Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Местните управи ще бъдат принудени да вдигат данъци, предупреждават те

Кметове от Североизтока: Децентрализацията е само понятие, вземаме трохи

"Държавата не иска да изтърве приходите, които биха дошли в самите общини"

| Репортаж
Снимка: Незабравка Кирова

От години се твърди, че Северозападът у нас е най-зле. Североизтокът обаче има пълни основания да претендира за първото място в негативната класация. Как се справят кметовете там в ситуация на липсваща децентрализация и задълбочаващи се диспропорции между регионите?

Любен Сивев вече шести мандат е кмет на най-бедната община в Силистренска област – Кайнарджа. 

"За да кмет на Община Кайнарджа не е толкова лесно. Всички знаем безработицата, немотията на хората, необразовани. Тези хора всички искат прехрана, а самата община е в безизходна ситуация, когато министерствата не ни предоставят такива възможности. Хората изпадат в шокови положения, безпаричието ги тормози. Много тежко състояние! С какво ли не съм помагал на тия хора да оцелеят в зимно време. В личен план, защото през общината няма как да го направя", разказва кметът. 

По думите му, за децентрализация се говори отдавна, но всички, които печелят избори, "се притесняват да предприемат такава стъпка, а това не е добре".

Димитър Стефанов

Своя четвърти мандат като кмет на Тутракан поема д-р Димитър Стефанов. Въпреки успехите в работата си, той потвърждава, че да си кмет на малка община е предизвикателство.

"Всеки от нас, кмет на малки общини, иска неговата община да е по-развита и хората да живеят малко по-добре. Що се отнася до държавата, не виждам държавата от 3 години насам да работи в унисон с местното самоуправление, напротив. Държавата е дебаркирала от местното самоуправление, от общините. Благодарение на кметовете и на общинската администрация все още държавата не е потънала. Много е сложна обстановката", подчертава Стефанов. За него "децентрализацията е само понятие, няма никаква реалност" и "поне в близките 10 години няма да има никаква децентрализация".

"Държавата не иска по никакъв начин да изтърве приходите, които биха дошли в самите общини", обобщава кметът на Тутракан.

Стефанов дава и пример – в общината са най-големите цехове на Ватикана в България и около 9 милиона се плащат годишно като данъци.

"Ако част от тези приходи дойдат в Община Тутракан, в нейния бюджет, тази община много бързо ще се развие, ще хвръкне в космоса. Ние вземаме трохите от тези фирми – такса смет и данък сгради, които са нищожни."

Неждет Джевдет

Новият стар кмет на Главиница Неждет Джевдет не се оплаква от отношенията с държавната власт, но подчертава, че приходите на всяка община са в застой, а разходите растат, което създава дисбаланс в бюджета и затруднява общините.

Ако държавата не реагира адекватно, местните управи ще бъдат принудени да вдигат данъци, предупреждава Джевдет.

Повече чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Незабравка Кирова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

С европейско финансиране бе модернизирана пешеходната зона на Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08