Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гюнер Тахир: Доган ни казваше, че той е създал ДПС и той ще го закрие

| Интервю
Гюнер Тахир
Снимка: Стопкадър, БНТ

Причините, поради които се стигна до оставката на Мустафа Карадайъ, до някаква степен се припокриват с тези на Лютви Местан.

Това каза пред БНР Гюнер Тахир, един от основателите и бивш член на ДПС. Той прогнозира, че Карадайъ няма да проговори и да каже защо е бил принуден да подаде оставката си.

"Така се случва, когато си наемник. А и Местан, и Карадайъ бяха наемници и те много добре знаеха, че не са естествени лидери на ДПС, а Ахмед Доган ги посочва, за да обслужват него и неговите интереси", коментира той.

Тахир разказа, че в началото на 90-те години, когато са основавали ДПС, на заседание на Централното ръководство на партията Доган им е казвал, че "след известно време тази партия ще си изиграе основната роля и ще престане да съществува, тъй като няма да има необходимост от такава политическа партия":

"Мисля, че е дошъл такъв момент! Доган ни казваше, че той е създал тази партия и той ще я закрие", посочи той.

Според него това, че почетният председател Ахмед Доган застава начело на ДПС до провеждането на Национална конференция, означава, че или все още няма готова формула за преформатиране и ребрандиране на партията и ще я предаде в ръцете на онези, които са го създали него и ДПС, или ще я закрие. 

"За 34 години Доган не е поставил пред управляващите нито един основен проблем на своите избиратели, съответно и не е решил нито един такъв. Това е изгодно и за левите, и десните партии в България", изтъкна той.

Гюнер Тахир изказа предположение, че и заместникът на Карадайъ - Ахмед Ахмедов - "също е пътник"

Мехмед Юмер в студиото на БНР
В предаването "Нещо повече" журналистът и външнополитически анализатор Мехмед Юмер също коментира промените в ДПС:

"Има много въпроси, задавани след сближаването на Мустафа Карадайъ с високопоставени политици в Турция. Не случайно, когато той беше номиниран за кандидат за президент на ДПС, беше организирана мощна медийна кампания в Турция".

Интервюто на Диана Янкулова с Гюнер Тахир и Мехмед Юмер в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл.

Делян Пеевски (вляво) и Мустафа Карадайъ

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Прехващане на изстрелян от Русия дрон над Киев.

Петима ранени при масирана среднощна руска атака с дронове срещу Одеса

Петима души са ранени, сред които деца на 7 и на 9 години, при масирана руска атака с дронове срещу Одеса тази нощ, съобщи председателят на областната военна администрация Олег Кипер в приложението Telegram. "Децата са получили натравяне от продукти при горенето и са хоспитализирани. На тримата пострадали възрастни жители на града също се..

публикувано на 03.07.25 в 09:02

Горски пожар бушува край бивш военен полигон в Югоизточна Германия

Горски пожар край бивш военен полигон в югоизточната германска провинция Саксония се разраства с бързи темпове, предаде ДПА, позовавайки се на местните власти, според които ситуацията носи изключително голям риск. Над 200 пожарникари се борят с огнената стихия, която се разпростира и в съседната провинция Бранденбург, посочва БТА...

публикувано на 03.07.25 в 08:54
Диана Евтимова

251 заседания на парламентарните комисии, най-малко е работила тази за противодействие на корупцията

От 21 януари до 30 юни заседанията на парламентарните комисиите са 251 . Това заяви пред БНР Диана Евтимова от Института за развитие на публичната среда, които направиха изследване "Комисиите в парламента: роля и активност в първите 6 месеца на 2025 г.". Най-натоварена в този период е била Комисията по конституционни и правни въпроси с..

публикувано на 03.07.25 в 08:40

Традиционният празник на пеперудите се провежда край Скакавишкия водопад

Празник на пеперудите, вече традиционен, се организира край Скакавишкия водопад за три дни до края на седмицата, обявиха от сдружението "Роден край". Инициативата е на Община Кюстендил, съвместно с Българската фондация "Биоразнообразие" и Клуб "Екология и здраве" при основното училище "Христо Ботев" . Първия празник на пеперудите е организиран..

публикувано на 03.07.25 в 08:31
Израелски танк на границата на Израел с Ивицата Газа

Близо 30 жертви на израелски удари в Газа

Израелски удари са причинили смъртта на близо 30 палестинци в Ивицата Газа през изминалото денонощие, предаде ДПА, като се позова на местните власти, контролирани от радикалната палестинска групировка "Хамас", която воюва с Израел. Ранените са десетки, уточнява агенцията. При последното по-мащабно нападение снощи са загинали поне 10 души,..

публикувано на 03.07.25 в 08:24
Тома Белев

Тома Белев: Списъкът с държавни имоти за продажба ще се преразглежда

Хиляди държавни имоти са заявени за продажба от областни управители, министерства и държавни фирми . Това правителствено намерение беше обявено отдавна с дадена и неспазена гаранция за публичност. Информацията за държавните имоти предизвика незабавна реакция от Зелено движение, което призова продажбите да бъдат временно спрени и списъкът да..

публикувано на 03.07.25 в 08:04
Весела Караиванова - Начева

ГЕРБ и БСП номинираха дългогодишна зам.-шефка на НОИ за управител на института

Весела Караиванова - Начева е общата кандидатура на депутати от ГЕРБ-СДС и на БСП за управител на Националният осигурителен институт. От 2005 година Караиванова е подуправител с 4 мандата на този пост. Същите парламентарни формации номинират за подуправител на НОИ Ивайло Здравков. От 2010 до 2023 година той е част от екипа на Националната..

публикувано на 03.07.25 в 08:03