Мариана Първанова, историк, журналист и автор на книги, ни припомни кои са местата, където и днес може да се улови духа на Стара София – с нейните бохемски кафенета, махали и квартали.
"Кореняците софиянци вече не са много. Духът на Стара София се улавя най-вече в старата централна част – булевардите „Христо Ботев“, "Мария Луиза“ и "Пиротска“. Това е било сърцето на града. В него е живяло много разнородно население още след Освобождението".
След Илинденско – Преображенското въстание към София идва голяма група бежанци, разказа тя.
"София е много близо до западните граници. Това са предимно прокудени от Сърбия и Македония.
Втората вълна е след Междусъюзническата война и Втората световна война".
Името на кварталите подсказва произхода на населението, което е дошло, обясни Първанова.
"Днешният район "Илинден“ е почти изцяло заселен с бежанци от Македония. Имаме квартал "Гевгелийски“ – идва от населението от Гевгелийско. В "Захарна фабрика“ също има идващи от Македония.
Еврейската махала не е ясно обособен квартал, но има няколко улици, по - скоро смесени. Такава е улица "Пиротска“. По-богатите евреи са живели по "Мария Луиза“. Обликът на тези улици днес се е променил. Една част от евреите напускат не само тях, но и страната ни. Днес там има много сирийци".
Арменското кафене се е намирало на мястото на ЦУМ, разказа Първанова.
"Неговият собственик е бил преселник от Турция. Яворов, Елин Пелин и Дебелянов са били сред честите посетители. До него се е намирало друго известно кафене – "Македония“. Там са се срещали ръководителите на ВМРО".
През 2016 година Мариана Първанова издава книгата "Бохемските кафенета на София“.
"Миналата година излезе "Бохемските места на соца в Бургас“. Сега подготвям и за Варна.
Кафенетата често са били резултат от инициативата на собствениците. След 9 септември тази кафе култура се измества в посока на клубовете. Социалистическата власт обича да обхваща всички слоеве от населението. В клубовете се е събирал цветът на творческата интелигенция".
Цялото интервю на Даниела Големинова с Мариана Първанова може да чуете в звуковия файл.
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин. Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище. Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..
"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..
Хранене и здраве и хранене след пост - темата коментира за "Нощен Хоризонт" специалистът по хранене и диететика доц. д-р Мария Николова . Доц. д-р..