Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цивилните жертви в Газа са вече над 10 000, съобщи здравното министерство в анклава

СЗО съобщи за 16 загинали здравни работници на територията на ивицата

Жители на Газа напускат след израелски въздушни удари в северната част на ивицата Газа, 7 ноември 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

С минута мълчание Израел отбеляза един месец от атаката на "Хамас", при която загинаха 1400 израелци и чужденци, а над 200 бяха отвлечени. Същевременно еврейската страна продължава интензивните въздушни удари срещу цели на групировката в ивицата Газа, а цивилните жертви в анклава надхвърлиха 10 хиляди души. 

Най-малко 10 328 палестинци, включително 4237 деца, са били убити при израелски въздушни удари в ивицата Газа от 7 октомври насам, съобщи днес министерството на здравеопазването в контролирания от палестинската групировка "Хамас" анклав, предаде Ройтерс.

При израелски въздушни удари срещу градовете Рафах, Хан Юнис и Деир ал-Балах, са  загинали най-малко 23 души, съобщават палестински източници. Градовете се намират в южната част на ивицата Газа, където израелската армия поиска цивилното население да се евакуира. 

Световната здравна организация съобщи за 16 загинали здравни работници на територията на ивицата и призова за отмяна на ограниченията върху медицинската помощ, тъй като на някои лекари се е налагало да извършват операции, в това число и ампутации, без упойка.

Израелските военни не са коментирали информацията за ударите, но обявиха, че "са поели контрол над военна крепост на "Хамас" в северната част на анклава, където са били локализирани противотанкови ракети и пускови установки.

В интервю за американска телевизия израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че Израел би обмислил възможността за "малки тактически паузи" в боевете в Газа, за да улесни влизането на хуманитарна помощ и извеждането на заложници. Той каза още, че страната му ще отговаря за сигурността в ивицата след края на конфликта. 

"Мисля, че Израел ще отговаря за цялостната ситуация по сигурността за неопределен период от време, защото виждаме какво става, когато това не е така. Имаме взрив от терор на "Хамас" в мащаб, който не можем да си представим".

Европейската комисия обяви, че е приключен първият въздушен мост с хуманитарна помощ за Газа. Извършени са общо 8 полета към Египет, като последният е бил днес от Белгия, съобщи говорител на ЕК.

Доставена 400 тона помощ, която включва палатки, вода, храна, санитарни материали. Говорителят уточни, че тя се предава на Червения кръст в Египет, след което се транспортира в Газа, когато условията позволяват.

Говорителят добави, че се обмисля възможността за продължаване на въздушните коридори. 

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва информационна кампания за ползата и вредите от хранителните добавки

От Сдружението за достъпна и качествена храна започват информационна кампания сред младите хора, с която да запознаят потребителите с хранителните добавки. Голяма част от тях са опасни, казаха от сдружението, а целта им е да се знае повече за хранителните добавки. Потребителите най-често не знаят произхода им, тъй като в дигиталното..

публикувано на 02.06.24 в 07:35

НС изслушва Главчев за българската позиция в ООН по резолюцията за Сребреница

Народното събрание ще проведе извънредно заседание днес, от 15 ч. На него е предвидено да бъде изслушан премиерът Димитър Главчев около българската позиция в ООН за геноцида в Сребреница. Изслушването на служебния министър-председател Димитър Главчев е във връзка с публично изнесена информация за изпратена грама до постоянния представител..

публикувано на 02.06.24 в 07:33

В манастира "Св. св. Петър и Павел" започнаха честванията за 150 годишнината от създаването на първата семинария у нас

С откриването на музейна експозиция и с валидиране на историческа пощенска марка в манастира „Св. св. Петър и Павел“ до Лясковец започнаха честванията за 150-ата годишнина от създаването на първата семинария у нас – Петропавловската.  Имали сме духовно образование още преди освобождението, подчерта великотърновският митрополит Григорий...

публикувано на 02.06.24 в 07:10

На връх Околчица ще се проведе традиционното всенародно поклонение към Ботев и загиналите за свободата на България

Днес с различни прояви в цялата страна ще отбележим Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. Точно в 12 часа сирените в цялата страна ще приканят всички да отдадат почит към паметта и делото на Христо Ботев и на героите в национално освободителните борби. В родния град на поета-революционер – Калофер,..

публикувано на 02.06.24 в 06:44
Българска Патриаршия

Започва избирането на делегати, които ще избират бъдещия български патриарх

Днес във всички епархии на БПЦ трябва да се проведат избори за делегати, които ще избират бъдещия български патриарх по време на събора, насрочен от Св.Синод за 30 - ти юни. В 15 те епархии, 13 в страната и две зад  граница, епархийските избиратели трябва да определят  кой ще ги представлява на  патриаршеския събор. Проф. Дилян..

публикувано на 02.06.24 в 05:53

Държавите от СЗО си поставиха срок до една година да се договорят за глобално споразумение за пандемиите

Страните членки на СЗО не успяха да се договорят за глобално споразумение за пандемиите в рамките на Световната здравна асамблея. 194-те държави членки на Световната здравна организация преговарят от две години. Надеждата беше, че ще успеят да се договорят тази седмица за окончателен текст на споразумение, което ще им помогне да бъдат по-добре подготвени..

публикувано на 02.06.24 в 05:26
Кая Калас

Премиерът на Естония: Нямаме план Б, ако Украйна загуби войната

Нямаме план Б, ако Украйна загуби войната, заяви министър-председателят на Естония Кая Калас в интервю за кореспондента на Би Би Си по въпроси на сигурността Франк Гарднър. Естония се смята за държава на първа линия, т.е. страна членка на НАТО, където нейните граничари виждат през река Нарва руската крепост Ивангород. Тази малка балтийска държава, някога..

публикувано на 02.06.24 в 05:19