"Към този момент няма друга конфигурация в този парламент, която би могла дори да доближи устойчивостта на тази сглобка. Нито един от участниците в управлението, но подозирам, че и в целия парламент, нито един от субектите не иска предварителни избори". Това коментира пред БНР политологът Христо Панчугов.
"Ще видим една стабилност поне в следващите няколко месеца. Въпросът е, че това ще води до сътресения и ще наложи много силно предоговаряне на пътя след това. Ротацията минава през оставка на цялото правителство и предоговаряне на нов формат на новото правителство. Не очаквам това предоговаряне да съдържа само смяната на министър-председателя. В следващото правителство би било очаквано да видим министри от страна на ГЕРБ. Надявам се да сме много по-наясно с развитието на приоритетите и изпълнението на заявките на това управление. Опасявам се, че калкулацията за това дали да видим подобно предоговаряне или счупване на сглобката ще дойде преди всичко от ПП-ДБ, които до тогава ще са калкулирали дали това управление им е донесло повече ползи или повече щети".
Политологът заяви, че би се изненадал, ако се стигне до предсрочни парламентарни избори. Според него избори в началото на март не биха променили сериозно ситуацията.
В интервю за предаването "Нещо повече" той отбеляза желанието от страна на ГЕРБ за сключване на ясно споразумение, т.е. излизане от формата "сглобка" и влизане във формат "коалиция".
Според него сформирането на коалиция е нормалното развитие на нещата. В момента ГЕРБ не носят отговорност за нито едно от решенията, в следствие на което не виждаме и решения, коментира политологът. И продължи:
"Виждаме управление, което все повече става заложник на невъзможността да събира мнозинства по ключови политики. Виждаме все по-трудно напредване по един или друг въпрос. Виждаме и изнервеност и от страна на партньорите. Изчистването на това кой носи отговорност и за успехите, и за провалите е изключително важно".
По думите на Христо Панчугов постоянно виждаме политика на взаимно блокиране. Според него тя ще се възпроизведе:
"Ако сега Асен Василев каже "Няма как никакъв друг бюджет, освен моя, да мине", след това ще виждаме все повече малки политики - "Няма пък конституционната реформа да мине, няма да видим и необходимите реформи в сферата на сигурността, няма да гласуваме и идеите на военния министър". Този политически шантаж ще се наложи като правило в отношенията между партньорите. Той може да продължи най-малко до гласуването на ротацията".
Относно дерогацията, Панчугов изказа мнение, че това противопоставяне ще продължи, докато има политически дивиденти. Той се надява финалното решение да не стане жертва на това противопоставяне.
Политологът коментира и изминалите местни избори в София:
"Видяхме една доста размита кампания, в която доста дълго време кандидатът за кмет, който вече е кмет, събираше предложенията на софиянци за това как да се решават проблемите. Подозирам, че ключова част от преговорите за това кой ще бъде председател на Общинския съвет ще преминат през по-големия разговор за това как изглежда мнозинството в СОС и кои са политиките, които евентуално биха могли да обединяват. Дали след ожесточената кампания ще видим подобно развитие е въпрос, който към момента стои отворен".
Нормалната политика би означавала гъвкави мнозинства, които да се ориентират около конкретни политически предложения, каза Панчугов относно местните парламенти. "Не изключвам възможността да видим сформиране на коалиция на база на някаква форма на реваншизъм и съответно на опит да се блокира работата в една или друга посока, което ще бъде и източник на напрежение в първия месец особено от встъпването в длъжност на новия кмет", отбеляза още той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Министри на отбраната на страни от "коалицията на желаещите" за Украйна ще проведат днес среща в централата на НАТО в Брюксел, предаде ДПА, цитирана от БТА. На срещата групата, оглавявана от Франция и Великобритания, ще се опита да постигне напредък по плановете за подкрепа за Украйна. Основната тема, която ще се обсъжда, е как да се..
" Огромна част от държавното управление започва в тъмното. Оттам нататък каква прозрачност, отчетност и борба с корупцията очакваме? ". Това коментира пред БНР изпълнителният директор на "Прозрачност без граници" Калин Славов относно избора на хора в регулаторите и очаквания вот на недоверие за корупция. МЕЧ внася искане за вот на недоверие в..
Словакия възстановява парите на хората, които са били глобени по време на коронавирусната пандемия, предаде Франс прес. За целта страната създава фонд с капитал над 3 милиона евро. С тези средства ще бъдат обезщетени хората, които не са спазили епидемиологичните мерки, въведени по време на коронавирусната пандемия. Словашкият парламент..
Всяка сфера от дейността на човека вече е засегната от изкуствения интелект. Трябва да извлечем най-доброто от двата интелекта , с които разполагаме. Това каза пред БНР проф. Десислава Бошнакова, ръководител на департамент "Масови комуникации" в НБУ, съавтор на книгата "PR & AI". ИИ е инструмент, създаден от естествения и трябва да..
Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" организира ден на отворените врати. Събитието ще се състои в Плевен в Изнесения комплекс за авиационно образование и ще продължи от 9 до 15 ч. Посетителите ще имат възможност да разговарят с настоящи курсанти-студенти, да разгледат залите за обучение и да получат пълна информация за..
АЕЦ "Козлодуй" може да е най-подходящото място за развитие на изкуствен интелект и центрове за данни. Този, който предложи енергия, печели надпреварата за гигафабрики за изкуствен интелект. Това са само две от публичните послания през последните два месеца. В страната ни има около 20 центъра за данни - в София, Пловдив и Русе, управлявани..
Днес делегациите на Русия и Съединените щати ще проведат втори кръг от консултации в Истанбул за нормализиране на дипломатическите отношения. Първата среща беше на 27 февруари. Руската делегация отново ще бъде оглавявана от Александър Дарчиев, сега руски посланик в съединените щати. Американската страна, както и в първия кръг, ще бъде..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..