Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Местните управи ще бъдат принудени да вдигат данъци, предупреждават те

Кметове от Североизтока: Децентрализацията е само понятие, вземаме трохи

"Държавата не иска да изтърве приходите, които биха дошли в самите общини"

| Репортаж
Снимка: Незабравка Кирова

От години се твърди, че Северозападът у нас е най-зле. Североизтокът обаче има пълни основания да претендира за първото място в негативната класация. Как се справят кметовете там в ситуация на липсваща децентрализация и задълбочаващи се диспропорции между регионите?

Любен Сивев вече шести мандат е кмет на най-бедната община в Силистренска област – Кайнарджа. 

"За да кмет на Община Кайнарджа не е толкова лесно. Всички знаем безработицата, немотията на хората, необразовани. Тези хора всички искат прехрана, а самата община е в безизходна ситуация, когато министерствата не ни предоставят такива възможности. Хората изпадат в шокови положения, безпаричието ги тормози. Много тежко състояние! С какво ли не съм помагал на тия хора да оцелеят в зимно време. В личен план, защото през общината няма как да го направя", разказва кметът. 

По думите му, за децентрализация се говори отдавна, но всички, които печелят избори, "се притесняват да предприемат такава стъпка, а това не е добре".

Димитър Стефанов

Своя четвърти мандат като кмет на Тутракан поема д-р Димитър Стефанов. Въпреки успехите в работата си, той потвърждава, че да си кмет на малка община е предизвикателство.

"Всеки от нас, кмет на малки общини, иска неговата община да е по-развита и хората да живеят малко по-добре. Що се отнася до държавата, не виждам държавата от 3 години насам да работи в унисон с местното самоуправление, напротив. Държавата е дебаркирала от местното самоуправление, от общините. Благодарение на кметовете и на общинската администрация все още държавата не е потънала. Много е сложна обстановката", подчертава Стефанов. За него "децентрализацията е само понятие, няма никаква реалност" и "поне в близките 10 години няма да има никаква децентрализация".

"Държавата не иска по никакъв начин да изтърве приходите, които биха дошли в самите общини", обобщава кметът на Тутракан.

Стефанов дава и пример – в общината са най-големите цехове на Ватикана в България и около 9 милиона се плащат годишно като данъци.

"Ако част от тези приходи дойдат в Община Тутракан, в нейния бюджет, тази община много бързо ще се развие, ще хвръкне в космоса. Ние вземаме трохите от тези фирми – такса смет и данък сгради, които са нищожни."

Неждет Джевдет

Новият стар кмет на Главиница Неждет Джевдет не се оплаква от отношенията с държавната власт, но подчертава, че приходите на всяка община са в застой, а разходите растат, което създава дисбаланс в бюджета и затруднява общините.

Ако държавата не реагира адекватно, местните управи ще бъдат принудени да вдигат данъци, предупреждава Джевдет.

Повече чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Незабравка Кирова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16
Владина Цекова

Владина Цекова за филма си за професор Минко Балкански "Моето име е Минко"

Владина Цекова е обиколила над 70 държави , продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор , има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко" . Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители , майката е по рождение с това състояние, а..

публикувано на 20.03.25 в 08:27
Старинната аптека

Разходка до старинната аптека "Хипократ“ в Стария Пловдив

Ще ви поведем на една разходка по калдъръмените улици в Стария град на Пловдив, където с красотата си примамват емблематичните за града възрожденски къщи. В една от тях се пазят тайните на фармацията.   Прекрачвайки прага ѝ ще попаднете в Старинната аптека "Хипократ" и ще разберете как в края на 19 и началото на 20 век са се приготвяли..

публикувано на 20.03.25 в 06:05