Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дестилатори настояват за закон за етеричните масла

Пламен Николов: България е богата на етерично-маслени култури. Жалко ще е, ако не отстоява позициите си на лидер

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Дестилатори на етерични масла се събират на втората национална среща на Сдружение "Дестилирано в България". Сдружението представлява над половината дестилационен капацитет на страната.

По думите на председателя му Пламен Николов това е "много развиващ се бранш, който носи печалби, ангажира хора, който е много активен по малки населени места".

България е богата на етерично-маслени култури. Розата е малка част от всичко, което се дестилира в Българияи e обвита с мистика, посочи Пламен Николов в предаването "Преди всички" на БНР.  

Страната ни е най-големият дестилатор на лавандула в света. Преработват се още маточина, чубрица, лайка, бял равнец.

"Нашият бранш е чист. Работим само с вода и с пара", изтъкна едно от преимуществата той.

Има закон за розата, а е нужен закон за етеричните масла. Това е все едно да имате закон само за задната лява гума на автомобила, поясни Николов.  

С европейския регламент, който застрашаваше бранша, засега са успели да се справят.

"Успяхме. Остава да бъде гласувано. Подкрепата в Европейския парламент е много сериозна. Никой няма да сложи череп с кости на етикета на нашите масла."

САЩ, Европа, Далечният изток са основните пазари за българските етерични продукти. Ако България не използва това и не стъпи в позициите си на лидер, би било жалко, коментира Пламен Николов.

"Този бранш е изцяло наш!"

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Отборът победител с ментора им Светлин Големански

#HackDisinfo в Русе - ученици срещу дезинформацията

Пет ученически отбора премериха знания по медийна грамотност и идеи за справяне с дезинформацията в събитието #HackDisinfo, организирано от русенския офис на "Европа директно", Фондация "Европейски институт" и Startup Factory. Възпитаниците на Училището за европейски езици, Английската и Математическата гимназия в Русе, както и техните..

публикувано на 13.11.25 в 18:29
Венка Рагина, председател на Асоциацията за култура и книжовност

Венка Рагина за изложбата "Радост, тъга и надежда. 25 български илюстратори на детски книги"

В Клуба на дейците на културата в Ловеч ще бъде представена изложбата "Радост, тъга и надежда. 25 български илюстратори на детски книги". "Идеята за тази изложба е на кураторите - творческия тандем Антон Стайков и Свобода Цекова ". Това обясни пред БНР Венка Рагина , председател на Асоциацията за култура и книжовност, икономист по..

публикувано на 13.11.25 в 12:34
Посолство на България в Лондон

Икономически форум "Инвестирай в България" се проведе в Лондон

В британската столица Лондон се проведе първият по рода си икономически форум "Инвестирайте в България 2025".   "България: Скритият диамант на Източна Европа" под този надслов директорът на Агенцията за инвестиции в България Мила Ненова запозна потенциалните инвеститори с предимствата на страната.  Бизнес лидери, инвеститори и политици,..

публикувано на 13.11.25 в 09:21

Неправителствена организация от Монтана стартира кампания "Мисия Коледа"

Неправителствена организация от Монтана стартира кампания "Мисия Коледа" . В нея ще бъдат подпомогнати 1000 деца и 500 възрастни хора , самотни родители и семейства в затруднение от Северозападна България. Общините са партньори, като особено активни са Враца и Бяла Слатина. За реализиране на кампанията организаторите от сдружение "Кауза..

публикувано на 13.11.25 в 09:11

Митове за диетата на онкопациентите и грешки в храненето при хората в добро здраве

Онкоболните пациенти трябва да изключат от менюто си само преработените меса, като колбаси, както и пържени и панирани храни . Всичко останало, което съдържа въглехидрати, белтъчини и мазнини, е нужно на техния организъм, за да се бори със заболяването. Тези препоръки бяха отправени от медицински специалисти по време на дискусия, организирана..

публикувано на 12.11.25 в 15:14
Сградата на Общинското спортно училище

Общинското спортно училище "Дръстър“ в Силистра посреща зимата без отопление

Без отопление и с ограничен бюджет – така посреща зимата Общинското спортно училище "Дръстър“ в Силистра . Повреденият котел не подлежи на ремонт, а средствата за нов липсват. Въпреки това ръководството не стои със скръстени ръце, успяло е да договори с местна фирма доставка на нов котел при разсрочено плащане, но парите пак не стигат...

публикувано на 12.11.25 в 13:48
Александър Кьосев и Кирил Василев

Изложбата "Берлин 2579“ - представя контрастите в германската столица

Фотографската изложба "Берлин 2579“ на Калоян Тодоров  може да бъде видяна до края на ноември в Галерия "Алма Матер“. Това   е визуален разговор между технологичния оптимизъм на Международния конгресен център и днешния Берлин – град, в който свободата на духа е начин на живот. "Изложбата не е инициирана от Културния център. Тя е е по..

публикувано на 12.11.25 в 13:24