Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Местните управи ще бъдат принудени да вдигат данъци, предупреждават те

Кметове от Североизтока: Децентрализацията е само понятие, вземаме трохи

"Държавата не иска да изтърве приходите, които биха дошли в самите общини"

| Репортаж
Снимка: Незабравка Кирова

От години се твърди, че Северозападът у нас е най-зле. Североизтокът обаче има пълни основания да претендира за първото място в негативната класация. Как се справят кметовете там в ситуация на липсваща децентрализация и задълбочаващи се диспропорции между регионите?

Любен Сивев вече шести мандат е кмет на най-бедната община в Силистренска област – Кайнарджа. 

"За да кмет на Община Кайнарджа не е толкова лесно. Всички знаем безработицата, немотията на хората, необразовани. Тези хора всички искат прехрана, а самата община е в безизходна ситуация, когато министерствата не ни предоставят такива възможности. Хората изпадат в шокови положения, безпаричието ги тормози. Много тежко състояние! С какво ли не съм помагал на тия хора да оцелеят в зимно време. В личен план, защото през общината няма как да го направя", разказва кметът. 

По думите му, за децентрализация се говори отдавна, но всички, които печелят избори, "се притесняват да предприемат такава стъпка, а това не е добре".

Димитър Стефанов

Своя четвърти мандат като кмет на Тутракан поема д-р Димитър Стефанов. Въпреки успехите в работата си, той потвърждава, че да си кмет на малка община е предизвикателство.

"Всеки от нас, кмет на малки общини, иска неговата община да е по-развита и хората да живеят малко по-добре. Що се отнася до държавата, не виждам държавата от 3 години насам да работи в унисон с местното самоуправление, напротив. Държавата е дебаркирала от местното самоуправление, от общините. Благодарение на кметовете и на общинската администрация все още държавата не е потънала. Много е сложна обстановката", подчертава Стефанов. За него "децентрализацията е само понятие, няма никаква реалност" и "поне в близките 10 години няма да има никаква децентрализация".

"Държавата не иска по никакъв начин да изтърве приходите, които биха дошли в самите общини", обобщава кметът на Тутракан.

Стефанов дава и пример – в общината са най-големите цехове на Ватикана в България и около 9 милиона се плащат годишно като данъци.

"Ако част от тези приходи дойдат в Община Тутракан, в нейния бюджет, тази община много бързо ще се развие, ще хвръкне в космоса. Ние вземаме трохите от тези фирми – такса смет и данък сгради, които са нищожни."

Неждет Джевдет

Новият стар кмет на Главиница Неждет Джевдет не се оплаква от отношенията с държавната власт, но подчертава, че приходите на всяка община са в застой, а разходите растат, което създава дисбаланс в бюджета и затруднява общините.

Ако държавата не реагира адекватно, местните управи ще бъдат принудени да вдигат данъци, предупреждава Джевдет.

Повече чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Незабравка Кирова

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология. Създаден преди 30 години той обезпечава с кръв и кръвни продукти столичната военна болница и въоръжените сили. Да защитава живота и здравето на пациентите, обезпечавайки ги с кръв и кръвни продукти, е голямата мисия на Центъра за трансфузионна хематология още от..

публикувано на 02.06.24 в 07:50

В манастира "Св. св. Петър и Павел" започнаха честванията за 150-годишнината от създаването на първата семинария у нас

С откриването на музейна експозиция и с валидиране на историческа пощенска марка в манастира „Св. св. Петър и Павел“ до Лясковец започнаха честванията за 150-ата годишнина от създаването на първата семинария у нас – Петропавловската.  Имали сме духовно образование още преди освобождението, подчерта великотърновският митрополит..

публикувано на 02.06.24 в 07:10

Доброволци от Турция помагат на "Млади изследователи за младежко развитие" за екологично земеделие

"Млади изследователи за младежко развитие" се заеха да развиват екологично земеделие край Смолян. Със същите тези младежи сме ви срещали. Те облагородиха пространството над каскадите в новия център на Смолян и го изрисуваха с красиви графити. Поставиха табели с призиви за опазване на града и зелените пространства. Почистиха и украсиха с..

публикувано на 02.06.24 в 07:03

Радиоактивните глигани на Европа

Обичате ли глиганско като Обеликс? Може би като на пълничкия галски воин, който никак не се радва да му казват, че е пълничък, печеното диво прасе ви се услажда, но внимавайте: от три десетилетия глиганите в Европа са твърде радиоактивни . Предупреждението в "Изотопия" отправи Георг Щайнхаузер, професор по радиохимия и физична..

публикувано на 30.05.24 в 10:18
Дария (10 клас), София и Катя  (5 клас) и Елена Волкова от Украинския образователен център и

Да завършваш учебната година в изгнание: как приключва годината за учениците в Украинския образователен център в София

Украинският образователен център в София се готви за приключване на учебната година. Като за украинци, напуснали държавата си, за нас е гордост, че нашите деца успяха да завършат учебната година, да съхранят своята идентичност, език, култура и вяра, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Елена Волкова, юрист и мениджър комуникации в..

публикувано на 29.05.24 в 10:54
Нощ на звездите

Броени дни преди "Нощ на звездите" - среща с трима от финалистите

Остават броени дни до 13-ото издание на "Нощ на звездите" . Спектакълът ще бъде на 1 юни. Фондация "Енчо Керязов" ще отличи талантливи деца в областта на спорта, образованието, изкуствата и иновациите. Над 1000 са били кандидатурите за тазгодишния конкурс. Предаването "Хоризонт до обед" покани трима финалисти в категория "Образование"...

публикувано на 28.05.24 в 11:00

Кой уби Ботев?

148 години след гибелта на Ботев все още се говори за убийството на гениалния ни поет и революционер. Какви са спекулациите по този въпрос и изобщо защо се повдига, са темите, които представя кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева. Един от основателите на Русенския частен революционен комитет и на тайната комитетска поща, която осигурява..

публикувано на 02.06.24 в 08:00