8 ноември е Ден на западните покрайнини. Празникът обаче беше помрачен от обиск в Българския културен център в Босилеград и проблеми, създадени на български културни дейци на границата ни със Сърбия.
Д-р Валентин Янев, съпредседател на Граждански комитет "Западни покрайнини“, обясни пред БНР, че е наложена забрана за влизане в Сърбия на цялата му група.
"Два часа бяхме държани на границата. След това получихме документи, че ни се забранява влизане в Сърбия поради съмнения, че „лицата няма да осъществят дейността у заявена при влизането“.
Тази забрана е за 24 часа.
"За да не може да участваме в отбелязването на една траурна годишнина и да представим книгата на Едвин Сугарев за съдбата на българите в Западните покрайнини. Бяхме изрядни. Намаше нищо заради, което да бъдем върнати".
В културния клуб е осъществен обиск и книгата е иззета, обясни още Валентин Янев.
"Съставен е акт. Казва се, че с тази книга се всява национална, расова и религиозна омраза, което е пълен абсурд. Не се е харесало, че е казана истината. Правата на българското малцинство там се спазват само на хартия. Това боде очите на сръбските власти.
"Елегия за краището - Съдбата на българите в Западните покрайнини" на Едвин Сугарев не може да се представи вече втори-трети път. Това е редив, показващ тенденция, както и ясен сигнал към българското малцинство, че трябва да мирува и не трябва да си търси правата"."Министерството на външните работи отчита приетата от Европейския парламент резолюция с убедително мнозинство, с която се избягва въвличането на институцията в опити за политическа инструментализация от страна на Република Северна Македония, насочени към заобикаляне на ангажиментите, произтичащи от т.нар. Европейски компромис от 2022 г. В контекста на..
Пожарът в пазарджишкия квартал "Запад" е потушен. От полицията официално съобщиха, че няма пострадали хора. Към момента все още не може да се уточни колко гаражи са изгорели, но според редови пожарникари бройката може да надхвърли 20-сет. Изгорели са и три автомобила. По първоначални данни пожарът е тръгнал от близка до квартала нива, но..
Липсата на кадри и недекларираният труд са сред най-сериозните проблеми при сезонната заетост - това се посочва в анализ на Икономическия и социален съвет, който беше представен пред парламентарната социална комисия. Мария Минчева, заместник-председател на Българската стопанска камара и един от докладчиците по анализа, посочи, че..
Районен съд Дупница наложи наказания "пробация" и "глоба", за двама родители, улеснили непълнолетния си син и момиче, което не е навършило 16 - годишна възраст, да заживеят съпружески, без да са сключили брак, съобщават от правосъдното ведомство. Престъплението е по чл. 191 от НК. Понеже "съпругът" е непълнолетен, прокуратурата повдига..
Пожарът, който по-рано днес достигна пазарджишкия квартал "Запад", е напълно овладян към 20 ч. Гасят се отделни огнища. Димът се разсея. Районът на улица "Иван Батаклиев", където по-рано беше разпоредена евакуация, все още е отцепен, но част от хората започнаха да се прибират. Вятърът със скорост до 100 километра в час разпали днес осем пожара..
Комисията по регионална политика и благоустройство в Народното събрание прие промени в бюджета за тази година, които да финансират проектите на общините за инфраструктура. Националната инвестиционна програма предвижда един милиард 650 млн. лв. за 2025 година. Основната част от проектите са за нови пътища и улици, за ВиК-системи и съоръжения...
Български екип с една противопожарна кола от Кюстендил се включи в борбата за овладяване на пожара в района на Крива паланка, Република Северна Македония, съобщиха от външното ни министерство. Огънят се разраства бързо и е заплаха за къщите в близко село и потенциално за самия град. На път към района е и втори български екип, изпратен от..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..