Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болка в гърдите и недостиг на въздух могат да бъдат симптоми и на стеснена клапа на сърцето при хора над 65 години

В над 90% от случаите повишеното кръвно налягане при човек няма симптоми

| обновено на 12.11.23 в 16:15
Д-р Николай Стоянов
Снимка: Елена Бейкова

В над 90 процента от случаите повишеното кръвно налягане при човек няма симптоми. Това обясни в интервю за БНР кардиологът от столичната университетска болница "Света Анна " д-р Николай Стоянов. Той е сред организаторите на XI Конгрес по интервенционална кардиология, който се провежда в София.
Високото кръвно налягане уврежда съдовата система на сърцето, мозъка, бъбреците, очите, но без симптоми и в повечето случаи човек случайно открива, че има проблем, обясни д-р Стоянов. Затова според него е нужно засилване на профилактиката:

"Измерването на единична стойност веднъж на 2 години не е начин на профилактика".

Вариант е хората сами да мерят кръвното си вкъщи или да отидат на лекар.

"Според мен, по-сериозното като ангажимент е на колегите да проследяват пациентите си. Особено при мъжете над 40-годишна възраст много често се случва да имат повишено кръвно налягане и да влошава дългосрочните резултати при тези пациенти. Но ангажиментът е също така и личен на всеки отделен човек", каза д-р Стоянов.

Д-р Николай Стоянов

Болка в гърдите и недостиг на въздух могат да бъдат симптоми и на стеснена клапа на сърцето – най-честото изменение при хората над 65 години. Модерното лечение на този проблем чрез метода ТАВИ също беше сред акцентите на 11-ия конгрес по интервенционална кардиология, който се провежда вече четвърти ден в София. Важно е хората да обръщат внимание на такива неразположения и да търсят медицинска помощ навреме, допълни д-р Стоянов.

Стеснението на аортната клапа може да се хване с обикновено преслушване на гърдите или чрез ехография на сърце, каза още кардилологът. 

Вместо с отворена операция, това изменение все по-често се коригира чрез модерния метод ТАВИ – поставяне на нова клапа чрез влизане през бедрената артерия. Пациентът е в съзнание, а процедурата е най-бързо развиващата се в интервенционалната кардиология, допълни д-р Стоянов. По думите му това удължава живота на хората и подобрява качеството му. 

 Интервенционалното кардиологично лечение спестява натоварващи процедури на болния човек и подобрява прогнозата за живота му, разказа проф. Диана Трендафилова, началник на клиниката по кардиология в университетската болница „Проф. Чирков“.  

Колкото до инфаркта, това заболяване продължава да бъде една от водещите причини за смъртност у нас, въпреки че имаме модерно лечение, достъпно в 60 лечебни заведения. Проблемът е да се потърси медицинска помощ навреме, обясни д-р Стоянов.

Страната ни е на първо място в света по смъртност от инсулти и на челна позиция по смъртност от инфаркти, като и при двете заболявания високото кръвно е основен рисков фактор. 



Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50