молдова.

По инициатива на Научното дружество на българистите в Молдова бил разработен проект за реставрирането на паметника. България осигурила средства за ремонта. Реставрацията отнела три години, заради бюрократични пречки. Друг проблем бил гранитът, който трябвало да бъде доставен от Житомирска област в Украйна:

"А се започна войната, затварят се граници, отново се отварят. Доставихме."

Така монументът бил обновен с оригиналния гранит отпреди 46 години. В паметника беше вградена капсула с пръст, събрана от всички краища на България, изтъква Иван Думиника.

"Идеята беше да се сложи българска земя – да символизира духовната връзка на Христо Ботев с нас."

А от тази земя вече два века България и езикът ѝ никога не са си тръгвали. Бесарабия помни думите на Иван Вазов: "Езикът ни е великолепен по звучност и ние го обичаме като едно от най-скъпите наследства, завещани нам от дедите ни!" 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55