Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силвия Георгиева: Не очаквам големи промени в местните данъци за 2024 г.

"Очакваме и изискваме централните администрации да работят с интензитета на местните администрации", каза изпълнителният директор на НСОРБ

| Интервю
Силвия Георгиева
Снимка: БГНЕС

"Шарените политически групи в общинските съвети не са новост за местната власт. Работим с доста разнообразни политически групи в общинските съвети и въпреки това няма нито една община без приет бюджет или без взети важни решения за нейното развитие". Това коментира пред БНР Силвия Георгиева - изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България. 

"На местно ниво много по-лесно се намира консенсус в работата на общинските съвети. Хората ги познават и там много по-трудно може да се привеждат национални аргументи защо няма да се гласува едно или друго решение. Няма да е лесно, но това не е задача, с която вече не сме се справяли. В настоящия мандат, който започва, ще има 255 различни политически групи в общинските съвети. Това не ни обезкуражава. Напротив - мотивира ни, мотивира и общините да работят интензивно", обясни тя. 

По думите й първите задачи пред новите общински ръководства са структурирането на общинските съвети, установяване на взаимодействие с кметските екипи, започване на работа по общинските бюджети за 2024 г. и реална работа по проектите с европейско финансиране. 

Местните данъци се променят до края на настоящата година, уточни Георгиева и добави, че в година на местни избори не остава време да бъдат проведени обществените обсъждания. В този смисъл тя не очаква да има големи промени в местните данъци за 2024 г. 

На първи тур на изборите са избрани 174 кметове, като от тях има 15 нови, посочи Силвия Георгиева. Тя добави, че всичките ще започнат работа веднага: 

"Проблемите на хората са ежедневни и чакат кмета на вратата. Общините не са спрели да работя и в предизборната кампания". 

По-голямата част от общините успяват да се справят и финансират ежедневните задачи с наличните си бюджети, отчете още директорът на НСОРБ. По думите й обаче не достигат средства за започване на нови големи проекти: 

"През изминалия мандат на местната власт не се започнаха почти никакви проекти с европейско финансиране"

Според нея сега общините ще работят много интензивно по реалните инвестиции както от Плана за възстановяване, така и от другите програми с европейско финансиране. 

"Проектите са подготвени, подадени и голяма част вече са одобрени. Предстои след Нова година да бъдат сключени договорите по тези проекти и да започне интензивна работа по реализацията им. Това е огромен проблем от работа, който трябва да бъде свършен от администрациите, те са достатъчно опитни. Но имаме нужда от по-интензивна и засилена работа от централните администрации, които управляват тези проекти. От страна на общините работата е свършена, проектите са подготвени. Очакваме по-интензивно, отговорно и ежедневно да получаваме указания, подписване на договори и съгласуване на документациите за обществени поръчки".

Очакваме и изискваме централните администрации да работят с интензитета на местните администрации, подчерта Силвия Георгиева. Тя призова да се съхранява и поддържа експертния капацитет и да не се подменя толкова често. 

Другата ни важна задача е да преминем към изчисляване на такса "Битови отпадъци" на количество, отбеляза изпълнителният директор на НСОРБ. По думите й общините вече се готвят за това. Новият метод ще влезе в сила от 1 януари 2025 г. Това означава не само, че гражданите ще плащат толкова, колкото изхвърлят, но и че през 2024 г. общинските ръководства много интензивно ще работят за масовото навлизане на разделното събиране на отпадъци на територията на всяка община, обясни тя. Според нея ключовата задача в този процес е разделното събиране при източника. "Не чакаме крайната дата, доста общини вече работят по това", каза Георгиева. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13