Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Месец ноември - профилактика на мъжкото здраве

Проф. Маринчо Георгиев: Пациентът може да има рак на простата в краен стадий без симптоми

Най-добрият маркер за диагностика и проследяване е простатно - специфичният антиген

Проф. Маринчо Георгиев, началник на Клиниката по урология в Александровска болница, председател на Българското урологично дружество и национален консултант по урология
Снимка: Александровска болница

"Ракът на простата може да протече без никакви симптоми, до момента докогато се появят метастази, каза за "Хоризонт" проф. Маринчо Георгиев, началник на Клиниката по урология в Александровска болница, председател на Българското урологично дружество и национален консултант по урология.

По традиция през месец ноември лекарите напомнят за профилактичните урологични прегледи при мъжете. Целта е повишаването на информираността и профилактиката на рака на простатата.

"Имали сме пациенти, при които първата проява на рака на простата, който вече е с разсейки, метастазирал е разсейка в гръбначния стълб. Те идват, като казват, че имат болки в кръста, а това обикновено се свързва със заболявания на бъбреците и така постъпват в Клиниката по урология в Александровска болница. Когато проведем изследвания, установяваме, че болките в кръста се дължат на метастаза.

Пациентът може да има рак на простата в краен стадий без симптоми, а в случаите, когато има симптоми, те могат да наподобяват симптомите при доброкачествена простатна хиперплазия, но и в двата случая при наличие на оплаквания, пациентите не трябва да си казват, че им няма нищо, а да отидат на преглед, изтъкна още проф. Маринчев.

Той добави, че в краен стадий преживяемостта е доста ниска, но ако се хване в първи стадий, преживяемостта за 10 години е 90 на сто.

"Най-честата възраст, при която установяваме рака на простата е 60- 65 годишна възраст. Но съм имал и пациент на 42 години, най-младият, който аз съм оперирал и той е жив и здрав. Така че, всички указания са проследяването на болестта да започне от 50 годишна възраст.

При наличие на наследствен фактор проследяването трябва да започне от 45 години.

Университетска болница „Александровска“

Защото най-добре изследваният и доказан рисков фактор за рака на простатата, е генетичният - тоест фамилната обремененост, каза още проф. Маринчо Георгиев от Александровска болница.

За това колко бързо се развива ракът на простата и метастазира, зависи от това колко добре са диференцирани образованията. Но е грешка да се счита, че той се развива бавно, добави проф. Маринчев.

Според него най-добрият маркер за диагностика е простатно - специфичният антиген. Този маркер е и най-добрият за проследяване на пациентите с рак на простата след операцията. Защото той е чувствителен и на това дали няма да се развие отново рак, да рецидивира или да се получи някъде метастаза, допълни още председателят на Българското урологично дружество.

Проследяването след операция е за цял живот, ако този маркер започне да се покачва, това е сигнал, че някъде нещо се случва - било в лимфните възли, на мястото на простата, или по други органи, най-честото по костите, така че туморният маркер е важен както за ранната диагностика, така и за последващото проследяване, допълни още проф. Маринчев за БНР.

При високотехнологичните роботизирани операции може да се гарантира при начален стадий на рака, преживяемост 90 на сто за 15 години напред, каза специалистът. Като опитът сочи, че оперираните в начален стадий - първи и втори, по класическия метод също живеят повече от 20 години напред.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05