За нас българите семейството е онази опора, върху която изграждаме своя живот. То ни дава усещането за цялостност и завършеност. Дава ни сила и подкрепа в трудните моменти. Определя кои сме, от къде сме и на къде вървим. И въпреки, че в съвременния свят изглежда, че всеки върви по единично, тази неразрушима връзка все още е важна за нас. Да уважаваме възрастните, да се грижим и обичаме децата. Да отдаваме почит един на друг.
С наближаването на Рождество темата за семейната връзка винаги става по-актуална от всякога, защото ние асоциираме нашия дом с нашето семейство, в което по традиция се споделят всички празници. На това учим и децата си и всички, които не са заедно с тях сега ги очакват да се приберат за празниците у дома. Много сила, много заряд има в семейството, защото именно поради тази връзка ние сме склонни да служим на другия безрезервно. В него можем и да си прощаваме и да се обичаме. Там, в семейството се предават добродетелите, които са в основата на възпитанието и чрез които се учим да сме полезни на другите и на обществото.
"Празникът Въведение Богородично започва още от вечерта в църквата с тържествена вечерня, каза за "Нощен Хоризонт" Ваня Станчева, богослов и дългогодишен преподавател по религия.
"Много е любим за мен библейският разказ за раждането на Света Богородица и за нейното въведение в храма. Любим е и на моите ученици, защото той е много близо до нас. Свещеното предание ни разказва, че праведните богоотци Йоаким и Анна били в преклонна възраст, но все още нямали деца. Живеели в изключително благочестив живот и те са пример за всеки вярващ.
Те разделяли своя доход на три равни части - едната част давали като милостиня, другата давали в храма и живеели с третата част. Те нямали деца и това в древността това се считало за огромно нещастие, едва ли не за наказание и те много тъгували за това...
След една дълбока молитва на Анна към Бога, че я лишил от дете, заради нейната дълбока вяра, Господ ги дарил с дете, а те били обещали преди това, че ако това стане, ще подарят детето на Бога.
Когато на три годинки те водят малката Мария тържествено до Йерусалимския храм, тя с лекота изкачва неговите 15 високи стъпала. Това било чудо. Тя се изкачила сама до горе, това било и знакът, че мястото на детето е в храма...
Този библейски разказ носи много поука за нас. Защото истински християнски живот извън храма няма как да има, разказа още Ваня Станчева, богослов.
"Храмът е естественото място, където би трябвало да бъдат въведени децата. Друг е въпросът колко този празник е осъзнаван и има смисъл за днешното общество, сподели за "Хоризонт" д-р Анна-Мария Кръстева, богослов и водещ на предаването „Благовестие“ по Програма Христо Ботев на Българското национално радио.
"Семейството е ценност във всяко общество, във всеки момент. Християнското семейство се основава на любовта. Любовта между двамата съпрузи, любовта между съпрузите и детето, и любовта на семейството към Бога.
В това триединство е смисълът на християнското семейство. Когато любовта не същестува, ние не можем да говорим за християнско семейство и когато семейството не е в храма, също не можем да говорим за християнско семейство, поясни още д-р Анна-Мария Кръстева.
"Християнското семейство трябва да живее любовта и вярата в Бога, това да не бъде по-принуда, това трябва да е естествен процес, каза още Ваня Станчева.Още по темата в звуковия файл.
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..